Som tehotná a končí mi pracovný pomer na dobu určitú. Aké mám povinnosti, ak mi zamestnávateľ nepredĺži zmluvu?

Zodpovedané
23. máj 2022

Dobrý deň,

ku koncu mesiaca mi končí pracovná zmluva na dobu určitú a momentálne som v 8. týždni tehotenstva. Nepredpokladám, že mi zámestnavateľ zmluvu predĺži (už na dobu neurčitú), nakoľko som to oznámila našej vedúcej. Pracujem vo veľmi rizikovom prostredí - na onkológii.

Nakoľko som na rizikovom, tak budem od zajtra PN. Papiere hneď doručím zamestnavateľovi. Aj keď mám nádej, že zdravotníkov je málo + zamestnávateľ so mnou uzavrel dohodu, že mi umožní doplnenie vzdelania za podmienky, že odpracujem ešte 12 mesiacov po skončení, tak niekde v kútiku duše verím, že zmluvu predĺži.

Pred rokom bola situácia podobná. Oznámila som tehotenstvo a o týždeň som podpisovala predlženie zmluvy o ďalši rok. Avšak o bábätko som prišla.

Ak mi zamestnávateľ zmluvu nepredlži, tak aké mám povinnosti?

Musím sa hlásiť na úrad práce, keď budem PN?

Podmienky na materskú splňam, nakoľko pracujem 2 roky s trojmesačnou pauzou kedy som bola PN zo zdravotných dôvodov.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by zamestnávateľ zmluvu nepredĺžil, musíte sa hlásiť na úrad práce, pretože potrebujete, aby niekto za Vás hradil zdravotné poistenie. Je možné, že nebudete mať nárok na dávky v nezamestnanosti, na ktoré je potrebné odpracovakť 730 dní v posledných 4 rokoch.

Otázka je, či budete pokračovať v PN, keď ukončíte zamestnanie. Pretože v tom prípade dôvod pre práceneschopnosť z dôvodu rizikového prostredia zanikne.

S pozdravom
Sandra Balažíková

Head of Human Resources