Ak chcem pracovať na dohodu počas rodičovskej dovolenky, musím si vziať v pôvodnom zamestnaní neplatené voľno?

Zodpovedané
15. júl 2022

Dobrý deň,

ak chcem ísť pracovať na dohodu počas rodičovskej dovolenky, musím si vziať v pôvodnom zamestnaní neplatené voľno?

RP nebudem poberať, pretože na materskú ide manžel.

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je potrebné si brať neplatené voľno v prvom zamestnaní. Osoba môže mať naraz podpisaných viacero platných pracovnoprávnych vzťahov s rozličnými zamestnávateľmi.

Avšak pozor, podľa zákona § 83 odsek 1, zamestnanec síce môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať inú zárobkovú činnosť, aj takú, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter, ale len s predchádzajúcim písomným súhlasom zamestnávateľa. Ak sa zamestnávateľ nevyjadrí do 15 dní od doručenia žiadosti zamestnanca, tak platí, že súhlas udelil.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources