Ako presvedčiť mamu, aby navštívila odborníka?

Zodpovedané
21. okt 2022

Dobrý deň,

moja mama je sedemdesiatnička a dlhé roky sme jej osobnosť považovali za veľmi dramatickú, toxickú, negatívnu. Po prečítaní špecifikácie porúch osobnosti na ňu úplne sedí historiónska porucha osobnosti.

Nebola nikdy u psychológa či psychiatra. Ani by ju tam nikto nedostal. Okrem toho začala na dôchodku popíjať. Jej osobnosť nepripúšťa omylnosť, potrebu pomoci, lebo ona podľa nej vie, čo robí a žiadnu pomoc nepotrebuje. Ona vie všetko najlepšie. Od najbližších nepríjme ani náznak toho, že by mohla mať nejaký problém.

Je možnosť nejakej intervencie prostredníctvom všeobecného lekára?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo mám skúsenosti z praxe, tak dostať rodiča k psychológovi či psychiatrovi sa dá vtedy, keď jej to povie nezávisle viacero príbuzných. Nie nátlakom. Najlepšie v kľude. Napr. pri čaji alebo káve s tým, že je to len konzultácia s odborníkom. Bez diagnózy a bez liekov.

Samozrejme, že si takúto konzultáciu musíte dohovoriť. Mame povedzte, že ju tam odveziete, nepotrebuje žiadne doklady, len sa ide porozprávať. A že máte už konkrétny termín. Vtedy často rodič súhlasí s návštevou.

Prajem Vám všetko dobré,
MUDr. Pavol Palkovič