Ako si uľaviť od silnej bolesti medzi lopatkami počas tehotenstva?

Zodpovedané
13. okt 2022

Dobrý deň,

som v 25. týždni tehotenstva a začali mi bolesti chrbta. Mala som to tak aj pri prvom tehotenstve. Momentálne ma veľmi bolí medzi lopatkami a mám pocit ako keby som tam mala nôž. Cítim ako sa bolesť alebo tlak presúva aj na hrudník až do krku, niekedy až do uší. Cvičila som zopár cvikov vhodných pre tehotné, ale veľmi to nezaberalo.

Ako by som si mohla uľaviť od tej bolesti?

Môže to súvisieť aj s mojou skoliózou?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Uľaviť si od bolesti dokážete tým, že uvoľníte napätie medzi lopatkami a v ramenách. Toto je totižto oblasť, kde sa nachádza množstvo nervov, ktoré zasahujú do oblastí, ktoré ste popísali.

Prvým krokom je teda uľavenie si od akútnej bolesti. Na to je vhodný cvik, ktorý som popisoval už aj v ďalších odpovediach, ale pre Vás ho sem vložím ešte raz 🙂

Výskúšajte si ľahnúť na chrbát. Nohy mierne pokrčíte. Ruky si uložte zhruba 45 stupňov od tela. Spojte lopatky k sebe (mala by sa vám vytvoriť mierna priehlbina v krížoch).
Počas toho ako udržujete lopatky spojené, zatlačíte lakte čo najsilnejšie do zeme s dôrazom na to, aby Vám ramená nevyskočili do hora a aby sa lopatky neuvoľnili. Takto tlačíte cca 12 - 16 sekúnd a opakujete 3/4 série - podľa pocitu.
Toto Vám pomôže hrudný kôš otvoriť a zároveň aktivovať medzilopatkové svaly tak, aby držali ramená, lopatky aj chrbticu v uvoľnenej pozícii.

Následné posilnenie medzilopatkové svalstva zabezpečí, že sa Vám bolesť už nebude vracať a odstráni sa.

Na toto sú takisto cviky a pohyby. Avšak na takéto krátke popísanie je to dosť náročné. Ak mi napíšete mail dokážem Vám informácií poskytnúť viacej.

V tejto chvíli budem rád, keď vyskúšate cvik, ktorý som popísal vyššie. Dajte mi prosím vedieť ako Vám to zabralo respektíve aký ste mala z toho pocit.

Oskar Fatul
pohybový špecialista
www.fatul.sk
+421 911 675 401
mail: oskar@fatul.sk
“Liečenie vlastným pohybom”