Akého pohybu a aktivít by som sa mala vyvarovať, keď mám herniu platničky?

Zodpovedané
29. sep 2022

Dobrý deň,

mám diagnostikovanú SM s léziami v mieche, v krčnej i hrudnej chrbtici.

Akého pohybu a aktivít by som sa mala vyvarovať?

Niekedy mám neskutočné bolesti. Okrem iného mám aj herniu platničky medzi 5 a 6 stavcom.

Odporúčate v tomto prípade masáž?

V akútnej bolesti mi totiž masáž situáciu zhoršila natoľko, že som skončila na infúznych kortikoidoch.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri zdravotnom stave, ktorý popisujete je veľmi dôležité rozumieť tomu, čo sa v tele vlastne deje. Telo je už v stave kedy je veľmi citlivé na akýkoľvek zlý impulz. Preto aj masáž Váš stav zhoršila.

Masáž určite v tomto prípade nedoporučujem.

Základom pri stave aký máte je pracovať s telom tak, aby ste akékoľvek napätie, ktoré sa nachádza v tele uvoľnili.

Zo začiatku doporučujem vyvarovať sa dynamickým aktivitám. Vyvarujte sa ale aj dlhodobému sedeniu. Ak potrebujete dlhšie stáť, skúste váhu tela preniesť na päty a mierne sa predkloniť (cca 1 až 2 stupne vpred).

Uvoľniť si tlak a napätie v tele dokážete pohybom. Ak sa cítite v poriadku pri a po bežnej prechádzke, kľudne sa pravidelne predchádzajte a snažte sa telo uvolňovať priamo v pohybe. Ak by telo tento pohyb nezvládalo, skúste ísť do bazéna/vody a prechádzať sa vo vode. Voda odľahčí kĺby aj chrbticu a umožní telu sa pouvolňovať.

Vyskúšajte namiesto klasického sedenia kľačať na zemi úplne uvoľnene - aspoň pár minút. Zároveň sa dá aj jemne a uvoľnene štvornožkovať, uvoľňovací pohyb ako keď štvornožkuje malé dieťa.

Toto všetko zoberie nadbytočnú váhu z tela a umožní Vám ho doslova rozpohybovať a zbaviť tlaku.

Najdôležitejšie je počúvať svoje telo. Ak Vám robí nejaký pohyb alebo poloha dobre, tak v nej ostávajte. Ak Vám niečo stav zhoršuje, vyhýbajte sa tomu.

Ak by ste to chcela viacej rozobrať, kľudne mi môžete zavolať.

Na začiatok, verím, že Vám moja odpoveď pomôže vydať sa tým správnym smerom.

S pozdravom

Oskar Fatul
pohybový špecialista
www.fatul.sk
+421 911 675 401
mail: oskar@fatul.sk
“Liečenie vlastným pohybom”