Mám pri druhom tehotenstve absolvovať Trisomy alebo Nifty, alebo počkať na výsledky Triple testov?

Zodpovedané
23. feb 2022

Dobrý deň,

mám 34 rokov a som tehotná s druhým dieťatkom. Aktuálne som v 8. týždni + 0 dní. Syn má 15 mesiacov a pri ňom som si dávala robiť Trisomy test. Po absolvovaní testu sa môj gynekológ do mňa pustil s tým, že sú to absolútne vyhodené peniaze. Keď tak, že som radšej mala ísť k špecialistovi na sono.

Mám teraz pri druhom tehotenstve absolvovať Trisomy alebo Nifty, alebo počkať na výsledky Triple testov?

Určuje sa pri Trisomy viac porúch?

Aké sú výhody Trisomy?

Je vyššia pravdepodobnosť chybných výsledkov len pri Triple teste?

Čítala som, že pri určení pohlavia z krvi je možné, že ak mám prvorodené dieťa syna, tak je možné, že bude chybne identifikovaný ako chlapec. Vraj môže byť v tele matky ešte byť detekovaný chromozóm Y.

Je to pravda?

Ďakujem

Dobrý deň,

neinvazívny skríning z krvi matky môžete absolvovať od približne 10. týždňa. Teda ak nechcete, tak nemusíte čakať na výsledky tripple testu. Avšak je to vyšetrenie, ktoré od neho nie je závislé. V prípade biochemického skríningu sa sledujú sekundárne znaky, ktoré môžu byť spojené s genetickými ochoreniami. V prípade neinvazívneho skríningu sa sleduje už konkrétne DNA - t.j. samotná genetická informácia. Keďže tripple testy sú závislé od veku matky a naozaj sledujú len sekundárne znaky ich chybovosť na záchyt genetických ochorení je vyššia ako u NIPT testov.

Nifty aj Trisomy majú viacero rôznych druhov testov, Nifty však ponúka aj poistenie v prípade zlého výsledku.

Určenie pohlavia nemôže byť chybné z dôvodu predošlého tehotenstva, pretože cffDNA - voľná DNA plodu, ktorá cirkuluje v krvi matky je veľmi rýchlo po pôrode odbúraná a zničená.

Pekný večer

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko