Je možné zistiť, či sme s manželom nekompatibilní pri splodení potomka?

Zodpovedané
6. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie.

Za ako dlho od očkovania proti Covid-19 môžem podstúpiť 2. IVF stimuláciu?

Pýtam sa vzhľadom na možný dočasný vplyv na pohlavné bunky pri použití metódy separácie spermií. Manžel mal zvýšenú teplotu. 1. IVF bolo neúspešné (3 vklady 5 dňovej blastocysty). Použili sme metódu MSS (microfluidic sperm sorting). Do budúcna uvažujeme aj nad MACS.

Ktorá metóda je z vášho pohľadu efektívnejšia, prípadne sa dajú kombinovať?

Má význam dať geneticky vyšetriť embryo, keď sme obaja geneticky v poriadku?

Je možné zistiť, či sme s manželom nekompatibilní pri splodení potomka, a preto sa nám zatiaľ nepodarilo mať dieťatko ani vďaka asistovanej reprodukcii?

Ďakujem

Dobrý deň,

všeobecné odporúčania sú aspoň týždeň - dva po očkovaní počkať s embryotransferom z dôvodu nežiadúcich účinkov po očkovaní, aby náhodou neznížili šance na úspešnosť transferu. Ppri stimulácií som sa ja osobne nestretla s odporúčaním čakať.

V prípade manželovho očkovania je možné dočasné ovplyvnenie kvality spermií, ktoré sa však prejaví až cca 72 dní od očkovania, pretože vtedy dozrievajú spermie.

MACS by mala byť nadradená metóda oproti MSS. Radšej však odporúčam toto prediskutovať s embryológmi, alebo priamo s odborníkom v centre asistovanej reprodukcie.

V prípade, že sú obaja rodičia v poriadku je možné podstúpiť PGS - predimplantačný genetický skríning, ktorý je zameraný na aneuploidie (podobne ako býva amniocentéza). Avšak pokiaľ nemáte potvrdené opakované potraty s potenciálnym genetickým problémom môže to byť pre Vás zbytočne drahé vyšetrenie. Pokiaľ máte neúspešné jedno IVF je dobré absolvovať aj hematologické vyšetrenia.

Nekompatibilita pri splodení neexistuje. Skôr sa môže jednať o problémy plodnosti na strane ženy alebo muža. Aj príbuzní môžu mať spolu deti, len je tam nevýhoda, že budú mať vo vyššej miere vzácne vývojové vady, ktoré sa môžu dediť v rodinách "po tichu" bez prejavenia v niektorej generácii.

Prajem pekný večer

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko