Aké vyšetrenia máme absolvovať, keď rodinný príslušník má Downov syndróm?

Zodpovedané
23. feb 2022

Dobrý deň,

priateľ má staršieho brata, ktorý má Downov syndróm. Jeho rodičia boli na testoch, kde im povedali, že musela nastať anomália.

Máme sa s priateľom niečoho obávať?

Máme veriť výsledkom, ktoré sú staré 32 rokov?

Mám počas tehotenstva podstúpiť Trisomy test?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo väčšine prípadov je Downov syndróm spôsobený náhodnou chybou počas delenia vajíčka alebo spermie. Nie je dedičný. Dedičná forma je s translokáciou, ktorá sa vyskytuje u približne 5% prípadov DS. Pokiaľ u priateľových rodičov a jeho brata vylúčili túto formu DS je Vaše riziko na matie bábätka s DS rovnaké ako v ostatnej populácii.

Pokiaľ si chcete byť istejší počas tehotenstva, tak môžete podstúpiť neinvazívne testovanie. To je však stále len formou skríningu a teda v prípade pozitívneho výsledku je potrebné ho potvrdiť invazívnou diagnostickou metódou.

Držím palce a prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko