Spadla mi na hlavu skrinka a budem mať trvalé následky na zúženie zorného poľa. Môžem poberať iba úrazovú rentu?

Zodpovedané
22. apr 2024

Dobrý deň,

mám po pracovnom úraze, spadla mi na hlavu skrinka a budem mať zrejme trvalé následky na zúženie zorného poľa.

Ak to bude nad 40%, je možné poberať iba úrazovú rentu?

Invalidný dôchodok určite nechcem, nakoľko mám 27 rokov.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa pýtate na dávky zo sociálneho poistenia, teoreticky prichádzajú do úvahy viaceré. Detaily si môžete pozrieť na:

https://www.socpoist.sk/navigacia/660-pracovny-...

Nie je však vylúčené, že by Vám mohol vzniknúť i nejaký iný nárok z úplne iného titulu (napr. z komerčného poistenia zamestnávateľa, nárok na náhradu škody a pod.).

Zároveň by som Vám odporúčala prehodnotiť odmietnutie invalidného dôchodku. Odmietnutie kvôli nízkemu veku nemá z môjho pohľadu žiadnu logiku.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk