Mesačné bábätko nespáva a ja som nervózna. Ako sa ukľudním?

Zodpovedané
7. aug 2023

Dobrý deň,

doma mám mesačné bábo a 10-ročného syna. Malinký vôbec nespáva, je to také nespokojné bábo. Nič mu nechýba, býva v nosiči, v kočíku a aj na rukách. Neviem ho utíšiť, len kričím aj po staršom.

Ako sa mám ukľudniť?

Pomôžu mi nejaké vitamíny?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za dôveru, s ktorou k nám prichádzate.

Mať skoro puberťáka, čerstvé bábätko a k tomu letné prázdniny, tak to je naozaj veľká skúška. Verím, že neraz prvým riešením toho veľkého pretlaku môže byť aj Váš krik. Veľmi sa mi páči, že tento krik, či vlastnú nervozitu nepovažujete za riešenie a hľadáte spôsoby, ako to robiť inak.

Hoci je Váš syn už starší, stále je aj pre neho príchod súrodenca nová situácia. Mení sa jeho postavenie v rodine, mení sa rodina ako taká. Ak môžete, nezabúdajte na staršieho syna. Pokiaľ to situácia dovoľuje, doprajte si s ním chvíľky len vy dvaja. Môže to byť nápomocné pre Vás oboch.

Čo sa týka čerstvého bábätka, tak jemu beží ešte štvrtý trimester, aklimatizuje sa na svet a to často aj formou, ktorá je pre nás dospelých nezrozumiteľná. Aby ste mali kapacitu na to byť pri bábätku, je naozaj dobré postarať sa o seba. Beží vám ešte šestonedelie a hoci s dvomi deťmi je to určite iné, doprajte si čo najviac času aj na vlastnú regeneráciu. Regeneruje sa telo, regeneruje sa duša. Regeneráciu samozrejme viete podporiť aj vyváženou, kvalitnou, pravidelnou stravou, dostatočným pitným režimom a prípadne aj vitamínmi. Aké konkrétne, to závisí od toho, v akom stave je vaše telo, či dojčíte. Môžete si nechať urobiť u lekára krvné testy, prípadne o toto môžete požiadať gynekológa na prehliadke po šestonedelí.

Okrem vitamínov, stravy, pitného režimu nám z vonka vedia byť nápomocní aj ľudia. Ak máte možnosť, zapojte do behu rodiny aj ďalších ľudí, rozdeľte sily, aby vám zostalo tých síl najviac ako to pôjde. Z týchto nabratých síl viete potom čerpať a mať energiu byť pri bábätku, ktoré môže mať aktuálne viac plačlivejšiu fázu.

Neostávajte na tento krehký čas sama. Práve blízkosť partnera, rodiny, blízkych či komunity iných žien dokáže byť veľmi liečivá.

Prajem vám veľa súcitu so sebou a veľa podpory z vonka v týchto týždňoch a mesiacoch, kedy sa vyskladáva vaša rodina nanovo.

Keby ste mali v budúcnosti čokoľvek, len napíšte.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk