Priateľ je Rh pozitív. Máme šancu mať spolu dieťa?

Zodpovedané
25. apr 2023

Dobrý deň,

mám dve deti, ktoré majú Rh pozitív po svojom otcovi. Teraz po rozvode by sme s priateľom chceli spoločného potomka. Avšak po druhom pôrode som v minulosti podstúpila umelé prerušenie tehotenstva a nebola mi podaná injekcia kvôli Rh nezhode.

Aký je ďalší postup v prípade, že sa mi podarí nielen otehotnieť, ale aj donosiť dieťa?

Priateľ je Rh pozitív. Aj som nedávno bola tehotná, ale potratila som. Nebola som na kyretáži.

Pomohlo by nám IVF?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že Váš Rh faktor je negatívny, a preto máte tieto obavy. Z uvedených údajov vyplýva, že z doposiaľ štyroch gravidít je známy Rh faktor len 2 narodených detí. Gravidity plodov, ktoré neboli donosené mali Rh faktor neznámy. Buď boli Rh negatívne po Vás, alebo Rh pozitívne po partneroch.

Rizikom gravidity Rh pozitívneho plodu v tele Rh negatívnej matky je tvorba anti Rh protilátok v tele matky, ktoré prechodom cez placentárnu bariéru môžu spôsobovať rozpad červených krviniek plodu. Ak aj pripúšťame, že potratené plody mohli byť Rh pozitívne, išlo o krátko trvajúce gravidity, aby sa stihol vytvoriť výraznejší titer anti Rh protilátok. Tzv. Rh inkompatibilita nie je príčinou sterility, nebráni prirodzenému počatiu. Následne sa počas gravidity sleduje titer anti Rh protilátok v krvi matky. V prípade potreby sa robí sa robí odber plodovej vody, eventuálne odber pupočníkovej krvi plodu počas gravidity.

Príčin, prečo sa vám nedarí otehotnieť a donosiť plod môže byť viacero. Je potrebná dôkladná diagnostika v centre asistovanej reprodukcie vás oboch. Sú to smerodajné informácie pre nasledujúcu liečbu.

Držím Vám palce.
MUDr. Iveta Stenová, PhD.

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19