Je antifosfolipidový syndróm prekážkou pri snahe o prirodzené otehotnenie?

Zodpovedané
25. apr 2023

Dobrý deň,

mám 26 rokov a vyše roka sa liečim na trombózu. Bala som Fraxiparine 0,6 a potom Xarelto 20 mg. Pred vyše týždňom som začala s novou liečbou Aspirín 100 mg Protec a Vessel Due ráno 2 tabletky večer 2 tabletky.

V máji 2022 som otehotnela a tehotenstvo aj skončil. Mala som už 4x biochemické tehotenstvo.

Odporúčate pri mojej chorobe snahu o prirodzené tehotenstvo?

Je vhodné kvôli liečbe ešte počkať?

Budem mať šancu prirodzene otehotnieť, alebo mi pomôže iba asistovaná reprodukcia?

Ďakujem

Dobrý deň,

s otehotnením je treba počkať po odoznení aktuálne prebiehajúcej trombózy, ak som správne porozumela. Zrejme máte tzv. trombofilný stav. To znamená, že ste možným tromboembolickým stavom ohrozená viac ako bežná populácia. Ide hlavne o rizikové situácie, akými sú aj gravidita aj hormonálna liečba. V takýchto situáciách je potrebná dlhodobá prevencia.

Vzhľadom na uvedené by bolo z hľadiska Vášho zdravotného stavu najlepšie prirodzené otehnenie, nakoľko by sa hormonálnou stimuláciou vaječníkov riziko trombózy ešte viac potencovalo. Trombofilný stav nie je príčinou sterility, ale môže byť príčinou potrácania. A to hlavne vtedy, ak sa nerobí dôsledná tromboprolylaxia.

Lekár centra asistovanej reprodukcie v takýchto prípadoch vždy úzko spolupracuje s hematológom.

Držím Vám palce.
MUDr. Iveta Stenová, PhD.

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19