Bude Clostilbegyt v kombinácii s Progestanelle účinný?

Zodpovedané
3. máj 2023

Dobrý deň,

prvé tehu nám vyšlo na prvý pokus, ale skončilo MA v 10. týždni. Odvtedy sa snažíme 4 mesiace. Tento cyklus mi dal doktor Progestanelle. Ovulácia bola na 13. deň cyklu. Inak mávam 26-dňové cykly.

Dnes je 23. deň cyklu a tehotenský test mám negatívny. Užívam Inofolic, kyselinu listovú, Gynex od začiatku januára a teda teraz prvý mesiac Progestanelle ešte dnes a zajtra. Potom piatok alebo sobotu by mala prísť MS.

Z Progestanelle som celý minulý týždeň po večernej tabletke bola unavená a ospalá. Prsia mám citlivé, včera a dnes som neskutočne veľa prespala a stále som unavená.

Doktor povedal, že keď to nevyjde, tak nás pošle do CAR. Vraj nech zbytočne dlho nečakáme. Mám myóm vo veľkosti len 8,7 mm na prednej stene maternice. Vraj to nijako nebráni otehotneniu.

Bol by Clostilbegyt v kombinácii s Progestanelle účinný?

Viete mi niečo poradiť?

Je šanca, že mi v CAR pomôžu?

Ďakujem

Dobrý deň,

zatiaľ ste podstúpili monitorovanie len jedeného menštruačného cyklu. Dobrá správa je, že cyklus bol ovulačný. Vzhľadom aj na Vaše predchádzajúce prirodzené otehotnenie sú Vaše vyhliadky na ďalšiu graviditu dobré.

Metódy asistovanej reprodukcie (intrauterinná inseminácia, prípadne mimotelové oplodnenie) by Vám šancu na otehotnenie výrazne zvýšili. Spomínate jeden preparát (Clostilbegyt tbl.), ktorý sa pomerne často používa na jednoduchú indukciu ovulácie, hoci existujú aj iné alternatívy. Progestanelle podporuje druhú fázu cyklu a v prípade gravidity pomáha vyživovať embryo v prvých týždňoch jeho vývoja.

Vedľajšie účinky, ktoré opisujete sú pre túto skupinu liekov veľmi bežné a časté. S konkrétnymi odporúčaniami by bolo potrebné počkať na konzultujúceho lekára, aby ich prispôsobil vášmu aktuálnemu stavu aj Vašej anamnéze.

Držím Vám palce.
MUDr. Iveta Stenová, PhD.

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19