Mohol syn vyrásť z potravinovej alergie?

Zodpovedané
17. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho syna, ktorý bol od narodenia silne alergický na mlieko. Po podaní umelého mlieka prúdom vracal a vysypal sa.

V cca jednom roku bol u imunoalergológa testovaný na BKM a iné alergény. Vyšla mu pozitívna alergia (IgE) na všetky testované kravské bielkoviny, na sóju, a orechy. Po skonzumovaní týchto potravín mal nepriaznivý stav . vracanie, výsyp, hnačky. Mal aj kontaktnú alergiu na mlieko. Keď sa mu napr. kúsok jogurtu natrelo na čelo, celé to miesto výrazne sčervenelo.

Tak sme mu teda prísne z jedálnička vyradili mlieko, sóju a orechy. Nejedol ich do svojich štyroch rokov. Každé zloženie sme poctivo kontrolovali.

Pred cca rokom, keď mal niečo vyše štyroch rokov sme na návšteve u imunoalergológa vyskúšali malé množstvo kravského mlieka. Syn to prijal bez reakcie. Tak sme ďalej doma postupne zavádzali mliečne výrobky.

Teraz má 5 rokov a všetky mliečne výrobky toleruje bez viditeľnej reakcie.

Mohol syn vyrásť z potravinovej alergie?

Imunoalergológ nechce robiť opakované testy na potravinovú alergiu. Vraj je to zbytočné, lebo v jeho prípade môžu byť výsledky aj falošne pozitívne.

Je to pravda?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

štatistiky udávajú, že ak sa na pravú alergie (IgE) príde v rannom štádiu detstva, je vyššia šanca na vyhasnutie v predškolskom roku.

Preto môžeme predpokladať, že alergia postupne vyhasla.

Opatrnosť so zavádzaním alergénov bude na mieste, ale v podstate by mal byť problém odstránený 🙂

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/