Môže ísť o alergiu na bielkovinu kravského mlieka?

Zodpovedané
15. jan 2023

Dobrý deň,

dcérka má 8 mesiacov, je plne dojčená od narodenia. Príkrmy má zavedené asi 2,5 mesiaca. Dávam jej nemliečne kaše, mäsko, zeleninu, ovocie. Problém nastal, keď som jej dala ochutnať jogurt Hollandia. Zjedla 2 lyžičky a okolie úst jej mierne opuchlo, líca a bradu mala úplne bordové. To jej asi po 2 hodinách prešlo, no v noci sa budila s plačom, čo nezvykne robiť. Predpokladám, že ju bolelo bruško. Po 2 týždňoch som skúsila iný jogurt, Sabi -biely, reakcia obdobná, okolie úst, líčka a brada jej veľmi sčerveneli. Mala aj mierny ekzém, budila sa v noci, do rána to zmizlo. Keďže bola narodená skôr, musela užívať Fortifikat nutrilon - Human milk Fortifier a žiadnu takúto reakciu nemala. Ja som alergik, manžel nie. Ja mám potvrdenú potravinovú alergiu na rôzne druhý zeleniny, ovocia, orechov, mlieko však konzumovať môžem.

Môže sa jednať o alergiu na bielkovinu kravského mlieka, napriek tomu, že ja konzumujem mliečne výrobky každodenne od jej narodenia a doposiaľ žiadnu takúto reakciu ani vyrážky nemala?

Mám jej skúsiť zaviesť mliečne kaše?

Čo robiť v prípade, ak sa mi stratí mlieko?

Aký druh umelého by ste odporučili a čím nahradiť mliečne výrobky v strave?

Ďakujem

Dobrý deň,

o alergiu sa jednať môže. Treba ísť k Vašej doktorke a skonzultovať priamo stav. Mala by o tom mať záznam a povedať Vám čo ďalej.

Ak by ste prestali dojčiť, tak sa predpisuje mliečko. Odporúčam Vám dojčiť čím dlhšie, aby sa tomu vyhli. Pokiaľ pekne prospieva, tak do roka by som mliečne kaše ani jogurt, syry vôbec nedávala. Mliečko má od Vás a ostatné makronutrienty má v inej strave. Po roku by som vyskúšala opäť jogurt.

Toto všetko by ste mali mať aj na odporúčanie Vášho pediatra poľa presného zdravotnéo stavu dcérky (stav ekzému, príznakov zo strany bruška...).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas