Na základe čoho by sa vypočítavala ďalšia materská?

Zodpovedané
22. apr 2024

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Do januára 2024 som bol SZČO, to je momentálne pozastavené. Od 1.2.2024 som zamestnanec.

Na základe čoho by sa vypočítavala ďalšia materská?

Zamestnancom počas prvej materskej by som chcel ostať (nepracovať).

Bral by sa do úvahy pravedopodobný vymeriavaci základ ako je tu u žien?

Sociálne odvody sa platili za január SZČO, momentálne TPP.

Ďakujem

Dobrý deň,

platí, pokiaľ sa poistné na nemocenské poistenie bude platiť u nového zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní (bez PN, OČR), tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok nového TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materskú (z príjmu u tohto nového zamestnávateľa).

Predpokladám, že za SZČO ste platili odvody aj v roku 2023.

S prianím pekného dňa,
Lenka