Budem mať nárok na materské, keď v apríli dostanem výpoveď?

Zodpovedané
13. mar 2023

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Uvádzam doplňujúce informácie: Som zamestnanec, momentálne na RD. Tá mi končí. Budem končiť aj pracovný pomer, pôjdem sa evidovať na úrad práce a budem poberať podporu v nezamestnanosti. Potrebujem teda dosiahnuť čo najvyšší vymeriavací základ. Mám ešte vyše 30 dní nevyčerpanej dovolenky.

Budem mať nárok na materské, keď v apríli dostanem výpoveď?

Ďakujem

Dobrý deň,

všetko platí čo som Vám napísala. Na materské z ochrannej lehoty záleží kedy otehotniete, tam si počítajte tie dni.

Čo sa týka podpory v nezamestnanosti - rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Ak ste nemali príjem počas RD a čerpali by ste deň - dva dni dovolenku, týmto by sa aktivovalo nemocenské poistenie.

Ak by sa Vám zároveň hneď ukončil pracovný pomer, potom by sa Vám podpora v nezamestnanosti navýšila (možno aj na max) vďaka pár dňom dovolenky a zbytku preplatenej dovolenky.

S prianím pekného dňa,
Lenka