Spočítajú sa mi pri výpočte materskej dávky vymeriavacie základy z TPP a SZČO?

Zodpovedané
8. máj 2024

Dobrý deň,

v roku 2024 som platil za január sociálne odvody ako SZČO, od 1.2.2024 zamestnanie do 30.5.2024. Následne otcovská do cca 12.12.2024 a zvyšok decembra budem zamestnanec. Začiatkom januára by som chcel požiadať zo zamestnania ďalšiu otcovskú.

Bude v takom prípade relevantný rok 2024 a spočítajú sa vymeriavacie základy z TPP a SZČO dokopy?

Obdobie poberanie materskej/otcovskej sa nepovažuje za relevantné pre výpočet materskej však a teda by sa mao prihliadať len na mesiace januar - maj a časť decembra?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak požiadate o materské zo zamestnania v januári 2025, tak rozdodujúce obdobie bude 2-12/2024 z TPP. Obdobie predchádzajúcej RD sa z rohodujúceho obdobia vylúči (z príjmu ako uvádzate). Na SZČO sa prihliadať nebude.

S prianím pekného dňa,
Lenka