Je pre mňa výhodnejšie ukončiť druhý pracovný pomer pred skončením rodičovskej?

Zodpovedané
5. apr 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom nároku na podporu v nezamestnanosti.

Momentálne som na RD, ktorá mi čoskoro mi končí. Išla som na ňu hneď po materskej. Stále mi trvá jeden TPP. Ten začal pol roka pred nástupom na MD. Súbežne mi trval iný TPP, ktorý skončil dva dní pred nástupom na MD a začal dva roky pred MD.

TPP č.1: 1.4.2018 - 15.4.2020 (vyšší príjem oproti TPP č. 2).
TPP č.2: 1.10.2019 - súčasnosť (nižší príjem oproti TPP č. 1).

Materská a následne rodičovská: 17.4.2020 - 17.4.2023
4 mesiace pred nástupom na MD som bola kvôli rizikovému tehotenstvu na PN.

Je pre mňa výhodnejšie s ohľadom na výšku podpory ukončiť TPP č. 2 ešte pred skončením RD, resp. posledný deň alebo nastúpiť na nejaké dva dní a potom ukončiť?

Ak ukončím pomer pred skončením RD, mám nárok na podporu aj s TPP č.1, ktorý už ale teda netrvá?

Ovplyvní PN výšku podpory pred materskou?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak pôjdete na úrad v apríli, bude sa počítať obdobie 04/2021 - 4/2023. Do tohto obdobia už prvý TPP nespadá. Výška PN neovplyvní podporu. Ak ste počas RD nemali žiadny iný príjem, boli ste na RD viac ako 2 roky, ak Vám končí RD 17.04., tak môžete 16.04. prerušiť RD, 17.04. čerpať dovolenku, 17.04. ukončiť pracovný pomer. Zzbytok nevyčerpanej dovolenky by Vám preplatili, príp. odstupné ak by bol nárok.

S prianím pekného dňa,
Lenka