Musím poslať zamestnávateľovi oznámenie o prerušení rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
18. máj 2024

Dobrý deň,

po materskej plánujem nastúpiť na RD a v ochrannej lehote následne na PN.

Musím poslať zamestnávateľovi oznámenie o prerušení RD?

Musím zamestnávateľa informovať o ukončení PN a opätovnom nástupe na RD?

Vopred ďakujem

Dobrý deň,

ak budete mať PN v 7-dňovej ochrannej lehote po MD nepotrebujete ukončiť (prerušiť) rodičovskú dovolenku, ak ste ju už nahlásili, alebo nahlásite.V takomto prípade PN vyplatí od prvého dňa Sociálna poisťovňa, PN nebude riešiť zamestnávateľ, Vás budú evidovať v zamestnaní ako osobu na rodičovskej dovolenke.

Ak by išli na PN po MD ale chceli by ste prerušiť rodičovskú dovolenku a teda nečerpať rodičovskú dovolenku počas PN, toto by ste museli oznámiť zamestnávateľovi a PN by Vám vyplácal prvých 10 dní zamestnávateľ, ostatné dni Sociálna poisťovňa. Vás by evidovali v zamestnaní ako osobu na PN. Po skončení PN by ste nanovo nastúpili na rodičovskú dovolenku a všetky dátumy a zmeny by ste zamestnávateľovi oznamovali.

S prianím pekného dňa,
Lenka