Aká bude výška nasledujúcej materskej dávky?

Zodpovedané
24. apr 2024

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke, TPP trvá od 10/2018. Rodičovská mi končí 03/2025. Chcela by som sa informovať ohľadom výšky prípadnej nasledujúcej materskej.

1. Ak by som stihla reťazový pôrod (nastup na materskú do 02/2025), mala by som nárok na materskú?

Výška by bola taká istá ako predošlá alebo vyššia, ak by zamestnávateľ potvrdil, že by som mala momentálne vyšší prijem?

2. Ak by som bola po skončení rodicovskej dlhodobo na PN a na materskú by som nastúpila 02/2026, ako by to bolo z materskou a jej výškou?

3. Ak by som po skončení RD nastúpila do práce a na nasledujucu materskú dovolenku nastúpila:
A) 12/2025
B)05/2026

Aká by bola jej výška a čo by bolo pre mňa finančne výhodnejšie?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by pracovný pomer stále trval:
1. Áno, mohla by byť aj vyššia, ak by bol VZ primerane navýšený, a neposúdili by navýšený VZ za špekulatívny.
2. PN neovplyvní výšku materskej, platil by bod 1.
3. A) síce by sa mohol riešiť ako rozhodujúce obdobie predchádzajúci rok 2024, ale ak by príjem po RD bol už za celý kalendárny mesiac, mohli by už na novú materskú posúdiť príjem po RD.
3. B) rozhodujúce obdobie by bol rok 2025, vylúčilo by sa obdobie na RD.
Záleží kedy by ste otehotneli.

S prianím pekného dňa,
Lenka