Bude mať manžel nárok na otcovskú dovolenku?

Zodpovedané
24. apr 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na otcovskú dovolenku. Manžel pravuje v práci vyše dvoch rokov a dostal výpoveď z organizačných dôvodov firmy, kde výpovedná lehota mu končí 30.6.2024.

Plánoval vyčerpať otcovskú dovolenku (28 týždňov), keď ja nastúpim na materskú na druhé dieťa, t.j. 28.9. Zamestnávateľovi nestihol oznámiť, že pôjde na otcovskú ešte pred výpoveďou.

Musí byť nemocensky poistený minimálne 270 dní pred nástupom, keď chce čerpať otcovskú dovolenku?

To znamená, ak sa mu podarí zamestnať od 1.7.2024 s chcel by ísť na otcovskú 1.9.2024, bude mať nárok na čerpanie?

Ak áno, z akého príjmu sa to vyráta?

Bude to z prímu z predchádzajúceho zamestnania alebo z toho nového?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ sa zamestná, tak k dňom z nového nemocenského poistenia sa pripočítajú potrebné dni z predchádzajúceho zamestnania.

270 dní nemocenského poistenia musí mať za posledné dva roky pred podaním žiadosti, započítajú sa aj ukončené nemocenské poistenia.

Ak by sa v novom zamestnaní poistné na nemocenské poistenie platilo menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúcim obdobím by bol predchádzajúci kalendárny rok u predchádzajúceho zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.

S prianím pekného dňa,
Lenka