Musím si platiť nejakú čiastku do pôrodu/do nástupu na materskú dovolenku, aby som mala nárok materskú dávku?

Zodpovedané
5. máj 2024

Dobrý deň,

platím si dobrovoľne nemocenské poistenie od 1. marca 2023. Som tehotná a termín pôrodu mám 5. september 2024.

Musím si platiť nejakú čiastku do pôrodu/do nástupu na materskú dovolenku, aby som mala nárok materskú dávku?

Rozumiem tomu správne, že keďže spĺňam minimum 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch?

Môžem ho už teraz zrušiť a v rámci ochrannej lehoty, ktorá plynie od zrušenia (pol roka), budem mať stále nárok na materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

chcete zrušiť DNP, t.j. neplatiť už DNP a požiadať o materské z ochrannej lehoty? Nárok by ste mali mať aj v takomto prípade. Pokiaľ splníte 26 týždňov trvania DNP a aj 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky, materská sa bude počítať z vymeriavacieho základu, z ktorého ste platili odvody DNP do SP.

Nesmie Vám vzniknúť nové nemocenské poistenie, lebo automaticky zanikne ochranná lehota. Alebo potom uplatniť nárok na materské z nového nemocenského poistenia, ak by vzniklo.

S prianím pekného dňa,
Lenka