Budem mať nárok na tehotenské?

Zodpovedané
14. mar 2023

Dobrý deň,

som aktuálne na RD so synčekom, ktorý dovŕši 3 roky v januári 2024. Ešte stále som zamestnaná u pôvodného zamestnávateľa, kde som pracovala pred nástupom na MD nepretržite 4 roky, takže mi vznikol nárok na materské.

Od 2. januára 2023 som začala pracovať na dohodu - 10 hodín týždenne ako administratívna výpomoc. Nie je to práca u konkurencie, takže som nemala povinnosť to oznámiť. Pred týždňom som zistila, že som tehotná, aktuálne v 5. týždni. Keďže som začala pracovať na dohodu 2. januára a 270 dní nemocenského poistenia vychádza ku koncu septembra 2023, kedy je aj odhadovaný nástup na materskú, budú mi tam možno chýbať 2 dni.

Budem mať nárok na tehotenské, aj keď nemocenské sa mi momentálne odvádza z môjho zárobku z dohody a neplatí ho za mňa štát?

Platí aj u mňa to, že som primárne poistencom, ktorý má prerušené povinné poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky?

Ovplyvní nejako výška zárobku z dohody výpočet tehotenského alebo materského, alebo sa to bude počítať len z predošlého hlavného zamestnania?

Prácu na dohodu stačí ukončiť tesne pred nástupom na MD?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka pracovného pomeru, z ktorého ste na RD, tak tam je rozhodujúce obdobie rok predtým ako nastúpite na MD. Ak ste v predchádzajúcom roku nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, materská sa urči z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ.

Nové materské nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

Ak pri dohode s nemocenským poistením dosiahnete 270 dní nemocenského poistenia (do pôrodu) a dohoda neskončí, budete mať súbeh.

V takomto prípade materské požiadate aj z pracovného pomeru, aj z dohody. Dve žiadosti a každá sa posudzuje zvlášť.

Nárok na tehotenské budete mať z pracovného pomeru, z ktorého ste momentálne na RD.

S prianím pekného dňa,
Lenka