Môžem mať cystu na vaječníku?

Zodpovedané
13. dec 2022

Dobrý deň,

už vyše 3 mesiacov mám problémy s bruchom, najprv to začalo vydúvanim brucha na rôznych miestach, hlavne okolo pupka, neskôr sa mi začala zväčšovať pravá strana brucha pod pupkom. Bola som u gynekológa, ten povedal, že je všetko ok. Obvodný lekár ma poslal na sono brucha, nic nenašli. Potom na gastro, robili mi sono čreva na gastre, Dr. nevidela nič podozrivé, akurát zvýšenú plynatosť hlavne na pravej strane. Predpísala mi na týždeň Normix, lieky zabrali len trochu, nastalo mierne zlepšenie, no pravá strana brucha sa mi počas dňa často nafúkne a ztrvdne.

Išla som na kontrolu a Dr. mi brala stolicu na kalprotektin a krv. Z krvi nezistili nič, a kalprotektin som mala menej ako 20, čiže tiež v poriadku. Dr. to vyhodnotila ako SIBO a povedala, že kontrola podľa potreby. Poslednú dobu ma tá pravá strana ktorá sa mi nafukuje a tvrdne začala aj pobolievať. Nie veľmi, taká mierna tupá bolesť, občas mierne pichanie. Objednala som sa znova na gastro, termín mám až v januári.

Chcem sa spýtať, či to nemôže byť cysta na vaječníku, či je možné, aby ju gynekológ pri sone prehliadol?

Ďakujem.

Dobrý deň,

ak by bola cysta na vaječníku v dobe vyšetrenia, myslím, že by ju neprehliadol. Výnimočne sa stane, že je vyšetriteľnosť výrazne obmedzená pre zlú echogenitu, napríklad pri obezite pacientky. Neznamená to však, že odvtedy nemohla vzniknúť.

Ak by boli ťažkosti výrazné, vyhľadajte ambulantného gynekológa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník