Je vždy potrebné absolvovať amniocentézu pri vyššom veku?

Zodpovedané
16. nov 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť, je vždy potrebné absolvovať amniocentézu pri vyššom veku (37 rokov)?

Alebo stačí trisomy test a kvalitný morfologicky ultrazvuk?

Vyrovná sa to amniocentéze?

Prípadne ktorý z genetických testov odporúčate, trisomy alebo nifty?

Ďakujem.

Dobrý deň,

vek určite nie je automaticky dôvodom na amniocentézu.

Pri negatívnom skríningu v úvode gravidity bohato postačí morfologický ultrazvuk u špecialistu. Na Vašu žiadosť ako samoplatca si môžete doplniť aj spomínané neinvazívne genetické testovanie s presnosťou cez 99%. Voľba je už na Vás. Trisomy je realizované na Slovensku, ponúkajú 4 balíčky vyšetrení. Nifty je testované v zahraničí a majú iba jeden kompletný balíček. Cena balíčkov sa líši. Poraďte sa so svojim gynekológom, s ktorým laboratóriom spolupracuje práve on.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník