Čo znamená placenta preavia marginalis?

Zodpovedané
16. sep 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

prosím o radu. Dnes som bola u zastupujúceho gyn v 20 tt, na poradni. Môj doktor je PN. Do správy mi napísal placenta praevia marginalis (boldom) a nebol moc zhovorčivý. Až teraz to čítam.

Viete mi, prosím, povedať čo to znamená a či mám nejaké obmedzenia?

Je to aj ohrozujúci stav pre bábo?

Ešte sa chcem spýtať, čo znamená keď mi tvrdene bruško, je to oki?

Alebo čo si mám na to dávať, vraj je mg dobré,... koľko mg by sa malo denne užívať? Mám to obyčajné z lekárne.

Posledná otázka je: koľký týždeň tehotenstva sa považuje za donosený, resp. ako staré bábo už má šancu na prežitie?

Ďakujem.

Dobrý deň,

máte nižšie uloženú placentu. Na najbližších poradniach Vám ju Váš gynekológ skontroluje, pretože rastúcou maternicou sa bude vysúvať vyššie a v konečnom dôsledku o nič nemusí ísť.

Pri vcestnej placente, ak by bola úplná - prekrývala by vnútornú bránku, nie je možné porodiť spontánne, keďže je prekážkou. Pri marginálnej, siaha nízko, neprekrýva vnútornú bránku a vo väčšine prípadov sa dostatočne vysunie, spontánny pôrod je možný.

Tvrdnutie bruška nepravidelne, občas, hlavne pri väčšej námahe/prudkom pohybe, či pohyboch bábätka je v poriadku. Ak by sa Vám zdalo, že tvrdne častejšie, nasaďte si Magnézium 3x1, viac oddychujte a kontaktujte ambulantného gynekológa.

Do 24-28 gt. má bábätko veľmi malú šancu, že po pôrode prežije. Najskôr sa potratí. Následne sa jeho šance stále zvyšujú - samozrejme vďaka vynikajúcej starostlivosti v perinatologickom centre. Aby bábatko nepotrebovalo špeciálnu starostlivosť po pôrode, musí sa porodiť 36+ gt. tehotenstva (samozrejme sú tam aj individuálne rozdiely v adaptácii po pôrode).

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník