Bude mať dieťa určite Downov syndróm, ak boli testy pozitívne?

Zodpovedané
19. aug 2022

Dobrý deň,

bola som na Trisomy teste a ten vyšiel pozitívne na Down syndrom. Potom som absolvovala aj odber plodovej vody a ten bol tiež pozitívny. Na usg v 12 tt bolo NT 1,99 a nosová kostička prítomná. Na usg v 19 tt bolo všetko v poriadku, doktor nenašiel žiadnu vývojovú chybu ani srdiečka ani ostatných orgánov. Iba nosová kostička bola menšia. Nameral iba 4 mm.

Na usg v 29 tt tiež bolo všetko v poriadku, bábätko krásne rastie na daný týždeň. Opäť skontroloval doktor srdiečko a všetko vyzerá byť v poriadku. Aj stehenná kosť je v norme. Iba nosová kosť je menšia. Teraz nameral 4,77 mm.

Môže byť, že dieťatko aj keď z plodovej vody vyšiel DS to nebude mať alebo iba bude mať mierne príznaky?

Ďakujem.

Dobrý deň,

genetikou už máte DS potvrdený, je jasné, že dieťatko DS už má.

Samozrejme prejavy môžu byť rôzne. Od miernych, kedy je dieťa a neskôr aj dospelý pomerne samostatný a vie sa začleniť do života, dokonca pracovať, až po ťažšie.

Držte sa!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník