Skolióza

"Vystri sa!", "Stoj rovno!", "Si skrútená ako paragraf!" Tiež ste to počuli od svojich babičiek a mamičiek?

Ako spoznáte skoliózu voľným okom?

Na začiatok je potrebné zdôrazniť, že zdravý chrbát rozhodne nie je rovný. Respektíve, zdravá chrbtica nevyzerá ako pravítko, ale ako písmenko "S". Dobre to je vidieť pohľadom z boku. Naopak, keď sa pozriete na chrbát zozadu a toto "S" uteká do strany, vlní sa alebo to vyzerá ako by človek vykukoval či vyzeral svojho známeho na konci radu, je to skolióza. Zaujímavé je, že skoliózou trpia častejšie dievčatá ako chlapci. Dôvod nie je známy.
Zlé zakrivenie chrbtice

Popis obrázka: Zlé zakrivenie chrbtice

Príznaky

Skoliózu odhalíte (na rozdiel od iných ochorení) aj voľným zrakom. Stačí si všímať a pozorovať aj drobné zmeny oproti normálu. Nenápadnú a jednoduchú "inšpekciu" možno vykonať v podstate kedykoľvek: pri prezliekaní, večernom kúpaní i hraní. Sedí vaše dieťa výraznejšie krivšie než jeho vrstovník na pieskovisku? Nakláňa sa pri ohýbaní pre hračku nebezpečne na stranu? Cítite pri vzájomnom objímaní, že sa jeho chrbtica krúti? Potom je najvyšší čas zájsť k detskému lekárovi, ktorý vašu domnienku buď vyvráti alebo potvrdí. Ten vykoná (okrem iného) aj veľmi jednoduché testy, ktoré môžete skúsiť aj doma.
Skolióza

Nechajte dieťa, nech sa ohne v chrbte. Ako keď sa zohýba pre kocku lega. Ak trpí skoliózou, jedna strana chrbta tesne vedľa chrbtice sa podozrivo zaoblí, vyvýši. Asi ako keď sa v tomto ohnutí dotkne ľavou rukou pravej nohy (či naopak). Na vine sú jednotlivé stavce, ktoré sa stočia tak, že nápadne vyvýšia susedné rebrá.
Má vaše dieťa v stoji jedno rameno vyššie ako druhé? Potom sa s najväčšou pravdepodobnosťou jedná o skoliózu.

Pre stopercentné potvrdenie diagnózy urobí lekár ešte röntgen. Na ňom sa ukáže, o ako závažnú formu sa jedná.

Lliečba

Pri diagnostike a následnej liečbe sa pracuje s tzv. Cobbovým uhlom, ktorý zobrazuje stupeň, ktorý spolu zvierajú oba koncové stavce.

Rehabilitácia

Ak sa skolióza podchytí už v detskom veku a v nie príliš výraznom zakrivení chrbtice do 20 stupňov Cobbovho uhla, odporúčajú sa ľahšie cvičenia. Nie je potrebné dochádzať do posilňovne. Fyzioterapeutka vás naučí sériu krátkych, ale účinných cvikov, ktoré posilnia tie svaly, ktoré podopierajú stavce a chrbticu. Patrí medzi ne napríklad aj známa Vojtova metóda1.

Korzet

V prípade vychýlenia krivky chrbtice v rozmedzí 20 až 40 stupňov Cobbova uhla sa nasadzuje korzet. Ten drží trup tela v zdravej polohe chrbtice tak, aby nedochádzalo k ďalšiemu zakriveniu. Nasadzuje sa v období rýchleho rastu detí (spravidla medzi 9 - 15 rokom, ale aj toto je veľmi individuálne) a nosí sa celý deň (s výnimkou umývania, premazávanie kože pod korzetom a cvičenia). Sú vyrábané na mieru podľa sadrového odliatku dieťaťa, s použitím ľahkých plastov, ktoré nijako nezaťažujú a nebránia v bežnom pohybe. Pod korzet sa nosí bavlnené tričko, aby nedochádzalo k zapareninám a vyrážkam. Aj napriek tomu je nutné pravidelne kontrolovať pokožku pod ním, a to kvôli možným otlakom.
Špeciálny korzet naprávajúci skoliózu

Operácia

Pri krivke nad 40 stupňov sa potom pristupuje k operácii. Tá môže mať u dospelého oveľa horší a závažnejší priebeh ako u dieťaťa, ktoré má ďaleko viac flexibilnejšie, stále rastúce kosti. Spolu s vekom tieto krivky tuhnú a v dospelom veku sa liečia ako veľmi bolestivé následky neliečenej skoliózy. Je to ako s kiahňami7: deti majú ľahší priebeh bez následkov, zatiaľčo dospelý človek s nimi bojuje dlhšie a s horšími následkami. Ako taká operácia prebieha?
Operácia skoliózy

U detí do 10 rokov sa používa systém tzv. "rastúcich tyčí". Po sérii predoperačných vyšetrení a po voľbe vhodnej anestézie sa ide na vec. Malý pacient leží najčastejšie na bruchu, ale výnimkou nie je ani poloha na boku (a to v prípade, že skolióza nie je v tak pokročilom štádiu a v takom rozsahu). Potom lekár odhalí tie časti stavcov, ktoré sa "krútia" a na oboch ich stranách ich spevní titánovými tyčami a utiahne skrutkami. Nakoniec sa tieto tyče obložia a zafixujú kostnými štepmi z uvoľnených častí stavcov. Tieto štepy v budúcnosti zaručia, že sa operovaná časť chrbtice nepohne ani o piaď.

Ako kosti rastú, je nutné každého pol roka podstúpiť "utiahnutie" a "posunutie" týchto "želiez". Len tak je zaručené správne a zdravé zakrivenie chrbtice.

Po operácii

Vzhľadom k tomu, že operácia prebieha v celkovej anestézii, bezprostredne po nej je dieťa prevezené na jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS). Nebojte sa, ide o štandardný postup, pri ktorom sa sleduje, ako pracuje srdce a pľúca. Trvá to zhruba 2 až 4 dni, a ide skôr o úplnej potvrdenie toho, že nevzniknú žiadne komplikácie. Po tejto dobe je dieťa prevezené na klasickú izbu. Tam ho sestričky posadia a pomôžu mu aj s chôdzou, ktorá je v prvých dňoch po operácii neistá, ako si telo zvyká na nový "materiál" v tele. Celkový pobyt v nemocnici trvá maximálne 14 dní. Ohľadom bolesti: v prvých dňoch sa podávajú silné tlmiace lieky, ktorých dávky sa postupne znižujú, ako bolesť odznieva.

Za mesiac sa môže vaše dieťa vrátiť do školy, avšak s miernejším režimom. Dieťa musí byť opatrné, nerobiť prudké pohyby, pomaly sa ohýbať. Štvrť roka od operácie vás opäť lekár pozve na tri dni do nemocnice na "generálnu údržbu". Kontrolujú sa titánové tyče, skrutky a všetko sa dôkladne röntgenuje. Tiež vás naučí, ako správne zaťažovať chrbticu a ako vybrať vhodný šport. Všeobecne sa odporúča začať napr. plávaním alebo jazdou na bicykli. Dieťa sa naučí vnímať svoje telo a jeho hranice. Až za rok od operácie je dovolené prejsť na náročné športy typu lyžovanie.

Ďalšie kontroly prebiehajú za rok, neskôr sa intervaly predĺžia na 3 až 5 rokov, kým chrbtica nie je úplne vyrovnaná.

Prevencia

Skolióze sa dá do určitej miery zabrániť. Prvé problémy (ktoré však nemožno ovplyvniť) môžu vzniknúť už v prenatálnom (teda v čase pred narodením) období. Na vine je zlý vývoj v matkinej maternici, kedy na bábätko tlačí svojimi orgánmi alebo sa mu skrátka zle vyvinú kosti. Ďalej to sú problémy v priebehu komplikovaného pôrodu. Tieto situácie naozaj neovplyvníme, ale ich je možné napraviť vhodnými cvikmi, nosením korzetu a podobne.

V dojčenskom a batoľacom veku potom možné nebezpečenstvo predstavujú pády z postieľky, kočíka alebo pri učení chôdze. Prvé krôčiky a objavovanie sveta tak neznamenajú len radostné zážitky. Pozor by sme si tiež mali dávať na nadmerné hojdanie a trasenie kočíkom. V neposlednom rade tu sú hry, pri ktorých sa často rodičia "zabudnú". Vyhadzovanie detí do vzduchu alebo najrôznejšie ohýbanie a rotovanie malého drobca okolo oteckovej osi môže mať za následok rotačné pukanie v stavcoch a rebrách. Neskoršie neprirodzený zrast kostí, ktorý potom končí práve napríklad skoliózu.

Dôležitý je aj výber chodítok, jedálnych stoličiek a podobných pomôcok, ktoré môžu mať negatívny vplyv na vývoj chrbtice. Kupujte len také, ktoré majú potrebný certifikát a dobré recenzie. V tomto prípade sa rozhodne neoplatí šetriť.

Ešte o niečo neskôr je potom životne dôležité vybrať vhodú školskú aktovku. Dbajte na to, aby mala pevný a anatomicky tvarovaný chrbát a polstrované popruhy s minimálnou šírkou 4 cm. Tieto dôležité prvky napomáhajú k správnemu a zdravému vývoju detskej chrbtice. Okrem toho ustrážte, aby taška sama o sebe vážila maximálne 1 200 gramov u školákov prvostupniarov, a 1 400 gramov pre stupeň druhý.

Okrem tohto všetkého je dôležitý pravidelný pohyb. Dieťa nemusí chodiť na päť rôznych športov počas týždňa. Stačí, keď sa po škole pôjdete prejsť, cez víkend pôjdete na výlet s miernym výstupom. Akákoľvek forma pohybu sa počíta. Oveľa horšie je dlhé vysedávanie pri počítači, tablete alebo sledovanie televízie. Ideálne by bolo zvyknúť si na pravidelné ranné rozcvičenie s pretiahnutím svalov. Skúste napríklad zaviesť 5 ranných Tibeťanov. Výsledkom budú nielen zdravé kosti a chrbtica ale aj povzbudenie do nového dňa. Takéto deti sa potom v škole oveľa lepšie sústredia a vnímajú. Ak vaše dieťa športuje súťažne, je dôležité nielen absolvovať povinné prehliadky u športového lekára. Zmysel má všímať si aj drobné ťažkosti (natiahnuté svaly) a asymetria v postavení nôh a chrbtice. V tom prípade sa neváhajte obrátiť na svojho pediatra, ortopéda alebo navštíviť priamo podologickú poradňu (na vady nôh) alebo spondylologickú poradňu (na vady chrbtice).

Najideálnejším športom šetrným k chrbtici je plávanie. Oproti tomu squash, umelecké gymnastika či skok do výšky ju silne zaťažujú.

Viac o skolióze na modrykonik.sk

Použité zdroje

http://www.skolioza.cz
http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf...
https://www.srs.org/patients-and-families/condi...
https://cs.wikipedia.org/wiki/Skolióza
http://www.sosort.mobi/index.php/en/

Hodnotenia a skúsenosti so skoliózou

Máš skúsenosť so skoliózou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke