Intolerancia laktózy (tiež laktózová intolerenacia a neznášanlivosť laktózy) je neschopnosť organizmu tráviť mliečny cukor (laktózu). Je to enzymatická porucha.
Je to enzymatická porucha, nejedná sa o alergiu - ide o nedostatočnú produkciu enzýmu laktázy, ktorá laktózu rozkladá, bunkami črevných stien. Zvyčajne je aspoň čiastočná produkcia laktázy zachovaná a tak postihnutý človek môže nižšie množstvo laktózy v strave tolerovať bez ťažkostí. Často býva intolerancia laktózy zamieňaná s alergiou na bielkovinu. Hlavný rozdiel medzi týmito metabolickými poruchami je v príčinách ochorenia. Zatiaľ čo u alergii na mlieko sa jedná o imunitnú odozvu organizmu na mliečne bielkoviny, intolerancia laktózy je spôsobená nedostatkom enzýmu laktáza.
Odlišujeme intoleranciu laktózy vrodenú a intolerancii laktózy získanú:
Laktóza je disacharid, ktorý sa skladá z galaktózy a glukózy, väzbu medzi nimi štiepi enzým laktáza. Prirodzene sa laktóza vyskytuje v mlieku všetkých druhov zvierat, nájdeme ju teda aj v materskom mlieku (strava dojčiace ženy nemá na obsah laktózy v materskom mlieku vplyv). Používa sa aj na výrobu väčšiny typov umelého mlieka5, rôznych potravín a liečiv.
Popis obrázku: Laktózu obsahuje aj kozie mlieko a výrobky z neho.
Neupravené kravské, kozie 3 a ovčie mlieko obsahujú okolo 5% laktózy. Zakysané výrobky približne o tretinu menej, smotana o polovicu a najmenej laktózy je v masle. Minimum laktózy tiež obsahujú tvrdé a zrejúce syry. Dostupnou alternatívou sú bezlaktózové (nízkolaktózové) mliečne výrobky, v ktorých bola laktóza pri výrobe enzymaticky rozštiepená, napr. bezlaktózové mlieko, smotana, maslo, syry, jogurty. Naopak vysoké množstvo mliečneho cukru je v srvátke.
Intolerancia laktózy vzniká v dôsledku zníženého množstva alebo úplného nedostatku enzýmu laktáza, ktorý mliečny cukor rozkladá. Postihuje takmer 75% ľudí po celom svete.
Ak telo neprodukuje dostatok laktázy, časť laktózy sa nerozštiepi na galaktózu a glukózu a stáva sa v hrubom čreve potravou pre črevnú mikroflóru, ktorá ju kvasí, štiepi na organické kyseliny (octovú, mliečnu, propiónovú a ďalšie) a plyny (napr. Oxid uhličitý, vodík, metán). Do čriev sa presúva voda a príznaky sa prejavia spravidla do pol až dvoch hodín od skonzumovaní potravy obsahujúce laktózu. Medzi obvyklé prejavy patrí kyslá vodnatá hnačka, bolesti, tlaky a kŕče v bruchu, nadúvanie, niekedy tiež nevoľnosť až zvracanie. Príznaky sa objavujú prakticky len v tráviacej sústave, pri intolerancii laktózy nedochádza ku kožným alebo dýchacím ťažkostiam, typická nie je ani krv v stolici.
Umelé mlieka so zníženým obsahom laktózy |
---|
Nutrilon 1 Low Lactose |
HiPP Comfort |
HiPP Kindermilch Lactosefrei |
Umelé mlieka bez laktózy |
---|
France Lait LF |
Nestlé AL 110 |
BEBA AL 110 |
Töpfer Lactopriv |
Bez laktózy, sú aj niektoré umelé mlieka s plne naštiepenou bielkovinou kravského mlieka alebo vyrobené z voľných aminikyselín. Tieto sú ale v prvom rade určené pe deti trpiace alergiou na bielkovinu kravského mlieka1:
Alfaré |
Humana Sineall |
Neocate |
Neocate Advance |
Neexistuje žiadny liek na liečbu intolerancie laktózy. Pri zostavovaní vášho jedálnička je dôležité vedieť, či máte slabšie prejavy intolerancie na laktózu alebo máte lekárom potvrdenú diagnózu a netolerujete ani malé množstvo mliečneho cukru.
Ak máte slabšie prejavy intolerancie, tak bez väčších problémov môžete v primeranom množstve konzumovať jogurty a syry, ktoré majú menej laktózy. Plnotučné výrobky sú zvyčajne s menším množstvom laktózy v porovnaní s nízkotučnými.
Zvýšený obsah tuku spomaľuje posun laktózy v tráviacom systéme. Probiotická kultúra zmierni problémy s trávením a pomôže štiepiť mliečny cukor na jednoduché sacharidy. Nemusíte sa úplne vzdať tvrdých syrov ako švajčiarsky syr, či čedar alebo tvarohu a gréckeho jogurtu.
Niektoré zdroje ako vhodné potraviny uvádzajú aj kefír, zázvor, repíkový čaj alebo jablčný ocot. Všetky totiž majú pozitívny vplyv na trávenie a neutralizovanie žalúdočnej kyseliny.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu