Logopedické cvičenia napomáhajú deťom nielen k správnemu používaniu svojich hovoriacich orgánov, ale vyvíjajú aj ich nevyhnutnú slovnú zásobu. K správnemu vyjadrovaniu a rozprávaniu nestačí mať len dostatok slovnej zásoby. Je dôležité vedieť správne používať jazyk a pery, vedieť správne dýchať.
Logopedické cvičenie je nutné vykonávať starostlivo a podľa obrázkov, pracovných listov, kartičiek, podľa logopéda alebo rodičia.
Logopedické cvičenie - rozhýbanie hovoridiel
Cvičenie zamerané na jazyk
Maľovanie jazykom - jazýčkom jazdí dieťa pomaly dopredu a dozadu po hornom poschodí úst.
Vyplazovanie jazyka - dieťa pomaly olizuje svoju spodnú peru sprava doľava a späť, tzv. hojdačka.
Olizovanie hornej pery - obrátená hojdačka. Jazyk kopíruje hornú hrdzu v smere sprava doľava a späť. Špička jazyka smeruje smerom k nosu.
Olizovanie pier dokola.
Vytvárať jazykom hrče v zatvorenej puse (dieťa zavrie pusu a jazykom zatlačí do pravej aj ľavej tváre, pod nos aj smerom k brade).
Pri otvorenej puse pohybovať jazykom sprava doľava a nehýbať pri tom dolnou čeľusťou.
Vyplazovať a schovávať jazyk ako čert. Pri pohybe sa dotýkať hornej pery a nasmerovať jazyk do boku.
Vyplaziť jazyk a zrolovať ho do špičky, potom zase vtiahnuť jazyk späť do úst.
V zatvorenej puse urobiť jazykom mištičku.
Stiahnuť pery a vyplaziť jazyk.
Cvičenie zamerané na motoriku pier
Nafukovanie tváre - najprv pravú stranu, potom ľavú a potom obe dohromady (ústa sú zatvorené a jazyk je v pokojovej polohe).
Striedanie špúlenia a rozťahovania pier - striedať sa vo vyslovovaní hlások O a E, U a I (pri vydávaní hlások musia byť pery otvorené alebo našpúlené čo najviac).
Posielať pusu.
Naučiť sa pískať.
Prskať.
Cvičenie zamerané na mäkké poschodie
Kloktanie vody.
Pitie z hrnčeka pomocou slamky.
Šepkať.
Fúkať slamkou do vody a robiť bublinky.
Pomôckami môžu byť - sviečka, bublifuk, pena do kúpeľa, pierka, plastové hračky do vane, pierka, nastrihaný papier na prúžky, vodové farbičky, fúkacie fixky, flauta, píšťalka alebo harmonika , vrtuľka, zrkadlo.
Video (CZ): Logopedické cvičenie
Logopedické cvičenie - logopedické karty alebo listy
Logopedické kartičky napomáhajú deťom vytvárať radu (domino), priraďovať rovnaké obrázky (pexeso), vyvíjať slovnú zásobu, alebo vytvárať príbeh. Deti pomocou kartičiek opisujú, čo vidia na obrázkoch. Zameriavajú sa na používanie predložiek, spojok. Učia sa vytvárať viacslovné vety.