Dá sa naučiť vedieť sa slovne obrániť?

domininini
3. jún 2022

Uz clovek rozmysla nad vsetkym, ked je zufaly .. jedna sa o jedneho blizskeho cloveka z rodiny ktory ma neustale podrypavs, rype, je ustipacny a dokonca si o sebe mysli ze je ten najlepsi a ostatni su oproti nemu doslova hov*a.. clovek sa snazi snim vychadzat koli rodine, najblizsiemu cloveku a jedine co si zasluzim su ustipacne poznamky .. a ja blba ostanem vtedy ako obarena a nedokazem ani nic povedat, ci uz z ucty k tomu cloveku alebo z toho soku .. proste neviem sa slovne branit, mam malo sebavedomia a preto sa pytam, ze uz v dnesom svete moznosti ci naozaj neexistuju nejake webinare, nejake poradne alebo cokolvek co by dodali sebavedomie a triezvejsi pohlad na svet .. niesom z tych ktory by hadkami rozhadali najblizsiu rodinu, ale zase nechcem si nechat po sebe sliapat a chcela by som vediet tiez hodit nejaku ustipacnu poznamku .. preto som uz v takej zufalej situacii a obraciam sa sem s takouto prosbou .. uz to nezvladam dakujem 😔

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikdenikto
3. jún 2022

Stačí tomu človeku raz-dva krát odpapulovat a da ti pokoj. Uvidí že za vieš branit a bude skúšať inde.

Obrn sa a normálne ho odpinkaj, da sa aj slušne a predsa je to pre neho ponizujice.

Vieš konkrétne ustipacne poznámky na teba uviest prípadne v akom ste vzťahu?

annadan
3. jún 2022

no tomu rozumiem, že z úcty možno k tomu človeku ani nič nepovieš radšej aj keď by bolo asi ok sa trošku ohradiť, za seba ti poviem že skôr ignorujem, lebo niektorým to podľa mňa ani nedopne keď vyrývajú už cez čiaru, vieš niektorým ľuďom to nevadí ale prídeš ty na radu a tebe to prekáža zrazu tomu nikto nerozumie.

makova333
3. jún 2022

@domininini Toto si vsimni: "Uz clovek rozmysla nad vsetkym, ked je zufaly ", "clovek sa snazi snim vychadzat koli rodin" Uz ked o tom rozpravas, rozpravas pasivne, akokeby sa to tykalo niekoho ineho nie teba. Namiesto toho ma byt (Ja) rozmysla, (Ja) sa snazim vychadzat. Napoveda to o tebe, ze ti chyba sebavedomie a najmä asertivita. Aku uctu si zasluzi clovek, co rype a je ustipacny k tebe? No velku nie. Pises, ze to robis aj kvoli rodine, inemu cloveku v rodine. Nemyslis, ze ak ti niekto ublizuje, ti co to vidia a maju ta radi ta pochopia alebo dokonca zasiahnu? Takze, nie nemusis sa stretavas s niekym, kto sa k tebe nesprava pekne. Nie, nemusis to robit kvoli nikomu. Obcas sa treba vediet aj zdravo nasr*ť a dat to ostatnym najavo ak prekracuju mieru slusnosti k nam.

pribinak
3. jún 2022

S niektorými ľudmi sa ani neoplati debatovať, ja im na všetko poviem dobre dobre a idem preč.
Vyhýbam sa im a trávim čas s niekym s kým sa cítim fajn
Musíš sa s tým človekom stretávať?

tosomja
3. jún 2022

Slušnosť neslusnost, rodina, nerodina..poslala by som ho do p...len raz a druhýkrát by išiel naozaj 🤣🤣 a to som veeelmi krotka, ale tiež si nenechám skákať po hlave a kopať do seba

veroonr
3. jún 2022

@domininini Niekedy cloveku tazko v danej chvili napadne vhodna reakcia. Staci parafrazovat nech sa zbada a strapni pred ostatnymi. Napr. "Tak ty si myslis ze ... (parafrazujes to co povedal), to je zaujimave. Zaujima ma z coho vychadzas/preco si to myslis?" Bude zaujimave sledovat ako zareaguje, lopticka bude na jeho strane. Zrazu to uz nebude take vtipne

blancheporte
3. jún 2022

@domininini To iste mam ja....svagrina.Vsade bola,vsetko videla,ona je naj,vsetci sme hlupi a ak polozim otazku svokre,tak odpoveda ona.No proste des.Kazda jedna navsteva FIASKO!!!Tiez v tom momente neviem ju poslat do ....az po chvili ma napadne,co som jej mohla povedat.Ako ju doslova odje.....u nas je to 18 rokov.A prestava ma to bavit.Tiez by som ju chcela slusne,bez kriku poslat do ....Ale tak,aby som ju nevidela a nepocula aspon 20 rokov.

jana_eyre_2
3. jún 2022

Áno, dá sa, je síce náročné to urobiť ale ide to.. učím to aj deti, sama sa na to často odvazujem.. keď prichádza ustipacna poznámka, treba jasne a krátko dať najavo že to je prekročenie hranice.. čiže povieš "toto čo hovoríš mi prekáža", alebo "takto o mne nerozprávaj", "toto nie", "takto somnou prosím nehovor" nemusíš nič siahodlno vysvetľovať, proste náprotivku musíš dať jasne najavo že to je na teba príliš a dotýka sa ta to.. každý by sa mal naučiť úprimne povedať druhej strane keď sa ho dotkne, je možné že to ten človek ani netuší že prekračuje hranice druhého.. a keď to nezaberie, nasleduje odchod, v extrémnych prípadoch prerušenie vzťahov.. ale každý normálny človek pochopí a bude sa snažiť vyvarovať sa nevhodným poznámkam ak bude vedieť že sa ta dotýkajú, hoc by si aj vduchu myslel že je to smiešne, to už je jeho problém, nie tvoj..

Ako vravím, nie je to ľahké, ale človek sa musí vedieť postavit aj sám za seba a každý má tu komfornu zónu niekde inde nastavenú.. druhá strana to musí akceptovať.. ak by sa každý naučil dodržovať hranice druhých ľudí, neboli by konflikty.. avšak to je utopia..

wig
3. jún 2022

Musíš si uvedomiť, že ten náprotivok má skôr nízke sebavedomie a preto sa uchyľuje k uštipačným poznámkam a rýpaniu. Je to jeho obranný mechanizmus, aby sam sebe dokazoval...V tom momente sa len usmej a pomyslí si svoje.

monuska112
3. jún 2022

da sa to...ak mas zaujem napis mi, v psych poradenstve sa venujem aj takymto veciam. dam ti vsak zakladnu radu. ako je vyssie mienene on to robi pre svoje vlastne ego co je fakt a s tym musis pracovat. znamena nezranovat jeho ego este viac utokom na jeho osobu, to v nom vzbudi agresivitu, ktoru ty by si mozno zase neustala....ak sa niekto takto sprava treba poukazat na jeho spravanie bez urazok. ked hovoris to a to a to, vzbudzuje to vo mne pocit...necitim sa komfortne. nemyslim si ze je ok ak povies to a to a to, pretoze ludia ktori spolu chcu vychadzat si take veci nehovoria. chcela by som s tebou vychadzat, ale ked mas taketo reci mam chut odist. atd - poukazat na spravanie, na pocity ktore to v tebe vyvolava. tie by si mala vediet spravne pomenovat.

akje
3. jún 2022

@jana_eyre_2 toto je velmi pekne, co si napisala. Aj mna si prave nieco naucila. Tiez mam podobny problem ako autorka. Ostanem ako obarena. Najhorsie, ze to robia svagrovci nielen mne ale aj mojim detom. Z mojho syna sa 7 krat smiali kym nemal ani rok a prirovnavali ho k skaredym rozpravkovym bytostiam a nevedeli sa na tom prestat smiat. Ja normalne nechapem ako toto moze robit jeden dospely clovek. Nieto este dvaja naraz. 🤷🏼‍♀️

bimbina
3. jún 2022

@domininini - najviac hluku , robí prázdna myseľ .👊🏼
Ak chceš mať lepšie argumenty čítaj literatúru ktorá je pre obchodníkov . Napríklad argumentačne zručnosti - je taká kniha . Alebo je taká kniha , jemne umenie mať veci v paži 😀
Človek slovnú zásobu naberie z kníh . A ohľadne sebavedomia - kto bude milovať teba samu viac , než len ty sama . Si priorita , sama pre seba . Tak si váž samu seba viac než čokoľvek iné 😉

nairia
3. jún 2022

@veroonr toto je rada nad zlato! super napad. ja mam problem tiez s vhodnou reakciou na utoky, vyryvacne poznamky a neviem na ne nikdy promptne a trefne reagovat. velakrat ostanem zaskocena, a kym mi dojde, co sa cele udialo a spracujem tu finalnu emociu, tak reagovat na to by bolo total odveci 😅 hodit vsak na utocnika otazku "preco si to myslis?" a cakat vysvetlenie, je skvele a nechapem, ze mi to doteraz nikdy nenapadlo! dakujem.

jana_eyre_2
3. jún 2022

@akje zvláštni sú niektorí ludia, čo dokážu 😔 dokázať sa smiať z dieťaťa to je premna naozaj zarážajúce.. držím ti palce 🍀

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
danielahamar
3. jún 2022

Poznám jedného takého, je to čistá katastrofa a celkovo ten človek závidí a je nešťastný z vlastného života, a potom tára s ústami len sprostosti. My sme to museli vyriešiť tak, že sme prestali chodiť tam, kde je on. A ci sa dá naučiť sa brániť? Áno dá, môjho synatora som to učila aj doma, aj chodil k psych. skrz sikany v skoke a ta ho to učila, ako sa brániť voči takým ludom.

svetlonos
4. jún 2022

@domininini Ahoj, taketo kurzy existiju. Nikto z rodiny mi vsak nesti za to, aby som sa nechala debilmi psychicky nicit.Uplne jedno ci je to rodic alebo surodenec, šéf ktokolvek. NIE! Ja by som takeho zo svojho zivota uplnne vylucila a ze cenu ze sa na mna pol rodiny nahneva a bude „ smutnych“