Siedmy mesiac tehotenstva

Siedmy mesiac tehotenstva otvára tretí trimester a ak si doteraz nepociťovala výraznú záťaž, je pravdepodobné, že sa fyzický diskomfort začne pomaličky objavovať teraz. Poď sa pozrieť, čo ťa čaká, ako sa vyvíja bábätko a na čo by si v priebehu 7. mesiaca mala myslieť.7. mesiac tehotenstva priebeh a vyšetrenia.

V 7. mesiaci tehotenstva už môžeš pociťovať poriadne kopance bábätka.

Čo sa deje v 7. mesiaci tehotenstva?

  • Siedmy mesiac tehotenstva sa začína 27. týždňom a je ukončený 31. týždňom tehotenstva. Môže ťa prekvapiť skrátenou kapacitou dychu, ktorú má na svedomí zväčšujúca maternica tlačiaca na pľúca na bránicu, no rovnako aj kŕčmi v nohách, na ktoré ti lekár možno odporučí užívanie magnézia. Ak ťa trápi syndróm nepokojných nôh, skús si večer pred spaním sprchovať nohy studenšou vodou, pravidelne ich počas dňa vykladať do zvýšenej polohy a nezabúdaj ani na pohyb, ktorý takisto môže prispieť, k eliminácii tohto javu.
  • Na prsiach sa vytvárajú tzv. druhotné prsné dvorce a okolie bradaviek o niečo stmavne. Vraví sa, že sa to deje preto, aby bábätko ľahšie našlo bradavku, keď sa bude chcieť po pôrode po prvýkrát prisať. S prsiami súvisí aj ďalšia informácia – v prípade, že je tvorba kolostra u teba nadmerná, zváž používanie vložiek do podprsenky. Zachytia túto tekutinu a predídeš mokrým fľakom na tričku.
  • Kopance bábätka už môžu byť poriadne intenzívne, a tak sa často strhneš, ak dieťatko trafí citlivé miesto pri rebrách či močovom mechúre.
  • V treťom trimestri sa môže vrátiť únava, ktorá ťa sprevádzala na začiatku tehotenstva. Spôsobuje ju okrem fyzickej záťaže aj hormón prolaktín, ktorý stimuluje funkciu mliečnych žliaz. Radšej s ňou veľmi nebojuj, pretože aj únava môže zvyšovať výskyt poslíčkov, a v prípade potreby si dopraj chvíľu odpočinku. Aj polhodinka spánku poobede dokáže urobiť zázraky.

Prečítaj si viac o týždňoch v 7. mesiaci tehotenstva


Na čo sa v 7. mesiaci tehotenstva sústrediť?

Posledné týždne na 3D alebo 4D ultrazvuk

Do 30. týždňa máš možnosť rozhodnúť sa, či absolvuješ 3D alebo 4D ultrazvuk. Keďže nejde o medicínske vyšetrenie, ale slúži skôr ako zážitok pre budúcich rodičov, nie je preplácaný zdravotnou poisťovňou. Ako pamiatku si môžeš domov odniesť fotografiu či video záznam bábätka.

3D ultrazvuk

Kto by nechcel mať na tehotenstvo peknú spomienku? Hoci ide o obdobie, ktoré nastávajúcu maminku dokáže aj celkom potrápiť, na ten pocit, keď pod srdcom nosila vytúženého drobčeka, nechce zabudnúť nikdy. Jednou z možností, ako si pamiatku na obdobie s bruškom zvečniť, je aj absolvovanie 3D ultrazvuku. Ako 3D ultrazvuk prebieha, koľko stojí a kam sa naň objednať, sa dozvieš v našom článku.

4D ultrazvuk

4D ultrazvuk predstavuje krásny zážitok pre nastávajúcich rodičov. Konečne tak majú možnosť uvidieť človiečika, ktorému sa doposiaľ len prihovárali cez bruško. Ako 4D ultrazvuk prebieha, kedy sa najčastejšie vykonáva a na čo si dať pozor, ak sa naň budeš objednávať?

Uvažuješ nad pôrodným plánom?

Pôrodný plán predstavuje tvoj zoznam prianí a postupov, ktoré by si chcela dodržať v prípade, že priebeh pôrodu bude bezproblémový. Prejdi si jednotlivé body so svojím gynekológom či dulou, určite ti k tomu dajú nejaký feedback a odporučia ti to, čo možno vylepšiť, viac rozpísať alebo vysvetliť.

Pôrodný plán

Pôrodný plán alebo pôrodné prianie je zoznam bodov, ktoré si rodička želá, aby boli pri jej pôrode dodržané. Lekár aj personál nemocnice by mali pôrodný plán rešpektovať, samozrejme za predpokladu, že tým neohrozia na zdraví a živote ako dieťa, tak aj rodičku. Je vhodné ho prekonzultovať vo vybranej pôrodnici dopredu. Na Slovensku predsa len nie je ešte štandardom.


Odchod na materskú dovolenku

Približne mesiac pred plánovaným odchodom na materskú by si to mala svojmu zamestnávateľovi písomne oznámiť. Ak čakáš jedno dieťatko, môžeš na materskú nastúpiť 6 až 8 týždňov pred plánovaným pôrodu.

Materská dovolenka

Kedy môžeš nastúpiť na materskú dovolenku a aké povinnosti v zamestnaní ti z toho vyplývajú? Koľko materská trvá a máš automaticky nárok aj na poberanie materského? Ak sa blížiš k cieľovej rovinke tvojho tehotenstva, poď si prečítať viac o období, počas ktorého s dieťatkom zostaneš doma.

Bojíš sa pôrodu?

Samozrejme, kto by pred pôrodom rešpekt nemal… Ide o moment, ktorý preskúša tvoje fyzické sily a navyše sa môžeš nemálo vystresovať, ak sa rozhodneš ponoriť sa do internetových diskusií, v ktorých nejedna mamička opisuje svoje nepríjemné skúsenosti. Ak sa strach z pôrodu zvyšuje každým ubehnutým týždňom, nenechávaj to zájsť do krajností. Pokojne sa svojho gynekológa spýtaj na možné komplikácie pri pôrode a spôsoby, ako ich lekári riešia. Takisto zváž, že sa porozprávaš s dulou alebo navštíviš predpôrodný kurz. Každý jeden moment, počas ktorého budeš aktívne čeliť svojmu strachu, pri pôrode oceníš.

Strach z pôrodu

Strach z pôrodu sprevádza počas tehotenstva veľa žien. Existujú aj ženy, ktoré trpia priamo chorobným strachom z pôrodu. Ide o tzv. tokofóbiu, kvôli ktorej sú schopné sa dokonca vzdať materstva.


Vyšetrenia v 7. mesiaci tehotenstva

Tehotenská poradňa

V prípade, že lekár nenájde dôvod, aby ťa kontroloval častejšie, budeš až do ukončeného 34. týždňa tehotenstva chodiť do prenatálnej poradne približne raz mesiac, pričom stanovený interval je jedna kontrola za 4 až 6 týždňov. Okrem merania krvného tlaku a monitorovania krčka maternice príde tento mesiac do pozornosti aj Rh faktor tvojej krvi.

Ak máš Rh faktor negatívny a otec dieťaťa zasa pozitívny, bude ti v 28. týždni tehotenstva podaná injekcia imunoglobulínu – protilátku voči pozitívnemu Rh faktoru.

Tehotenská poradňa

Akonáhle ti lekár potvrdí tehotenstvo, stanú sa pre teba aktuálnymi návštevy tehotenskej poradne. Čo ťa v tehotenskej alebo prenatálnej poradni čaká, ako často do nej budeš chodiť a s čím všetkým sa môžeš lekárovi zdôveriť? Aj to sa okrem iného dozvieš v našom článku.

Glukózový tolerančný test

Test na tehotenskú cukrovku sa robí od 24. týždňa do 28. týždňa tehotenstva a ak si ho neabsolvovala v šiestom mesiaci, čaká ťa v nasledujúcich dňoch. Určite sa tohto vyšetrenia neboj, pozostáva z vypitia roztoku glukózy a troch postupných odberov krvi. Počítaj však s tým, že v čakárni svojho gynekológa stráviš drvivú väčšinu doobedia.

OGTT (orálny glukózový tolerančný test)

Cieľom glukózového tolerančného testu (OGTT) je včas odhaliť prípadný vznik tehotenskej cukrovky. Hoci sa z neho stal medzi budúcimi maminkami nemalý strašiak a určite si si aj ty na internete prečítala, aký to bol pre niektoré ženy nepríjemný zážitok, neznamená to, že ty ho nezvládneš ľavou zadnou. 🙂 Prečítaj si, či je nutné sa naň nejako špeciálne pripraviť, prečo sa vlastne vykonáva a čo presne ťa počas testu čaká.

Podrobný ultrazvuk v 30. týždni tehotenstva

Ultrazvuk vykonávaný okolo 30. týždňa môžeš poznať aj pod pojmom screening tretieho trimestra. Lekár podrobne skúma bábätko a okrem toho, že sa dozvieš, ako je otočené, budeš mať prehľad o podmienkach, ktoré v brušku má. Súčasťou tohto ultrazvuku je totiž často aj flowmetria – meranie prietokov krvi v dôležitých cievach, ktoré dieťatko zásobujú živinami a kyslíkom.

Flowmetria - prietoky v tehotenstve

Ultrazvukových vyšetrení v tehotenstve absolvuješ hneď niekoľko, pričom najmä počas prvého tehotenstva je náročné rozlíšiť, ktorý ultrazvuk má aký význam a na čo sa zameriava. Dnes si povieme viac o flowmetrii alebo prietokoch v tehotenstve. Poď sa pozrieť, prečo je flowmetria dôležitá a čo všetko lekár počas nej skúma.

Druhá preventívna prehliadka u zubára v tehotenstve

Využi svoj nárok absolvovať dve preventívne prehliadky v priebehu tehotenstva. Zubný kaz je totiž pre tvoj organizmus, v ktorom sa vyvíja bábätko, nebezpečným zdrojom zápalu a infekcie. Prvú preventívku je ideálne podstúpiť v ranom začiatku druhého trimestra a druhú zasa na prelome 7. a 8. mesiaca tehotenstva.


Ako rastie bábätko?

  • Z veľkosti, ktorú možno prirovnať k čínskej kapuste, tento mesiac podrastie na veľkosť ananásu.
  • Jeho váha tento mesiac presiahne jeden kilogram.
  • Ak by v závere tohto mesiaca nastal predčasný pôrod, dieťatko má 98% šancu na prežitie. Hoci je nesmierne dôležité, aby si v brušku ešte pár týždňov pobudlo, každým dňom sa stáva životaschopnejšie a silnejšie.
  • V 7. mesiaci tehotenstva čakajú bábätko tieto dôležité míľniky:
    • zvyšuje sa vrstva jeho podkožného tuku,
    • zavŕšil sa vývoj očnej sietnice, a tak sa maličké môže obzerať okolo seba a skúmať prostredie v tvojom brušku,
    • dozrievajú jeho priedušky,
    • okrem zraku má rozvinuté zmysly, ako sú sluch, hmat či chuť,
    • funkciu sleziny v tvorbe krviniek preberá v závere mesiaca kostná dreň, ktorá bude túto úlohu vykonávať po celý život bábätka.

Video: 7. mesiac tehotenstva

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Linda Limbergová

Čo vo videu zaznelo:


Siedmy mesiac tehotenstva v číslach

7. mesiac tehotenstva týždne a trimester

7. mesiac pozostáva z 27. až 31. týždňa tehotenstva.


Zápis týždňov v 7. mesiaci tehotenstva: 27. týždeň + 0 dní až 31. týždeň + 6 dní (26tt + 0 až 30tt + 6).


Siedmy mesiac tehotenstva po týždňoch

Týždeň tehotenstva v 7. mesiaci Počet ukončených dní tehotenstva Počet dní do pôrodu
27. tt (26tt + 0 až 26tt + 6) 182 až 188 98 až 92
28. tt (27tt + 0 až 27tt + 6) 189 až 195 91 až 85
29. tt (28tt + 0 až 28tt + 6) 196 až 202 84 až 78
30. tt (29tt + 0 až 29tt + 6) 203 až 209 77 až 71
31. tt (30tt + 0 až 30tt + 6) 210 až 216 70 až 64

<< 6. mesiac tehotenstva / 8. mesiac tehotenstva >>


Mohlo by ťa zaujímať

Tretí trimester

Tretí trimester tehotenstva sa začína 27. týždňom a končí sa pôrodom. V priebehu tohto obdobia sa ti ešte o poznanie zväčší bruško a bábätko sa vyvinie v malého človiečika. Poď sa pozrieť, čo ťa čaká, aké vyšetrenia ti lekár môže odporučiť a podľa čoho spoznáš, že sa pôrod blíži.

Vývoj plodu po týždňoch

Ako sa v priebehu tehotenstva vyvíja plod a v ktorých týždňoch v jeho raste nastávajú výrazné pokroky? Ako je to s vývojom pohlavia, mozgu či pľúc plodu? Ak ťa zaujíma, ako tvoj drobček v brušku prosperuje, pozri si náš článok, v ktorom sa venujeme vývoji dieťaťa po týždňoch – od počatia až po okamih, kedy je pripravené na pôrod.

Železo v tehotenstve

Snáď každá žena si v tehotenstve kládla otázku, či dodržiava správnu životosprávu a či je jej telo zásobené vitamínmi a minerálmi natoľko, aby vedelo „posunúť“ rastúcemu dieťatku dostatok potrebných živín. Okrem kyseliny listovej, ktorá spadá pod vitamíny skupiny B, je v tehotenstve jedným z najčastejšie suplementovaných minerálov aj železo. Aká je jeho funkcia v organizme a ako v tehotenstve rozpoznať jeho deficit?


Viac o tehotenstve a siedmom mesiaci na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti so siedmym mesiacom tehotenstva

Máš skúsenosť so siedmym mesiacom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke