Plod

Vieš, ako sa tvoje dieťatko v brušku vyvíja a kedy ti dá o sebe vedieť prvými kopančekmi? Aké dôležité okamihy ho čakajú, kým príde na svet, a aké polohy môže pred pôrodom zaujať? Poď si prečítať všetky dôležité informácie, ktoré o vyvíjajúcom sa plode potrebuješ vedieť!
ako plod rastie

Častou otázkou nastávajúcich mamičiek je, kedy po prvýkrát uvidia plod na ultrazvuku.

Embryo a plod

Ako bude tvoje tehotenstvo postupovať, lekári budú inak nazývať aj rastúce bábätko v tvojom brušku, pričom rozhodujúcim faktorom je prelomový týždeň tehotenstva:

  • Do 10. týždňa mu budú hovoriť embryo.
  • Od 10. týždňa ho zasa budú nazývať plod. Začína sa totiž tzv. fetálne obdobie tehotenstva.

Ako sa počíta tehotenstvo?

  • Výpočet týždňa tehotenstva môže niektoré mamičky trochu zaskočiť. Najviac prekvapivou informáciou je tu totiž skutočnosť, že sa za začiatok tehotenstva považuje prvý deň poslednej menštruácie. S tým je teda spojený i fakt, že prvá dva týždne gravidity vlastne ešte tehotná nie si.
  • Prečo sa volí takýto výpočet, aký to má zmysel a čo je to gestačný vek plodu, sa dočítaš v našom článku:

Výpočet týždňa tehotenstva

Výpočet týždňa tehotenstva môže nejednu nastávajúcu maminku zaskočiť. Hlavne z dôvodu, ak jej lekár krátko po tom, ako jej vyjde pozitívny tehotenský test, povie, že je v šiestom alebo v siedmom týždni tehotenstva. Ako sa počíta tehotenstvo a aké okolnosti sa považujú za rozhodujúci faktor?


Ako v tehotenstve rastie plod?

  • V priebehu 40tich týždňov vo svojom brušku pripravíš malého človiečika na príchod na svet. A áno, určite prídu i okamihy, kedy sa ti bude zdať, že tehotenstvo trvá nekonečne dlho, no možno ťa upokojí predstava, že zatiaľ čo ty budeš netrpezlivo čakať na pôrod, maličké si prejde poriadne dlhou cestou. Z dvoch buniek sa vyvinie telíčko, v ktorom fungujú všetky orgány, jeho tvárička nadobudne konkrétne rysy a vďaka zmyslovému vnímaniu sa naučí rozpoznať tvoj hlas či pomocou chuťových pohárikov na svojom jazýčku zistí, ako chutí plodová voda.
  • Pozri sa, aké je bábätko veľké v jednotlivých týždňoch tehotenstva a akým spôsobom ho lekári vlastne merajú:

Veľkosť plodu počas tehotenstva

Snáď každú nastávajúcu mamičku zaujíma, ako si v brušku rastie jej bábätko. Zatiaľ čo pre ne je to skôr zaujímavosť, lekári sa na rast plodu pozerajú trochu inou optikou. Veľkosť plodu je totiž jedným z množstva dôležitých ukazovateľov, či sa bábätko vyvíja správne a či má v maternici ideálne podmienky. Poď sa pozrieť, aké sú priemerné hodnoty rastu plodu a v ktorých týždňoch zaznamenáva ohromné míľniky.

  • Zaujíma ťa, ako sa v brušku vyvíjajú orgány plodu, kedy začína vnímať tvoj hlas a jeho očká sa naučia rozlišovať tmu od svetla? Prečítaj si náš článok, v ktorom podrobne mapujeme vývoj plodu počas celého tehotenstva:

Vývoj plodu po týždňoch

Ako sa v priebehu tehotenstva vyvíja plod a v ktorých týždňoch v jeho raste nastávajú výrazné pokroky? Ako je to s vývojom pohlavia, mozgu či pľúc plodu? Ak ťa zaujíma, ako tvoj drobček v brušku prosperuje, pozri si náš článok, v ktorom sa venujeme vývoji dieťaťa po týždňoch – od počatia až po okamih, kedy je pripravené na pôrod.


Okamihy, na ktoré čakáš

Dalo by sa povedať, že celé tehotenstvo je vlastne len o čakaní. Na pozitívny tehotenský test, na koniec prvého trimestra1 a s tým spojený aj ústup nepríjemných tehotenských príznakov,21 na prvé pohyby bábätka, na dôležité vyšetrenia a ubezpečenie, že sa dieťatko správne vyvíja. A samozrejme – aj na pôrod. 🙂 Poď sa spolu s nami pozrieť, kedy spolu s tvojím drobčekom zažijete dôležité a nezabudnuteľné okamihy.

Kedy vidieť plod na ultrazvuku?

  • Väčšinou si nastávajúce mamičky kladú túto otázku ako prvú – kedy uvidia dieťatko na ultrazvuku a kedy im lekár potvrdí, že sa vajíčko úspešne uhniezdilo na výstelke maternice. Vo všeobecnosti sa za zlomový považuje 6. týždeň tehotenstva. Približne v polovici tohto týždňa je už totiž vidieť aj bijúce srdiečko, ktoré je dôležitým ukazovateľom životaschopnosti plodu.
  • O tom, ako prebieha prvá kontrola v tehotenstve u gynekológa, no aj iné, nemenej dôležité ultrazvukové vyšetrenia naprieč troma trimestrami, si môžeš prečítať viac v našom článku:

Ultrazvukové vyšetrenie v tehotenstve

Zatiaľ čo niektoré nastávajúce mamičky sa ultrazvuku v tehotenstve nevedia dočkať, iné sa tohto vyšetrenia trochu obávajú a zvažujú, či je pre bábätko bezpečné. Koľko ultrazvukov približne počas tehotenstva absolvuješ, ktoré sú dôležité a aké si budeš musieť zaplatiť sama? Aj to sa, okrem iného, dozvieš v našom článku.

Prvé pohyby plodu

  • V ktorom týždni pocítiš prvé pohyby bábätka? Hoci je táto skutočnosť nesmierne individuálna, nepísaným pravidlom je, že prvorodičky ich v porovnaní s viacrodičkami vnímajú o trošku neskôr. Maminky, ktoré už doma jedno či viac detí majú, môžu prvé žblnknutie pocítiť už okolo 15. týždňa tehotenstva. Nastávajúce mamičky, ktoré čakajú svoj prvý prírastok, tento okamih vnímajú až okolo 20. či 21. týždňa.
  • Aké faktory ovplyvňujú vnímanie pohybov plodu, sa dočítaš v našom článku:

Prvé pohyby v tehotenstve

Kedy budem cítiť prvé pohyby bábätka v brušku? To je otázka, ktorú si kladie množstvo nastávajúcich mamičiek. V skutočnosti však odpoveď nie je možné zovšeobecniť, pretože vnímanie prvých pohybov ovplyvňuje pomerne veľké množstvo faktorov. Čo všetko môže vplývať na to, kedy pocítiš prvé pohyby a aký je rozdiel u prvorodičiek a viacrodičiek? To sa dozvieš v našom článku.

Kedy sa znižuje riziko spontánneho potratu?

  • Spontánny potrat,10 žiaľ, nastáva až v dvoch z 10tich tehotenstiev, pričom nie vždy je zjavná aj samotná príčina. Ak plod trpí niektorou z vývojových či genetických vád, ktoré nie sú zlúčiteľné so životom, spontánny potrat vo väčšine prípadov nastáva pomerne skoro – v priebehu prvého trimestra.
  • Príchodom druhého trimestra sa riziko spontánneho potratu značne znižuje. Je to zároveň i čas, kedy mamičky svoje tehotenstvo oznamujú širšiemu okoliu alebo v práci.

Kedy sa dozvieš pohlavie?

  • Bude to chlapček, alebo dievčatko? To je otázka, na ktorej odpoveď nastávajúci rodičia mnohokrát netrpezlivo čakajú. Skutočnosť, kedy príde prvý predpoklad o pohlaví bábätka, však závisí od vyšetrení, ktoré v tehotenstve podstúpiš.
  • Najvčasnejšou možnosťou je absolvovať NIPT test – ide o test z tvojej krvi, ktorý primárne slúži na zachytenie možného rizika niektorých vývojových vád plodu. A bonusom je aj 99 % odhad pohlavia. 🙂 Najčastejšie sa však mamičky dozvedajú, či čakajú chlapca alebo dievčatko na tzv. morfologickom ultrazvuku, a to okolo 20. týždňa tehotenstva.
  • Prečítaj si pohlaví bábätka viac a zisti, ktoré metódy zistenia pohlavia v tehotenstve udávajú najvyššiu pravdepodobnosť:

Pohlavie bábätka

Bude to chlapček, alebo dievčatko? To je otázka, ktorú si kladie každá nastávajúca maminka, dokonca aj tie, ktoré sa chcú nechať prekvapiť a počkajú si do pôrodu. Ak však patríš medzi nedočkavé mamičky, ktoré chcú vedieť pohlavie bábätka čím skôr, poď sa spolu s nami pozrieť na rôzne metódy určenia pohlavia v tehotenstve. V ktorom týždni sa dá zistiť pohlavie dieťatka, aké faktory do toho môžu vstúpiť a ktoré vyšetrenia budeš musieť podstúpiť, aby si sa to dozvedela čo najskôr?

Kedy sa bábätko pretočí hlavičkou dole?

  • Pretočenie plodu hlavičkou nadol je dôležitý okamih pre tie mamičky, ktoré čaká vaginálny pôrod.32 Poloha plodu je totiž nesmierne dôležitá a ak bábätko zaujme tzv. patologickú polohu, môže to viesť k cisárskemu rezu.
  • Bábätko sa začína v maternici pretáčať od začiatku tretieho trimestra, no niektoré si dávajú načas a stihnú to napríklad aj deň pred plánovanou sekciou. 🙂
  • Pozri si viac informácií o polohách plodu a dozvieš sa napríklad i to, čo je to obrat vonkajšími hmatmi:

Poloha plodu

Prečo je dôležité poznať pred pôrodom polohu plodu a kedy sa dieťatko zvykne otočiť hlavičkou nadol? Ak sa práve nachádzaš blízko cieľovej rovinky tehotenstva a obávaš sa, či práve uloženie dieťatka v tvojom brušku neskomplikuje priebeh prirodzeného pôrodu, potom je tento článok presne pre teba.


Čo bábätko v brušku potrebuje?

Na správny vývoj a rast potrebuje mať dieťatko v brušku ideálne podmienky, o ktoré sa starajú plodová voda, pupočná šnúra a placenta. Akonáhle jeden z týchto prvkov prestáva správne fungovať, je bábätko v menšej či väčšej miere ohrozené. Prečítaj si, čo pre bábätko zabezpečujú a aké komplikácie môžu v dôsledku ich nedostatočnej funkcie nastať.

Plodová voda

  • Plodová voda obklopuje dieťatko v maternici a napomáha mu k tréningu orgánov tráviacej a vylučovacej sústavy. Bábätko totiž plodovú vodu pije a následne ju močom vylučuje späť do prostredia maternice.
  • Prijímanie a vylučovanie plodovej vody telíčkom dieťaťa je dôležitým ukazovateľom jeho správneho vývoja. Ak by totiž napríklad jeho obličky prestali produkovať moč, lekár by na ultrazvuku videl nedostatok plodovej vody, tzv. oligohydramnion. Táto skutočnosť môže byť prvým signálom napríklad vývojovej vady plodu či nedostatočnej funkcie jeho obličiek a močového mechúra.
  • Prečítaj si viac informácií o podstave alebo nadbytku plodovej vody v našom samostatnom článku:

Plodová voda

Bábätko si v nej spokojne pláva, no zároveň musí byť chránené pred jej dlhodobým pôsobením. Jej objem zvyšuje tvoj hmotnostný prírastok počas tehotenstva a jej skoršie odtečenie môže spôsobiť problémy. Hovoríme o plodovej vode, inak nazývanej aj amniová tekutina. Poď s Modrým koníkom zistiť, aká je funkcia plodovej vody, čo obsahuje a ako sa v priebehu tehotenstva meria jej objem.

Pupočná šnúra

  • Pupočník spája telíčko dieťaťa s placentou, vďaka čomu je zabezpečený prívod živín a kyslíka do jeho organizmu. Krv pupočníkom prúdi cez tri dôležité cievy, presnejšie dve tepny a jednu žilu.
  • Pupočná šnúra však môže skomplikovať ako priebeh tehotenstva, tak i pôrodu. Častým javom je, že sa vyvinie dvojcievny pupočník, ktorý môže byť prvým ukazovateľom napríklad srdcovej vady dieťaťa.
  • Pozri si náš článok a dozvieš sa viac o funkciách pupočnej šnúry a komplikáciách, ktorým sa hovorí prolaps či naliehanie pupočníka:

Pupočná šnúra

Bábätku počas celého tehotenstva zabezpečuje živiny a najčastejšie nastávajúcim mamičkám navodzuje obavy, či sa ich drobčekom napríklad neomotá okolo krku. Reč je o pupočnej šnúre, bez ktorej by dieťatko v maternici neprežilo a nemohlo by prosperovať. Kedy sa pupočná šnúra začne vyvíjať, aké sú jej funkcie, ktoré vyšetrenie sa na ňu zameriava a môže v tehotenstve či počas pôrodu spôsobiť nejaké komplikácie?

Placenta

  • Placenta je orgán, vďaka ktorému bábätko dostáva živiny aj kyslík. Je pripevnená k stene maternice až do tretej doby pôrodnej – teda okamihu, ako privedieš dieťa na svet. V súvislosti s ňou môže v priebehu tehotenstva, no i pôrodu nastať niekoľko problémov – napríklad môže bábätku brániť v prechode pôrodnými cestami, nedostatočne si plniť svoju funkciu či sa dokonca predčasne odlúčiť.
  • Prečítaj si viac o infarkte, nedostatočnosti a predčasnom odlúčení placenty v našom samostatnom článku. Nájdeš tu okrem iného aj niekoľko zaujímavostí:

Placenta

Orgán, ktorý je v ženskom tele iba počas tehotenstva a napriek tomu plní svoju funkciu aj pre niekoho iného. Reč je o placente alebo o plodovom koláči, ktorý v priebehu gravidity okrem iného vyživuje bábätko. Poď s Modrým koníkom zistiť, čo to placenta presne je, aké sú jej úlohy a aké komplikácie môže v tehotenstve spôsobiť.


Viacpočetné tehotenstvo

  • Správa, že mamička čaká namiesto jedného dieťatka rovno dve (alebo i tri 🙂), dokáže spočiatku zaskočiť všetkých nastávajúcich rodičov. Okrem radosti, že bude mať dieťatko po svojom boku rovnako starého súrodenca, je tu však i menej príjemná informácia – zvyšuje sa riziko komplikácií počas tehotenstva.
  • Ako sa klasifikuje viacpočetné tehotenstvo, ako dvojčatá alebo trojčatá vznikajú a s akými problémami sa môžeš stretnúť, sa dozvieš v našom článku:

Viacpočetné tehotenstvo

Ak sa na ultrazvuku počas kontroly v tehotenstve namiesto jedného plodu objavia rovno dva (alebo tri), ešte predtým, ako sa dostaví viacnásobná radosť, zaskočí to každého nastávajúceho rodiča. Ako vznikajú dvojčatá či trojčatá? A je viacplodové tehotenstvo vystavené vyššiemu riziku? V prípade, že privedieš na svet hneď niekoľko nových dušičiek, určite neprehliadni náš článok, v ktorom sa viacpočetnej gravidite detailne venujeme.


Mohlo by ťa zaujímať

Štikútka bábätka v brušku

Možno aj ty v tehotenstve zaregistruješ zvláštny pohyb v tvojom brušku – ide o akési rytmicky sa opakujúce šklbnutia, ktoré samy od seba po chvíľke zasa utíchnu. Nastávajúce mamičky, ktoré tento jav pocítia po prvýkrát, musia chvíľku bádať, čo sa to práve odohralo, kým prídu na to, že nejde o nič neobvyklé. Bábätko v brušku totiž štikúta. 🙂 Ako štikútka dieťatka v brušku vzniká a aký je jej zmysel? To sa dozvieš v našom článku.

CRL plodu

Čo znamená skratka CRL v tehotenskej knižke a prečo je tento údaj dôležitý? Ako to súvisí s veľkosťou a vývojom bábätka a kedy ťa lekár môže poslať na doplnkové vyšetrenia, ak by sa mu niečo nepozdávalo? Poď sa s nami pozrieť, ako v tvojom brušku rastie bábätko a prečo je dôležité to v prvých týždňoch tehotenstva starostlivo sledovať.

Vnútromaternicová rastová retardácia plodu

Informácia, že dieťatko zaostáva v raste a je o pár týždňov menšie ako plody, ktoré sú v rovnakom týždni tehotenstva, vystraší každú nastávajúcu mamičku. Čo to znamená, ak dieťatko trpí rastovou reštrikciou či rastovou retardáciou a aké môžu byť príčiny?


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s plodom

Máš skúsenosť s plodom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke