Vďaka piatemu mesiacu sa prehupneš za polovicu tehotenstva a tebe sa môže zdať, že sa čas vlečie strašne pomaly, no zároveň ti etapa, ktorú máš za sebou, mohla ubehnúť neuveriteľne rýchlo. Nech je tak či onak, aj piaty mesiac tehotenstva má pre teba veľa noviniek, preto sa poď pozrieť, čo ťa čaká a neminie.
V 5. mesiaci tehotenstva ťa čaká dôležité ultrazvukové vyšetrenie.
Oznámenie tehotenstva v práci
Ak si to doteraz ešte neurobila, piaty mesiac predstavuje vhodné obdobie, kedy v zamestnaní ohlásiť svoj odchod na materskú dovolenku. Zo zákona na to síce nemáš žiadnu lehotu a to, kedy túto správu oznámiš, je na tebe, no je férové, ak to urobíš včas, aby zamestnávateľ mal dostatok času nájsť za teba adekvátny zástup.
Kedy tehotenstvo oznámiť v zamestnaní? To je otázka, ktorú sa skôr či neskôr začne pýtať každá nastávajúca maminka. Dokedy musíš tehotenstvo zamestnávateľovi oznámiť, akou formou, čo tým môžeš získať a môže sa vyskytnúť aj situácia, že by ti skoré oznámenie tehotenstva nejako uškodilo? Čítaj ďalej a dozvieš sa to.
Príprava výbavičky
Na to, kedy začať s prípravou výbavičky, neexistuje ideálny čas a každá žena sa riadi svojimi pocitmi a inštinktom. Ak sa k tomuto kroku zatiaľ ešte z množstva dôvodov odhodlať nechceš, aspoň si urob prehľad, čo všetko by si mala zaobstarať a v akej cenovej relácii sa chceš pri jednotlivých položkách pohybovať. V prípade, že už výbavičku chystáš, odkedy ti lekár potvrdil tehotenstvo, skompletizuj si zoznam a pozri si, čo ti v ňom ešte chýba.
Základná výbavička pre bábätko je zoznam základných vecí, ktoré bude mamička pre svoje dieťa potrebovať hneď po pôrode. Základná výbavička sa rozlišuje podľa obdobia, v ktorom sa dieťa narodilo, podľa jeho potrieb a zvykov mamičky. Nie je nutné kupovať všetko hneď na začiatku alebo do zásoby. Výbavička sa môže kupovať postupne, podľa potreby, a tak sa nemusí stať, že veľa vecí bábätko ani nevyužije. Pre novorodenca je dobré nakupovať veľkosť od č. 56. Z menších veľkostí bábätko rýchlo vyrastie alebo ich ani nestihne vynosiť.
Pozorne sleduj svoje telo
Táto rada platí v priebehu celého tehotenstva, no v jeho polovici by sa na ňu mal klásť o to väčší dôraz. Dôsledkom priberania totiž bude tvoje telo vysielať rôzne reakcie, ktorých miera a intenzita majú širokú škálu a občas sa môže stať, že sa stanú prvým signálom vážnejšieho problému.
Dobrým príkladom sú napríkladom opuchy – mierny opuch je bežný a jeho výskyt bude pokročilejším tehotenstvom čoraz častejší. Iné je to však v prípade, že by si na rukách, nohách či v tvári opuchla náhle a pociťovala by si pritom aj silnú bolesť hlavy. V takom prípade by mohlo ísť o preeklampsiu,3 ochorenie v tehotenstve, ktoré vie byť poriadne nebezpečné.
Opuchy v tehotenstve sú častým prejavom gravidity. Prejavujú sa najmä v posledných týždňoch tehotenstva. V teplých dňoch sa opuchy môžu výrazne zväčšovať. To isté platí v prípade, keď žena dlhšiu dobu sedí alebo stojí. Opuch sa prejavuje ako napuchnuté miesto, ktoré po stlačení zanecháva v danom mieste jamku.
Ak lekár nenájde dôvod, aby ťa kontroloval častejšie, až do 34. týždňa tehotenstva budeš do tehotenskej poradne chodiť približne raz za mesiac – za všeobecný interval sa považuje 4 až 6 týždňov.
Toto vyšetrenie môžeš poznať aj pod názvom „veľký“ ultrazvuk, pretože počas neho lekár dôkladne prezerá bábätko a striehne, či nenájde isté známky toho, že by mohlo trpieť nejakou vývojovou vadou. Vykonáva sa od 20. do 22. týždňa tehotenstva, pričom základnú časť morfologického ultrazvuku prepláca zdravotná poisťovňa, no jej rozšírený variant, tzv. genetický ultrazvuk, už ňou hradený nie je.
Preto sa svojho gynekológa spýtaj, aké sú možnosti a kedy sa máš na tebou zvolený ultrazvuk objednať. Dávaj si však pozor – vyšetrenie môže vykonávať iba certifikovaný lekár, ktorým má okrem odborných znalostí aj kvalitné prístrojové vybavenie.
Morfologický alebo „veľký“ ultrazvuk je pre nastávajúcu maminku mimoriadnou udalosťou. Lekár totiž počas neho podrobne skúma bábätko doslova kostičku za kostičkou a poslednýkrát predtým, ako sa dá tehotenstvo ukončiť zo zdravotných dôvodov, kontroluje, či je všetko v poriadku. Poď sa spolu s nami pozrieť, ako morfologický ultrazvuk prebieha a či sa ti oplatí doplatiť si jeho rozšírený variant.
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Linda Limbergová
Čo vo videu zaznelo:
5. mesiac tehotenstva je tvorený 18. až 22. týždňom.
Zápis týždňov v 5. mesiaci tehotenstva: 18. týždeň + 0 dní až 22. týždeň + 6 dní (17tt + 0 až 21tt + 6).
Týždeň tehotenstva v 5. mesiaci | Počet ukončených dní tehotenstva | Počet dní do pôrodu |
18. tt (17tt + 0 až 17tt + 6) | 119 až 125 | 161 až 155 |
19. tt (18tt + 0 až 18tt + 6) | 126 až 132 | 154 až 148 |
20. tt (19tt + 0 až 19tt + 6) | 133 až 139 | 147 až 141 |
21. tt (20tt + 0 až 20tt + 6) | 140 až 146 | 140 až 134 |
22. tt (21tt + 0 až 21tt + 6) | 147 až 153 | 133 až 127 |
<< 4. mesiac tehotenstva / 6. mesiac tehotenstva >>
Druhý trimester sa začína 14. a končí 26. týždňom tehotenstva, pričom spravidla býva zo všetkých troch trimestrov ten najpríjemnejší. Často už poľavujú tehotenské nevoľnosti a únava, ale bruško ešte nie je také veľké, aby budúcu maminku obmedzovalo. Pozri sa, čo ťa v druhom trimestri pravdepodobne čaká a neminie. 🙂
Snáď každá žena si v tehotenstve kládla otázku, či dodržiava správnu životosprávu a či je jej telo zásobené vitamínmi a minerálmi natoľko, aby vedelo „posunúť“ rastúcemu dieťatku dostatok potrebných živín. Okrem kyseliny listovej, ktorá spadá pod vitamíny skupiny B, je v tehotenstve jedným z najčastejšie suplementovaných minerálov aj železo. Aká je jeho funkcia v organizme a ako v tehotenstve rozpoznať jeho deficit?
Ako sa v priebehu tehotenstva vyvíja plod a v ktorých týždňoch v jeho raste nastávajú výrazné pokroky? Ako je to s vývojom pohlavia, mozgu či pľúc plodu? Ak ťa zaujíma, ako tvoj drobček v brušku prosperuje, pozri si náš článok, v ktorom sa venujeme vývoji dieťaťa po týždňoch – od počatia až po okamih, kedy je pripravené na pôrod.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu