V 24. týždni tehotenstva sa začína niekoľkotýždňové obdobie, kedy sa vykonáva glukózový tolerančný test na tehotenskú cukrovku. Je teda možné, že už teraz ti tvoj lekár odporučí, aby si ho absolvovala. V nasledujúcich riadkoch sa dozvieš, ako tento test prebieha, ako sa naň pripraviť, a nezabudli sme ani na to, aké zmeny sa teraz v tvojom tele odohrávajú a ako sa vyvíja bábätko. 🙂
V 24. týždni tehotenstva má dieťatko v brušku stále dostatok miesta, a tak sa v ňom môže bez obmedzení pohybovať.
Čo sa deje v 24. týždni tehotenstva?
Možno pociťuješ bolesti krížov, podbruška alebo slabín. Môže za to tlak stále sa zväčšujúcej maternice, no i uvoľňovanie väziva – týmto procesom sa tvoje telo už v tejto chvíli pripravuje na pôrod32.
Od bolesti ti môžu uľaviť relaxačné masáže. Ako prevenciu možno vnímať správne držanie tela a pravidelnú fyzickú aktivitu1, pričom záleží len na tebe, či si zvolíš dlhšie prechádzky alebo sa budeš venovať napríklad tehotenskej joge.
Objaviť sa môžu aj bolesti v ramenách. Ide o neželaný dôsledok zväčšujúceho sa poprsia, ktoré je tým pádom aj o niečo ťažšie. Treba to však vnímať tak, že je to signálom prípravy tvojho tela na dojčenie.
Množstvo budúcich mamičiek zažije v tehotenstve nepríjemný jav – dokážu spadnúť aj pri chôdzi po rovnej zemi. Môže za to skutočnosť, že sa pre tvoje rastúce bruško a rozťahujúcu sa panvu mení i tvoje ťažisko tela. Najčastejším prejavom presunu ťažiska je tzv. kačacia chôdza – každý tvoj krok môže byť zrazu ťarbavý a neistý, a preto sa riaď pravidlom: Pomaly (a opatrne) ďalej zájdeš. 🙂
Ako sa vyvíja bábätko?
Vo všeobecnosti sa uvádza, že ak by od 24. týždňa tehotenstva nastal predčasný pôrod6, bábätko už má šancu na prežitie. V každom prípade je však na príchod na svet stále príliš skoro, pretože dieťatko v tvojom brušku ešte čakajú dôležité vývojové míľniky.
Vlásky už pomaly začínajú získavať farbu, s ktorou sa bábätko narodí. Farba prvých vlasov po narodení však určite nie je smerodajná v tom, aké bude mať dieťa vlasy neskôr – keď bude napríklad batoľa. Množstvo bábätiek sa totiž narodí s hustou tmavou šticou a v jednom roku majú krehké svetlé vlásky. A niekedy je to zasa úplne naopak. 🙂
Pokožkou bábätka teraz prestupujú drobné tenkostenné cievky (kapiláry), ktoré koži dodávajú typický ružovkastý nádych.
Bábätko už celkom spoľahlivo reaguje na podnety zvonka. Preto ak napríklad vojdeš do miestnosti, v ktorej hrá skutočne hlasná hudba, môžeš v brušku pocítiť, ako sa prudko pohne.
Momentálne sa dieťa nachádza na začiatku rastového špurtu (obdobia, kedy začne skutočne rýchlo rásť). V priebehu budúceho mesiaca zdvojnásobí svoju váhu, dôsledkom čoho mu už v brušku bude trochu tesnejšie ako doteraz. V tejto chvíli si však ešte užíva dostatok priestoru, často mení svoju polohu, kope nožičkami, hýbe rukami i hlavičkou a na tvári sa pomaly učí používať mimické svaly.
Aké je bábätko veľké?
Na konci 24. týždňa tehotenstva (teda 23tt + 6) dieťatko meria cca 30 cm a jeho hmotnosť je približne 600 g. Doktori ho nazývajú plodom a veľkosťou pripomína baklažán.
V 24. týždni tehotenstva hmotnosť bábätka presahuje pol kilogramu.
Tehotenská kalkulačka
Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.
Na čo sa v 24. týždni tehotenstva sústrediť?
Medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva ťa s najväčšou pravdepodobnosťou čaká glukózový tolerančný test, ktorého cieľom je odhalenie prípadného vzniku tehotenskej cukrovky.
Od tohto týždňa bude gynekológ venovať zvýšenú pozornosť krčku maternice. Práve vďaka zmenám, ktoré na ňom spozoruje, bude vedieť včas predvídať blížiaci sa predčasný pôrod6. Množstvo varovných signálov si však môžeš na svojom tele všimnúť aj ty:
Medzi príznaky blížiaceho sa (predčasného) pôrodu patria:
kŕče v podbrušku, ktoré sa podobajú na menštruačné bolesti,
zmeny vaginálneho výtoku,
bolesť v krížovej oblasti,
kontrakcie,
tlak na panvovú oblasť (znak toho, že na panvu tlačí bábätko).
Väčšina týchto symptómov patrí v miernej forme medzi bežné príznaky gravidity. Zvýšenú pozornosť im však treba venovať v prípade, ak naberajú na intenzite a stávajú sa neznesiteľnými. Avšak v prípade akýchkoľvek nejasností a obáv o tvoj zdravotný stav sa určite obráť na svojho lekára.
Ak sa počas tehotenstva chystáš na dovolenku, potom je najvyšší čas na ňu vyraziť. Od 28. týždňa tehotenstva totiž niektoré aerolinky vyžadujú lekárske potvrdenie o tom, že si spôsobilá absolvovať let a takáto preprava ti neublíži. A navyše – po 32. týždni tehotenstva sa už lietanie neodporúča.
Do 34. týždňa tehotenstva budeš do tehotenskej poradne dochádzať v približnom intervale raz mesiac. Všetko však závisí od tvojho zdravotného stavu a priebehu tehotenstva.
2. Prípadný 3D alebo 4D ultrazvuk
Ak si sa pre túto zobrazovaciu metódu plodu rozhodla, v čase medzi 24. a 30. týždňom tehotenstva je ten najvhodnejší čas na to, aby si absolvovala 3D alebo 4D6 ultrazvuk. Avšak maj na pamäti, že tieto ultrazvuky neprepláca zdravotná poisťovňa – nevykonávajú sa totiž zo zdravotných dôvodov.
Preto ak budeš hľadať kliniky, kde 3D alebo 4D ultrazvuk vykonávajú, nezabudni nahliadnuť do ich cenníka. Obvykle sa cena tohto vyšetrenia pohybuje od 30€ do 150€. Ak práve nie sú v platnosti špeciálne opatrenia, ultrazvuk môžeš absolvovať aj so sprievodom svojho partnera a na pamiatku dostaneš obrázok alebo video záznam bábätka.
Aký je rozdiel medzi 3D a 4D ultrazvukom?
Výsledkom 3D ultrazvuku je obrázok bábätka.
Na 4D ultrazvuku môžeš sledovať pohyby a mimiku bábätka v reálnom čase.
3. Glukózový tolerančný test (oGTT)
24. týždeň tehotenstva je prvým zo štyroch týždňov v gravidite, kedy sa obvykle vykonáva záťažový test na tehotenskú cukrovku5. Až do 28. týždňa tehotenstva ti teda lekár odporučí, aby si test absolvovala.
Prečítaj si, čo všetko by si o glukózovom tolerančnom teste mala vedieť 👇
Na Modrom koníku nájdeš odborníkov aj užívateľky, ktorých skúsenosti a rady oceníš nielen počas tehotenstva.
Opýtaj sa odborníka – ide to aj anonymne
V našich Poradniach môžeš položiť akúkoľvek otázku niektorému z našich odborníkov. Poradne sú zadarmo a pýtať sa môžeš otázku ohľadom tvojho fyzického i duševného zdravia, vývoja bábätka, pôrodu, vzťahov či finančných alebo právnych záležitostí.
Diskutuj s inými mamičkami
Prejdi si diskusie, v ktorých môžeš len čítať už vzniknutý obsah, no rovnako sa do nich môžeš aj aktívne zapojiť. Napríklad pokojne aj anonymne.
Spoj sa s ostatnými užívateľkami, ktoré si práve takisto prechádzajú 24. týždňom tehotenstva, prípadne majú rovnaké záujmy a hobby ako ty. Môžete si navzájom zdieľať svoje skúsenosti, vymeniť si nejaké rady alebo zdroje informácií.
Tento text má len informatívny charakter. Neslúži ako reklama, jeho cieľom nie je navádzať k užívaniu liekov či doplnkov stravy a nenahrádza diskusiu s lekárom či lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.