Joga pre tehotné

Joga pre tehotné, alebo tiež gravidjoga predstavuje druh cvičenia pochádzajúceho z hatha jogy. To prispieva k vývoju prirodzeného potenciálu ženy v období tehotenstva. Tehotenská jóga je cvičenie ohľaduplné a citlivé k telesným i duševným zmenám, ktoré so sebou gravidita prináša. Pozitívne ovplyvňuje vnímanie a prijatie prirodzených zmien na tele i duši a zároveň napomáha aj v chápaní súvislostí, posilňuje dôveru v seba samého. Priaznivo pôsobí aj na bežné fyzické a psychické tehotenské ťažkosti1 - bolesti hlavy a chrbta, zadýchavanie, únavu, opuchy, zmeny nálad, zmiešané pocity, pochybnosti. Jóga pre tehotné je teda ideálnym sprievodcom tehotenstva. Inšpiruje, dodáva silu a pripravuje na pôrod32 dieťatka a obdobie materstva.

Tehotenská joga zahŕňa dychové cvičenia a joga pozície, tzv. asány. Cvičiť možno aj jednoduché zostavy, ktoré sa vykonávajú v pomalom tempe, v súlade s dychom a vzhľadom na vlastné možnosti. Pravidelným cvičením dochádza k rozvoju vnímania správneho dýchania, k poznávaniu vlastného tela, pocitov a k úzkemu prepojeniu s dieťatkom. Tehotenská jóga naučí vnútorne koncentrovať sa, odstráni napätie a stres, naučí odpočívať, uvoľniť energiu a radosť. Všetky tieto pozitíva sú neoceniteľným prínosom ako pre tehotenstvo, tak aj pre následný pôrod a návrat do pôvodnej kondície.

Svoju rolu nehrá výkon, ale správne dýchanie, uvoľnenie, relaxácia a najmä bezpečné vykonávanie cvikov. Je vhodné zveriť sa do rúk školených a skúsených cvičiteľov.

Video (CZ): Joga pre tehotné (Pozdrav Slnku)

Gravidjoga a zdravie

Pravidelné cvičenie gravidjogy tiež podporuje zdravie všeobecne. Každá joga pozícia - ásany majú pozitívny vplyv na určité orgány:

  • posilňuje svalstvo,
  • uvoľňuje kĺby,
  • napomáha správnemu držaniu tela,
  • posilňuje srdcový sval a zlepšuje prekrvenie tela,
  • podporuje hormonálny systém,
  • posilňuje imunitu,
  • urýchľuje odchod toxických látok z tela,
  • prináša uvoľnenie a pocit harmónie.

Kedy začať cvičiť jogu pre tehotné

Všeobecne je doporučované začať s gravidjogou od druhého trimestra tehotenstva, pretože počas prvého trimestra1 rad nastávajúcich mamičiek trpí rannými nevoľnosťami5 a veľkou telesnou únavou.

2. trimester

V druhom trimestri je už možné začať ásanmi (pozíciami) na posilnenie panvového dna, dolných končatín, organizmu a tiež cvikmi na prevenciu vzniku kŕčových žíl . Počnúc 4. mesiacom tehotenstva je nutné vynechať cviky ako je napr. sarvagasána (sviečka) a vyhnúť sa cielenému posilňovanie brušného a panvového svalstva.

3. trimester

Posledná tretina tehotenstva sa nesie v duchu naťahovacích a uvoľňovacích pozícií. Cvičenie sa ďalej zameriava na zmiernenie ťažkostí ako sú bolesti hlavy, bolesti chrbta, opuchy a pálenie záhy2.

Nezáleží ani tak na cvičení samotnom, ako na fyzických a telesných potrebách nastávajúcej mamičky. Cvičenie by malo prebiehať najmenej dve hodiny po jedle. Teda v čase, keď už nie je žalúdok plný. Každá budúca mamička je individuálna osoba. Ak cvičenie sprevádza nevoľnosť, kŕče alebo bolesť, je nutné cvičenie (pre tentokrát) bezodkladne prerušiť. Platí tu pravidlo, že to čo bolo príjemné včera, nemusí robiť dobre dnes. Preto je vhodné načúvať svojmu telu a zbytočne sa neprepína.

Viac o joge pre tehotné na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.maminkov.cz/tehotenstvi/cviceni-v-tehotenstvi/tehotenska-joga.html
  2. http://www.yogamo.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=61&Itemid=79
  3. http://web.archive.org/web/20110226042936/http://www.cviceni-plzen.cz/gravidjoga/
  4. http://www.deporta.cz/pilates/joga/gravidjoga.php

Hodnotenia a skúsenosti s jogou pre tehotné

Máš skúsenosť s jogou pre tehotné?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke