V 12. týždni tehotenstva sa blíži koniec prvého trimestra a tvoj žalúdok aj nálady sa začínajú stabilizovať. Zvláštne chute, podráždená pleť a únava síce ešte chvíľku zostanú, no aj to sa čoskoro zlepší. Poď sa pozrieť, aké zmeny môžeš v nasledujúcich dňoch očakávať, na aké vyšetrenia by si nemala zabudnúť a ako sa vyvíja bábätko.
V 12. týždni tehotenstva už bábätko ovláda mimické svaly.
Na konci 12. týždňa tehotenstva (teda 11tt + 6) dieťatko meria asi 5,5 cm a váži cca 15 g. Lekári ho nazývajú plodom svojou veľkosťou pripomína marhuľu.
Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.
Až do 34. týždňa tehotenstva budeš do prenatálnej alebo tehotenskej poradne chodiť v intervale 4 až 6 týždňov. Ideálom je jedna návšteva za mesiac. Samozrejme, ak by sa vyskytli nejaké komplikácie, je dosť možné, že by ťa lekár chcel vidieť častejšie.
Medzi 10. a 14. týždňom tehotenstva ti lekár urobí prvotrimestrálny screening plodu alebo inak povedané kombinovaný test, ktorý dokáže odhaliť až 90% všetkých vrodených vývojových vád dieťaťa. Je ale možné, že ťa odošle na iné špecializované pracovisko – v takom prípade sa nezľakni, určite to nerobí preto, že už teraz by mal nejaké podozrenie.
Toto vyšetrenie je skutočne detailné a čím modernejšie a kvalitnejšie vybavenie doktor má, o to lepšie. Gynekológ, ku ktorému chodíš, nemusí takýmto vybavením disponovať, a preto ti odporučí inú ambulanciu. Navyše môže prvotrimestrálny screening vykonávať iba lekár, ktorý disponuje FMF certifikátom. Na Slovensku je ich len 36.
Súčasťou prvotrimestrálneho screeningu je odber krvi, podrobné ultrazvukové vyšetrenie a lekár sa takisto bude pýtať otázky ohľadom tvojej rodinnej anamnézy.
Kombinovaný test alebo prvotrimestrálny screening je prvým „veľkým“ vyšetrením v tehotenstve, ktoré posudzuje zdravotný stav bábätka. Nastávajúca mamička vďaka tomuto vyšetreniu môže dostať prvé aké-také ubezpečenie, že je s dieťatkom všetko v poriadku. Poď sa s nami pozrieť, čo to kombinovaný test vlastne je, z čoho pozostáva, kde ho môžeš absolvovať a prečo by si ho rozhodne nemala vynechať.
Možno si počula o NIPT teste – vyšetrení tvojej krvi, ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, pretože sa nenachádza v štandardnej skladbe vyšetrení v tehotenstve. Ide o komerčný screeningový test, ktorý dokáže s veľkou úspešnosťou odhaliť niektoré vývojové vady dieťaťa. NIPT test však, napriek jeho výhodám, neprepláca zdravotná poisťovňa, preto ho väčšinou podstupujú rodičky, ktoré majú vyšší vek alebo je u nich zaznamenaná vyššia pravdepodobnosť, že by bábätko mohlo mať nejakú chromozomálnu vadu.
Strach, či je s bábätkom všetko v poriadku, je v tehotenstve úplne prirodzený a môže pretrvávať po celý čas, čo dieťatko nosíš pod srdcom. Či už ťa strašia skúsenosti tvojich známych, vývojové vady plodu vyskytujúce sa v rodine alebo nedostatočná miera komunikácie medzi tebou a gynekológom, existujú doplnkové vyšetrenia v tehotenstve, ktoré vedia niektoré prípadné komplikácie na strane dieťaťa spoľahlivo odhaliť. Jedným z týchto vyšetrení je aj NIPT alebo Trisomy test. Poď sa pozrieť, ako prebieha a aké sú jeho výhody.
Ak sa lekárovi nebude niečo pozdávať, odporučí ti ďalšie vyšetrenia, ktoré toto podozrenie buď vylúčia, alebo potvrdia. Patrí medzi ne napríklad amniocentéza alebo odber choriových klkov. V oboch prípadoch ti lekár poskytne všetky informácie nielen o priebehu vyšetrenia, ale aj o možných rizikách, ktoré so sebou prinášajú. Finálne rozhodnutie, či tieto vyšetrenia podstúpiš, je na tebe.
Odber choriových klkov nie je tak známy ako napríklad amniocentéza a práve preto môže nejednu nastávajúcu mamičku vystrašiť, ak jej lekár toto vyšetrenie odporučí. Poď si prečítať, ako biopsia choria prebieha a prečo ti ju doktor môže navrhnúť.
Snáď neexistuje žiadna nastávajúca mamička, ktorú by neprepadol strach, ak jej lekár odporučí podstúpiť amniocentézu alebo inak povedané odber plodovej vody. Nejde o rutinné vyšetrenie v tehotenstve, preto si poď prečítať, ako amniocentéza prebieha, či so sebou nesie nejaké riziká a kedy sa zvykne vykonávať.
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Linda Limbergová
Čo vo videu zaznelo?
12. týždeň tehotenstva = predposledný týždeň 3. mesiaca, prvý trimester.
Lekár zapíše údaj: 11 týždňov + 0 dní až 11 týždňov + 6 dní (skrátene 11tt + 0 až 11tt + 6).
Týždeň tehotenstva | Počet ukončených dní tehotenstva | Počet dní do pôrodu |
11tt+0 | 77 | 203 |
11tt+1 | 78 | 202 |
11tt+2 | 79 | 201 |
11tt+3 | 80 | 200 |
11tt+4 | 81 | 199 |
11tt+5 | 82 | 198 |
11tt+6 | 83 | 197 |
V treťom mesiaci tehotenstva už prvotné prekvapenie pravdepodobne opadlo a ty sa čoraz viac zžívaš s predstavou, že čochvíľa budeš mamou. No nie nadarmo sa vraví, že začiatky bývajú ťažké – tehotenské príznaky, nevoľnosti či únava ti mohli dať poriadne zabrať. Tak či onak, čoskoro sa to bude zlepšovať a ty znovu naberieš sily na veľký deň D, ktorý vás s bábätkom čaká. Dovtedy si však poď prečítať, čo si pre teba tretí mesiac tehotenstva prichystal.
Priberanie v tehotenstve je prirodzené a nevyhnutné. Netreba však jesť za dvoch. Určite však treba dbať na dostatok živín a pestrú stravu. Priberanie na váhe nie je v tehotenstve rovnomerné. Kilogramy, ktoré sú optimálne nabrať počas tehotenstva závisia od viacerých faktorov a priberanie je teda individuálne.
Názory na pitie kávy v tehotenstve sú rôzne. Ak je tehuľka bez zdravotných komplikácii, môže si dopriať jednu až dve šálky kávy denne bez obavy ohrozenia plodu. Pitie vyššieho množstva káva vedie k retardácii rastu plodu. Náhradou kávy je bezkofeínová káva alebo nápoj Caro.
<< 11. týždeň tehotenstva3 / 13. týždeň tehotenstva >> 2
Tento text má len informatívny charakter. Neslúži ako reklama, jeho cieľom nie je navádzať k užívaniu liekov či doplnkov stravy a nenahrádza diskusiu s lekárom či lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.
Text po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Linda Limbergová
Gynekologička
I. gynekologicko-pôrodnícka klinika SZU a UNB
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu