Príprava na pôrod

Príprava na pôrod by mala byť komplexná, t.j. pripraviť budúcu rodičku po stránke fyzickej, psychickej a vedomostnej. Predpôrodná príprava nie je povinná, preto si niektoré ženy myslia, že je pre nich zbytočná. Pôrod32 je prirodzená vec, ale je to pre organizmus a aj psychiku veľká námaha. Vďaka príprave odbúra budúca mamička aspoň časť strachu a obáv a tiež urobí pre svoje telo niečo užitočné, aby ľahšie zvládlo pôrod a následné zotavovanie sa po ňom.

Predpôrodné kurzy1 sú vedené odborníkmi, zvyčajne pôrodnou asistentkou, niekedy fyzioterapeutom, dulou a pod. Budúca rodička by tam mala dostať informácie o pôrode - polohy pri pôrode, nácvik správneho dýchania, pôrodné bolesti a ich tíšenie4. Vhodné je, ak sú niektoré stretnutia navštevované aj s partnerom. Obsah kurzov by mal zahŕňať aj informácie o dojčení a starostlivosti o bábätko v prvých týždňoch.


Video: "Pri pôrode robte samé NENORMÁLNE VECI - Príprava na pôrod."

Rozhovor s Mgr. Martinou Didekovou, pôrodnou asistentkou

V rozhovore s Mgr. Martinou Didekovou nájdete odpovede na tieto otázky:

  • 00:00 Úvod - ako sa pripraviť na pôrod?
  • 00:48 Ako sa môže žena na pôrod pripraviť po fyzickej stránke?
  • 01:27 Čo všetko sa žena dozvie na predpôrodnej príprave a kedy ju môže absolvovať?
  • 02:24 Syndróm hniezdenia: Čo žena prežíva približne v 30. týždni tehotenstva?
  • 03:33 Ako sa je dobré postaviť k pôrodným bolestiam?
  • 04:22 Aké sú možnosti nefarmakologického tlmenia pôrodných bolestí?
  • 05:09 Aké sú najvhodnejšie úľavové polohy a na čo si dať pozor?
  • 06:10 Ako pomáha teplá voda?
  • 07:09 Ako si možno pomôcť homeopatikami?
  • 07:38 Aromaterapia - kedy áno a kedy radšej nie?
  • 08:31 Aniball, epi-no a masáž hrádze. Zaručia pôrod bez nástrihu? Kedy sa im radšej vyhnúť?
  • 10:23 Aký máte názor na domáce “babské” recepty?
  • 11:35 Kedy je vyslovene vhodné začať sa pred pôrodom hýbať? (aj pri rizikovom tehotenstve)
  • 12:17 Prečo si pred pôrodom dopriať nechránený sex?
  • 12:50 Je pri pôrode vidieť, či sa naň žena pripravovala, alebo nie? Je dobré mať veľa informácii?
  • 14:00 Ako dnes prebiehajú pôrody s pôrodnou asistentkou?
  • 14:41 Pôrodný plán. Akým spôsobom si ho najlepšie pripraviť?
  • 16:50 Čo je dôležité si zbaliť do pôrodnice?
  • 20:43 Čo zbaliť dieťatku na cestu domov?
  • 21:42 Kedy začína pôrod? Kedy vyraziť do pôrodnice a kedy je lepšie ešte ostať doma?
  • 23:10 Odtok plodovej vody - ako sa prejavuje?
  • 25:44 Odtok plodovej vody nemusí znamenať okamžitý pôrod
  • 26:18 Spustilo sa vám pred pôrodom krvácanie? Okamžite vyrazte do pôrodnice!
  • 27:31 Pôrod sa v termíne nerozbehol. Čo teraz?
  • 28:08 Ako prebieha príjem do pôrodnice?
  • 29:03 Prečo je niekedy lepšie poslať ešte rodičku domov?
  • 30:21 Ako dlho trvá príjem na pôrod?

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:


🎞️ Ako pomáha Aniball a epino?
🎞️ Predpôrodný kurz online.
🎞️ Príznaky pôrodu.
🎞️ Pôrod som takmer celý strávila vo vani
🎞️ Vyvolávaného pôrodu sa nemusíte báť


Ako sa môže žena na pôrod pripraviť po fyzickej stránke?

Tehotná žena sa na pôrod pripravuje ako po psychickej, tak po fyzickej stránke. Súčasťou predpôrodných kurzov sú aj cvičenia pod vedením fyzioterapeuta alebo pôrodnej asistentky, ktoré je vhodné absolvovať od 20. týždňa tehotenstva. Budúca rodička sa tam pripravuje v rámci posilňovania panvového dna, precvičuje si chrbticu, nohy, zadok, prsné svaly, brušné svaly. Je to veľmi dôležité, pretože žena, ktorá počas tehotenstva cvičí, dokáže lepšie zvládnuť záťaž, ktorú rastúce bruško na celý organizmus vyvíja.

Príprava na pôrod po fyzickej stránke

Ako sa môže žena pripraviť po psychickej stránke?

Psychoprofylaxia alebo tzv. Lamazova metóda je oboznámenie sa s pôrodom vedené psychológom alebo špeciálne vyškolenou pôrodnou asistentkou, ktorá pripraví a mentálne nastaví rodičku na to čo ju čaká, aby tak otupila pocit vnímania bolesti.

Ak žena chápe priebeh pôrodu a je o všetkom poučená, strach z pôrodu by mal byť odstránený a pôrod by mal prebiehať ľahšie - inak budú pociťované pôrodné bolesti. Tehotná žena sa pri tejto metóde oboznámi s tehotenstvom, dozvie sa všetko o novorodencovi1 a dojčení, naučí sa základy prvej pomoci. Ďalším krokom terapie je príprava na samotný pôrod, kedy sa kladie dôraz na pocity, nácvik dýchania a šestonedelie.

Čo všetko sa žena dozvie na predpôrodnej príprave a kedy ju môže absolvovať?

Od 32. týždňa tehotenstva môže žena absolvovať predpôrodnú prípravu. Je vhodné, aby tento kurz absolvovala s pôrodnou asistentkou, ktorá jej presne povie:

O čom je predpôrodná príprava

Príprava domácnosti pred pôrodom - inštinkt hniezdenia

Po 30. týždni tehotnosti3 žena často objavuje inštinkt alebo tzv. syndróm hniezdenia4 - zintenzívňuje sa pocit zodpovednosti za to, do akého prostredia príde dieťa po narodení. Budúca mamička teda cíti potrebu pripraviť sa na pôrod aj úpravami v domácnosti. Často poupratuje celý byt, vymaľuje ho, nachystá oblečenie, má potrebu nakupovať všetky potrebné veci pre dieťa, pripraví základnú výbavičku pre bábätko3. Zoznam vecí, ktoré je potrebné pripraviť pred narodením dieťaťa väčšinou poskytnú mamičkám aj na predpôrodných kurzoch.

Inštinkt hniezdenia

Syndróm hniezdenia je prirodzený, a neskrýva sa za ním nič viac, ako snaha rodičov docieliť to, aby dieťa prišlo do čo najkrajšieho prostredia, aby sa bábätko cítilo dobre, aby mali k dispozícii príjemné miesto na odpočívanie, dojčenie a na trávenie voľného času.

Ako sa postaviť k pôrodným bolestiam?

Možno to znie priam neuveriteľne, no mamička by sa mala z príchodu pôrodných bolestí tešiť. Dôležitá myšlienka, ktorú má mať žena počas tehotenstva na mysli je fakt, že bez bolesti sa rodiť nedá a musí sa psychicky pripraviť a zmieriť s tým, že pôrod jednoducho bolieť bude.

Každá žena prežíva pôrodné bolesti inak a inak k nim aj pristupuje. No u všetkých žien platí, že pôrodné bolesti nie sú patologické a teda, nie sú spôsobené chorobou. Je to prirodzená súčasť deja, ktorý sa odohráva v organizme každej rodičky. Zvládanie pôrodných bolestí veľmi súvisí s tým, ako sa k nim žena postaví. Či si hneď na začiatku povie: "Toto zvládnem a bude to dobré, lebo sa teším na bábätko!" alebo či bude vystresovaná, vyplašená a bude tak každú bolesť prežívať nadmerne.

Aké sú možnosti nefarmakologického tlmenia pôrodných bolestí?

Prijatie faktu, že pôrod bolí

Už samotné prijatie toho, že pôrod bolí. Veľa žien príde so skreslenými predstavami a nereálnymi očakávaniami o priebehu pôrodu. Každý pôrod bolí a je potrebné to vedieť a rátať s tým.

Dýchanie

Dýchanie ako možnosť tíšenia bolesti nie je založené na tom, že by zmenšovalo bolesť, ktorú žena cíti. Ide o odvrátenie pozornosti od bolesti. Žena, ktorá sa sústredí na správne dýchanie, nevenuje toľko pozornosť pôrodným bolestiam.

Úľavové polohy pri pôrode

Rodička by si mala nájsť takú polohu pri pôrode, kedy bolesť pociťuje najmenej. Najčastejšie sa ženám odporúča horizontálna poloha, pretože pri tejto polohe sa dá predísť mnohým pôrodným poraneniam.

Úľavové polohy pri pôrode

Základom úľavy od pôrodných bolestí je nesťahovať panvové dno, aby sme ho mali uvoľnené. Odporúča sa ležať na chrbte alebo na boku, s pokrčenými nohami. Pri polohe ležmo na boku ležať na tej strane, kde je chrbátik bábätka, ktorému to umožní lepšie rotovať a tlačiť sa do pôrodných ciest a teda aj pôrod postupuje rýchlejšie.

Úľavové polohy pri pôrode

Ak ženu ťahá k zemi, potom je vhodná poloha na štyroch.
Poloha na štyroch

Pričom je potrebné, aby hlava rodičky bola vždy vyššie ako zadok, inak by bábätko muselo ísť "hore kopcom", čo nie je dobré.

Poloha na štyroch

Ak chceme využiť gravitáciu, ďalšou vhodnou polohou je sedieť si na pätách.

Úľavové polohy pri pôrode

Druhou možnosťou je čupieť s rozkročenými nohami. Panvové dno sa tak nesťahujete, čo umožňuje bábätku rýchlejší vstup do pôrodných ciest, aj ich otváranie.

Úľavové polohy pri pôrode

Teplá voda

Teplá voda je pri tíšení pôrodných bolestí veľmi dobrým pomocníkom. Pokiaľ má žena iba kontrakcie a ešte neodtiekla plodová voda, odporúča si dať teplú vaňu. Pôrodné cesty sa rýchlejšie otvárajú, teplá voda pôsobí spazmoliticky - na uvoľňovanie pôrodných ciest, na uvoľnenie od pôrodných bolestí. Žena menej prežíva tie kontrakcie, sú jednoduchšie zvládnuteľné a slabšie.

Väčšina slovenských pôrodníc neumožňuje pôrod do vody1, preto túto možnosť využite, kým ste sa ešte nevybrali do pôrodnice. V pôrodniciach sa ale môžete sprchovať. Ak máte takú možnosť, a v pôrodnici vás do sprchy posielajú, neváhajte. Buďte čo najčastejšie a čo najdlhšie v teplej vode, sprchujte si kríže, podbruško, tam kde to najviac bolí. Samozrejme s ohľadom na to, ako to organizmus zvládne, aby ste v horúcej pare neodpadli.

Homeopatiká

Pokiaľ ste využívali homeopatickú liečbu8 aj pred tehotenstvom, je vhodné sa obrátiť na homeopatika, ktorý vám pripraví homeopatiu "na mieru". Poskytne vám presné inštrukcie, ktoré homeopatiká použiť pri silných bolestiach, pri pomalom otváraní, pri krvácaní a pod.

Aromaterapia

Jednou z možností ako si spríjemniť a uľahčiť priebeh pôrodu je aj aromaterapia, ktorú by ste mali využiť predovšetkým v domácich podmienkach. Je potrebné si uvedomiť, že v pôrodnici, kde je veľa pôrodov, pričom každá rodička by použila inú vôňu, by to pre ostatné mamičky nemuselo byť príjemné. Z toho dôvodu sa odporúča využiť aromaterapiu kým ste ešte nevyrazil do pôrodnice.

 Aromaterapia pri pôrode

Pri aromaterapii je vhodné zvážiť aj to, či nie ste v tejto oblasti nováčik. Ak ste doteraz nepoužívali aroma sviečky, či olej, môže vás to ešte viac vystresovať, vydráždiť a budete vo finále oveľa nervóznejšia a následne znášať pôrod ťažšie.

Aniball, Epi-no a masáž hrádze

Aniball, Epi-no1 a masáž hrádze - všetky tieto pomôcky a metódy slúžia na uvoľňovanie hrádze, aby bola mäkšia a priebeh pôrodu bol tak jednoduchší. Neodporúčajú sa v prípade, ak je to pre ženu nepríjemné alebo bolestivé, či ak sú prítomné infekcie pošvy (hrozí krvácanie spôsobené trhlinkami).

Riziko roztrhnutia je pri pôrode prítomné aj napriek tomu, že sa žena takouto formou pripravovala. V praxi v pôrodniciach stretávajú so situáciami, kedy došlo k pôrodným poraneniam v oblasti hrádze napriek cvičeniu s balónikom či masáži a naopak, ženy bez prípravy pôpôrodné zranenia nemali. Vďaka cvičeniu a masáži je väčšia pravdepodobnosť, že nebude potrebné vykonať nástrih hrádze17 (epiziotómiu), no či sa hrádza nenatrhne nevie nik.

Je to veľmi individuálne a záleží to od tuhosti hrádze a svalstva konkrétnej ženy, od veľkosti bábätka, ako rotuje, veľa iných faktorov, ktoré ovplyvňujú ako sa tkanivo bude správať. Preto sa v praxi neodporúča robiť si veľmi veľké nádeje, aby sa predišlo prípadným sklamaniam rodičiek.

Ako privolať pôrod, keď sa už blíži termín pôrodu?

“Babské” recepty, ktoré pripravia ženské telo na pôrod

Existuje mnoho čajov a receptov, ktoré by mali urýchliť pôrod alebo jeho vyvolanie. Mnohé ženy pijú odvar z malinových listov, ktorý by mal pomôcť pri dozrievaní krčka maternice, aby pôrod prebiehal čo najskôr a nehrozilo tak prenášanie.

Ľanové semienka

Medzi budúcimi mamičkami sú obľúbené aj ľanové semienka, ktoré vplývajú na lepšiu peristaltiku čriev a vyprázdňovanie, čo môže podráždiť maternicu a vyvolať tak pôrod. Niektoré ženy, keď sa už schyľuje k pôrodu majú práve hnačku, alebo idú na veľkú potrebu viackrát za deň. Ťažko povedať, či je to spôsobené stresom alebo blížiacim sa pôrodom. Podobný efekt teda môžu spôsobovať ľanové semienka1 - črevo rýchlejšie pracuje, žena sa viackrát vyprázdni a dôjde k podráždeniu maternice a následne k prvým príznakom pôrodu.

Rokmi overeným spôsob, ako privolať už očakávaný pôrod, je nešetriť sa, hýbať sa, cvičiť, robiť domáce práce.

Kedy sa začať pred pôrodom aktívne hýbať?

Bez ohľadu, či je tehotenstvo fyziologické alebo rizikové3, žena by sa po 38. týždni tehotenstva mala začať aktívne hýbať. Fyzická aktivita najviac podporuje činnosť maternice, vďaka pohybu maternica pracuje, objavujú sa tonizácie alebo tzv. tvrdnutie bruška a pôrod sa tým pádom približuje.

Nechránený pohlavný styk

Sex pred pôrodom, predovšetkým nechránený, podporuje dozrievanie krčka maternice. V ejakuláte sa nachádzajú látky, ktoré k tomuto prospievajú. Ženy, ktoré sa nebránia milovaniu pred pôrodom 3 rodia rýchlejšie, v termíne a nezvyknú dlho prenášať.

Pozor na presýtenosť informáciami

Pri pôrode vidieť, či sa žena na pôrod pripravovala. Veľa závisí od povahy rodičky. Sú ženy, ktoré bažia po informáciách, absolvujú viaceré kurzy a cvičenia u rôznych odborníkov od fyzioterapeuta, cez dulu, hypnopôrod, tehotenskú jogu a podobne. Takýto pretlak informácií môže spôsobiť v hlave zmätok.

Príprava na pôrod

Vhodné je, ak si žena vyberie jeden smer a ním sa bude uberať. Ak si zvolím čo najprirodzenejší pôrod2, nájdem si dulu, ktorá ma pripraví na to, čo očakávať a budem sa snažiť, aby ten pôrod tak išiel.

Ak chcem len získať informácie z praxe o tom, ako reálne prebieha bežný pôrod v pôrodnici, je vhodné absolvovať kurz s pôrodnou asistentkou1.

Priebeh pôrodu s pôrodnou asistentkou

V súčastnosti je v niektorých slovenských pôrodníciach snaha o to, aby jedna pôrodná asistentka absolvovala so ženou celý pôrod od príchodu do pôrodnice. Veľmi potrebná je snaha naladiť sa na rovnakú nôtu a dospieť k čo najlepšiemu vzájomnému porozumeniu. Ako zo strany pôrodnej asistentky, tak zo strany rodičky. Pôrodná asistentka sa snaží pochopiť a vycítiť potreby rodičky a rodička zase pochopiť to, čo je pôrodná asistentka rozpráva a vysvetľuje. Ak nájdu spoločnú reč a "pôjdu" spoločným smerom, bude pôrod pre ženu čo najlepší, najprijateľnejší a čo najprirodzenejší.

Pôrodný plán

Veľa žien si pripravuje pôrodný plán12, ktorý by nemal byť stiahnutý z internetu. Pripravte si základné body. Prediskutujte ich s pôrodnou asistentkou alebo lekárom po príchode do pôrodnice, či je reálne ich splniť alebo nie, čo možno očakávať. Aká je možnosť svoj názor počas pôrodu zmeniť alebo na čom naopak trváte. Všetko je o komunikácii a je potrebné počúvať odborníkov. Nie v zmysle poslúchať, ale vypočuť si názor pôrodnej asistentky či lekára, aby sa pôrod viedol k spokojnosti rodičky, no bolo všetko v priadku s bábätkom aj mamičkou.

Čo je dôležité si zbaliť do pôrodnice?

Každá nemocnica má svoj zoznam, podľa ktorého je potrebné sa riadiť. Niektoré veci, ktoré by v taške do pôrodnice nemali chýbať sa však často zhodujú vo väčšine pôrodníc. Tašku do pôrodnice by ste mali mať zbalenú už v 36. týždni, aby ste nemuseli na poslednú chvíľu zháňať veci, ktoré potrebujete alebo to nechať na partnera, ak vás pôrod prekvapí.

Taška do pôrodnice

Doklady

  • najdôležitejšia je však vo všetkých pôrodniciach tehotenská knižka2, ktorá personálu pôrodnice o vás prezradí všetko - aký priebeh malo tehotenstvo, ako prebiehali poradne, či je všetko v poriadku s bábätkom, výsledky ultrazvukových vyšetrení.
  • občiansky preukaz,
  • kartička poistenca,
  • kópia sobášneho listu,
  • ak je mamička slobodná a chce aby sa dieťatko volalo po partnerovi, potrebuje doklad o uznaní otcovstva, ktorý vybaví na matrike,
  • niektoré nemocnice vyžadujú informovaný súhlas s epidurálnou analgéziou24. V prenatálnej poradni vám poradia, či je potrebné ho vystaviť pred pôrodom alebo sa dá vyplniť až priamo na pôrodnici, keď príde žena rodiť,
  • ak máte zazmluvneného lekára k pôrodu, nezabudnite si túto zmluvu vziať zo sebou do pôrodnice.

Pre mamičku

  • nočná koseľa,
  • základné toaletné potreby - mydlo, uterák, zubnú kefku a pastu,
  • prezuvky a papuče do sprchy,
  • neochutenú minerálku,
  • kvapky do nosa, ak budete mať zapchatý nos, dokážu veľmi pomôcť,
  • balzam na pery, ktorý zabráni nadmernému vychaniu úst pri predýchavaní kontrakcií,
  • lieky, ktoré užívate pravideľne (lieky na štítnu zľazu, kardiologické lieky, antihistaminiká, lieky na astmu a pod. ...),
  • lieky osobnej potreby - mobil, nabíjačka, mp3 prehrávač,...)

Pre bábätko

  • čiapočku,
  • rukavičky,
  • farebná dečka,
  • malé plienky do 3,5 kg,
  • krém na zadoček,
  • vlhčené utierky,
  • doma pripravená taška s vecami na odchod z pôrodnice.

Čo zbaliť dieťatku na cestu domov?

Pri chystaní vecí, ktoré oblečiete dieťatku na ceste domov z pôrodnice myslite na to, že novorodenec ešte nemá vyvinuté termoregulačné centrum a teda potrebuje o jednu vrstvu oblečenia viac ako dospelí. Ak máte letné bábätko, neoblečiete mu len body z krátkym rukávom, ale aj svetrík. V zime je dobré myslieť na nejaký fusak alebo overal, aby mu nebolo chladno.

Čo zbaliť dieťatku na cestu domov z pôrodnice?

Kedy vyraziť do pôrodnice?

Pravidelné kontrakcie

Ak nechce žena stráviť v pôrodnici zbytočne veľký čas, mala by sa vybrať do pôrodnice, až keď bude mať kontrakcie pravidelné, aspoň každých 5 minút, keď sa bolesti zintenzívňujú a je potrebné ich predýchavať a opakujú sa aspoň hodinu. Keď si spočítate, že takýchto kontrakcií ste za hodinu mali desať, je potrebné sa zbaliť a ísť do pôrodnice.

Odtok plodovej vody

Keď odtečie plodová voda, vždy je jej veľa. Nie sú to dve kvapky, nie je to malý fľak na nohavičkách. Vždy si dajte vložku, začnite sa hýbať po miestnosti, pretože pri pohybe voda "vyčľupkáva", určite to spoznáte. Vody je veľa (3-4 litre), tečie od začiatku až pokým neporodíte. Je priehľadná, mliečna, ružovkastá.

Ideálny model pôrodu je, keď začnú kontrakcie, ktoré sa stupňujú, zintenzívňujú, spravideľňujú. Na to vám praskne plodová voda. Je to možné aj počuť. Vo vnútri pocítite puknutie. Na to vám niečo začne tiecť po nohách, vy sa to snažíte zadržať stiahnutím panvového dna, močovej rúry, ale nejde to. Vtedy sa bolesti zintenzívnia a pôrod sa začína, nemáte čo riešiť, idete do pôrodnice.

Druhou možnosťou je, že odtečie plodová voda bez kontrakcií. Väčšinou sa dostavia po určitom čase, kým sa dobalíte, osprchujete, niekoho zavoláte, prvé kontrakcie sa väčšinou objavia po krátkom čase. Aj v tomto prípade je jasné, že sa pôrod blíži.

Existuje aj situácia, že voda odtečie a bolesti sa nedostavia po hodine, ani po dvoch ani piatich. Pri odtoku plodovej vody platí zásada, že nezáleží, či sú prítomné bolesti alebo nie, do dvoch hodín by ste mali prísť do pôrodnice. Je dôležité sledovať bábätko. Môžu sa totiž objaviť komplikácie, o ktorých vy neviete. Žena sa síce môže dobre cítiť, ale bábätko nie.

Ďalší špecifický prípad je, ak má žena pozitívny nález na streptokoka6. Toto vyšetrenie sa robí v 35. - 36. týždni tehotenstva u gynekológa. Pokiaľ streptokok vyjde pozitívny, po odtoku plodovej vody treba ísť do pôrodnice okamžite, aby sa rodičke mohla podať antibiotická liečba. Zabraňuje sa tak infekcii bábätka.

Ak žene začne odtekať plodová voda, neznamená, že musí hneď porodiť. Vo väčšine pôrodníc sa čaká 12 - 24 hodín, či nezačne pôrod spontánne, ako zareaguje maternica na odtok plodovej vody. Pri odtoku plodovej vody sa väčšinou spustia rôzne biochemické procesy, ktoré spustia následne kontrakcie. Ak sa nespustia do najneskôr 24 hodín, pôrod sa začne vyvolávať29.

Krvácanie

Krvácanie nie je ružový ani hnedý výtok. Krvácanie1 je nebezpečné, ak je podobné silnej menštruácii, je prítomné veľké množstvo krvi alebo veľkých krných zrazením. V takom prípade je potrebné vybrať sa do prvej pôrodnice, ktorá je na blízku, aby sa zistilo, prečo krvácate. Pokiaľ je to krvácanie nebezpečné, je tehotenstvo väčšinou ukončené cisárskym rezom z dôvodu krvácania. Pokiaľ je to hlienová zátka14, prasknutá cievka vplyvom kontrakcií (farba je však väčšinou hnedastá), v takom prípade sa čaká, ako sa bude pôrod vyvíjať.

Plánovaný príjem

V súčasnosti sa vo väčšine pôrodníc čaká s vyvolávaním pôrodu čo najdlhšie, aby bol pôrod čo najprirodzenejší. Ak sa pôrod nerozbehol v termíne, žena chodí častejšie na kontroly, je viac sledovaná a čaká sa spravidla 7 - 10 dní a potom je naplánovaný príjem do pôrodnice. A už sa uvažuje, ako pôrod vyvolať, aby nebolo ohrozené bábätko.

Ako prebieha príjem do pôrodnice?

Vo väčších pôrodniciach býva tzv. centrálny príjem, kde sa treba zastaviť a zaevidovať, aby matku zapísali do systému, aby sa dalo s pacientkou pracovať aj v rámci administratívy. Keď žena príde na pôrodnicu, prevezme si ju pôrodná asistentka a spíše potrebné údaje. Samotný príjem trvá približne pól hodinu. Súčasťou je monitor bábätka, aby sa zistilo, ako mu bije srdiečko a aké má rodička kontrakcie. Spisuje sa anamnéza - aké žena prekonala ochorenia, či sa na niečo lieči, na menštruačný cyklus, pýtajú sa na partnera. Ďalej sa robí vaginálne vyšetrenie, aby vedeli, ako sa vyvíja pôrod.

Vyšetrenie pri príjme do pôrodnice

Prečo je niekedy lepšie poslať ešte rodičku domov?

Ak prišla žena s nepravideľnými kontrakciami, s hlienovou zátkou, hnedým výtokom bez bolestí, s podozrením na odtok plodovej vody, ktoré sa nepotvrdilo, je možné, že ju ešte pošlú z pôrodnice domov. Je lepšie, ak žena prežije gro pôrodu doma. Pôrod postupuje lepšie, ak je žena v domácom prostredí, v pohodlí domova, s partnerom. Ak nabehla pravideľná pôrodná činnosť, krčok sa otvára, odtiekla vám plodová voda alebo krvácate, je dôležité, aby ste boli v pôrodnici.

Na príjme vždy zvážia, či je na mieste, aby žena už v pôrodnici zostala, alebo ju pošlú ešte na niekoľko hodín domov, s tým, aby sa vrátila, keď sa pôrod rozbehne.

Ako dlho trvá príjem na pôrod?

Príjem na pôrod trvá približne 30 minút a prebieha bez prítomnosti partnera. Ak je nález vaginálneho vyšetrenia taký, že je rodička otvorená aspoň na 4 cm a želá si mať partnera pri pôrode, po príjme môže byť už partner s rodičkou až pokiaľ žena neporodí a tiež aj v popôrodných chvíľach.

Text po odbornej stránke skontrolovala:
Mgr. Martina Dideková, pôrodná asistentka
II. gynekologicko-pôrodnícka klinika LF UK a UNB

Hodnotenia a skúsenosti s prípravou na pôrod

Máš skúsenosť s prípravou na pôrod?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
poulette1979  9. okt 2019

Dobre citanie

Ahojte dievčatá, práve mi volala jedna kamarátka, či poznám dr.Lokšu z Hainburgu, bola nakupovať v Centráli a v Pantarhei objavila knihu s názvom Už zatlačte, kde dr. Lokša opisuje svoje zážitky z pôrodnice . Ona ho zažila aj v jeho ordinácii, aj v pôrodnici, spomína ho v dobrom ako aj celú nemocnicu v Hainburgu. Tak čítajte (-:
1 človek považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke