Pôrodné bolesti

Pôrodné bolesti sú jedinou bolesťou, ktorá nevzniká z dôvodu choroby, ale je súčasťou normálneho telesného procesu. Žena sa na ne môže pripraviť dopredu, počas tehotenstva. Končia sa narodením dieťaťa.


Video: "Pôrodné bolesti a dostupné metódy ich tlmenia"

Rozhovor s prednostom kliniky SZU, Doc. MUDr. Igorom Rusňákom, PhD.


YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka týkajúce sa pôrodu:

🎞️ Pôrod v nemocnici na Slovensku od A po Z
🎞️ Čo by ste mali vedieť o pôrode
🎞️ Ako pomáha Aniball a epino?
🎞️ Predpôrodný kurz online.
🎞️ Príznaky pôrodu.
🎞️ Vyvolávaného pôrodu sa nemusíte báť


Pôrod je fyziologický proces aj napriek tomu, že je bolestivý. Žiadne dve ženy nemajú rovnaký stupeň pôrodných bolestí a žiadne dva pôrody nie sú presne rovnaké, preto je potrebné zvoliť vhodnú úľavu od bolesti u každej ženy individuálne. Tíšenie bolesti patrí medzi základné ľudské práva.

Každé obdobie malo svoju "obľúbenú" formu pôrodnej analgézie, ktorá sa v tej dobe považovala za najlepšiu.

Príčina pôrodných bolestí

Pôrodná bolesť je spôsobená kontrakciami maternice a tlakom, ktorý je vyvíjaný na krčok maternice. K ďalším príčinám pôrodných bolestí patrí tlak plodu na močový mechúr a črevá.

Ženy môžu pociťovať pôrodnú bolesť ako silné kŕče do brucha, slabín a do chrbta. Niektoré ženy ich pociťujú ako bolesť v boku. Niektoré tehotné ženy prirovnávajú pôrodné bolesti k menštruačným kŕčom, pre iné je to ako silný tlak na brucho alebo túto bolesť prirovnávajú k bolestiam, ktoré pociťujú pri kŕčoch pri hnačke.

Hormóny a pôrodné bolesti

Žena pri pôrode často toleruje väčšiu bolesť ako za normálnych okolností. Je to spôsobené zvýšenou hladinou endorfínov a tiež jej záleží na dieťati. Všeobecne platí, že ak žena túžobne očakáva narodenie dieťatka, myslí naň, komunikuje s ním, má oveľa "ľahší" pôrod, teda pôrodné bolesti nevníma tak bolestivo. Bolesť vníma ako nával energie, ktorý ju posúva bližšie k dieťaťu. V tej bolesti vidí význam, preto ju nevníma tak intenzívne. S hormónom oxytocínom20, ktorý sa v jej tele uvoľňuje pri pôrode32, sa uvoľňujú aj endorfíny - hormóny šťastia. Preto ženy rýchlo zabudnú na bolesť, keď držia bábätko v náručí. Ak je pôrod vyvolávaný29 umelým oxytocínom, chýba zvýšená hladina endorfínov a žena pociťuje pôrodné bolesti oveľa silnejšie ako pri spontánnom pôrode.

Pôrodné bolesti a pôrodná analgézia

Pôrodná analgézia je dočasné obmedzenie vnímania bolesti pri pôrode. Rôzne metódy pôrodnej analgézie majú rôznu účinnosť, dĺžku pôsobenia a technickú náročnosť. Rozlišujeme prirodzené metódy tíšenia bolestí, ktoré sú nefarmakologické a farmakologické metódy, kde sa už používajú lieky.

Nefarmakologické metódy

Rôzne výskumy naznačujú, že dostatočná príprava na pôrod, môže prispieť k zníženiu bolesti alebo aspoň zmeniť vnímanie bolesti a zníženie úzkosti.


Nefarmakologické (prirodzené metódy) tíšenia pôrodných bolestí pred pôrodom

Existuje niekoľko možností, ktoré môžu pomôcť ženám s pôrodnými bolesťami ešte pred pôrodom. Sú to väčšinou rôzne cvičenia a pyschologická príprava na pôrod.

◼️Dobrá fyzická kondícia:

  • odporúča sa každodenné nenáročné cvičenie, tehotné ženy by nemali fajčiť a piť alkohol, mali by sa vyvarovať zlej strave. Pravidelné cvičenie posilňuje svaly a pripravuje telo na stres pri pôrode. S cvičením by sa to však nemalo preháňať.

◼️Predpôrodná príprava:

  • oboznámenie sa s pôrodom, naučiť sa o pôrode čo najviac. Tehotným ženám sa odporúča navštíviť predpôrodné kurzy1, kedy sa naučia o tom, čo ich pri pôrode čaká,
  • naučiť sa správne dýchacie techniky,,
  • akupunktúra, hypnóza, joga, meditácia.

◼️Psychoprofylaxia alebo tzv. Lamazova metóda

  • je to oboznámenie sa s pôrodom vedené psychológom alebo špeciálne vyškolenou pôrodnou asistentkou, ktorá pripraví a mentálne nastaví rodičku na to čo ju čaká, aby tak otupila pocit vnímania bolesti,
  • ak žena chápe priebeh pôrodu a je o všetkom poučená, strach z pôrodu by mal byť odstránený a pôrod by mal prebiehať ľahšie - inak budú pociťované pôrodné bolesti,
  • tehotná žena sa pri tejto metóde oboznámi s tehotenstvom, dozvie sa všetko o novorodencovi1 a dojčení, naučí sa základy prvej pomoci. Ďalším krokom terapie je príprava na samotný pôrod1, kedy sa kladie dôraz na pocity, nácvik dýchania a šestonedelie.

Nefarmakologické metódy tíšenia pôrodných bolestí počas pôrodu

◼️Alternatívne polohy pri pôrode

  • žene je umožnené si nájsť takú polohu pri pôrode, kedy bolesť pociťuje najmenej,
  • žena môže rodiť v stoji, v sede alebo v podrepe. Najčastejšie sa však ženám odporúča horizontálna poloha, pretože pri tejto polohe sa dá predísť mnohým pôrodným poraneniam. Rodička by mala mať možnosť voľného pohybu počas celého pôrodu (počas prvej aj druhej doby pôrodnej).

◼️Hydroanalgézia

  • voda má relaxačný účinok a uľavuje od bolesti a stresu, žena sa tak lepšie uvoľní. Používa sa teplá voda - sprcha alebo vaňa.

◼️Audioanalgézia

  • počúvanie šumu. Rodiaca žena má na ušiach slúchatká, v ktorých má pustené zvuky, ktoré pripomínajú najčastejšie tečúcu vodu.

◼️Užívanie bylinných extraktov

  • tieto extrakty pôsobia na centrá v mozgu.

◼️Elektroanalgézia

  • TENS, používa sa najčastejšie ak sú pôrodné bolesti lokalizované v krížovej oblasti. Princíp TENS je založený na elektrických stimuloch kože, elektródy sú umiestnené po obidvoch stranách chrbtice.

◼️Partner pri pôrode

Podpora rodičky sprevádzajúcou osobou je veľmi prospešná.

◼️Miestna aplikácia tepla alebo chladu

◼️Masáž

Pôrodné bolesti


Farmakologické metódy

Systémová analgézia

  • v minulosti sa používali na tíšenie bolesti ťažké opiáty, konkrétne zmes: dolzín (syntetický morfínový derivát, plegomazín (ganglioplegikum), protazín (ktorý sa dnes často používa vo veterine). Iné možnosti neboli, liečivá sa pichali priamo do žili alebo svalu. Dostavoval sa priamo systémový účinok.
  • lieky proti bolesti môžu byť podané rôznym spôsobom, môžu sa podať priamo do žily alebo priamo do svalu.
  • medzi najčastejšie používaný liek proti bolesti patrí v súčasnosti injekcia s účinnou látkou Petidín. Je to silný liek proti bolesti, podáva sa injekčne priamo do svalu do zadku, môže sa však podať aj vnútrožilovo. Nežiadúce účinky petidínu nie sú časté, ale niekedy sa môžu objaviť.
Nežiadúce účinky petidínu pre matku
závraty a nevoľnosť
dezorientácia a porucha vnímania
sťažené dýchanie
Nežiadúce účinky petidínu pre bábätko
útlm dýchania pri narodení
sací reflex novorodenca môže byť utlmený

Systémová analgézia

Inhalačná analgézia

  • pri inhalačnej analgézii (Entonoxe) sa používa oxid dusný, ktorý sa inak nazýva rajský plyn. Počas pôrodu sa podáva rodičke v zmesi s kyslíkom cez masku, žena musí pri aplikácii rajského plynu hlboko dýchať,
  • oxid dusný nezastaví pôrodnú bolesť úplne, ale dokáže ju mierne utlmiť,
  • výhodou Entonoxu je, že nemá žiadny vplyv na novorodenca1. V slovenskom pôrodníctve si už zažil svojich 5 minút slávy. Ako hlavnú nevýhodu využitia tejto formy tíšenia bolesti pri vaginálnom pôrode, vidia pôrodníci nekontrolované dávkovanie a teda, v extrémnych prípadoch, predávkovanie a následné nevoľnosti, zvracanie; ale oveľa častejšie problematickú komunikáciu s rodičkou. Žena sa môže dostať do stavu eufórie, akoby bola pod vplyvom návykových látok,
  • pri pôrode sa zvykne ponúkať rodičkám, ktoré zo subjektívnych dôvodov odmietajú epidurálnu analgéziu, no majú tak neznesiteľné bolesti, že žiadajú cisársky rez, na ktorý však z medicínskeho hľadiska nie je dôvod.
Možné nežiadúce účinky rajského plynu
nevoľnosť, zvracanie
dezorientácia
nedostatočná úľava od bolesti

Infiltrácia pošvy a perinea (hrádze)

  • obstrek pošvy a hrádze s anestetikom sa využíva v dnešnej dobe najčastejšie,
  • niektorý pôrodníci využívajú pôrodnícky gél, ktorý sa aplikuje na steny pošvy a vytvorí tam vrstvu, ktorá zabezpečuje menšie pociťovanie pôrodných bolestí pri prechode dieťaťa pôrodným kanálom.

Epidurálna analgézia

  • špeciálny typ lokálnej anestézy. V minulosti sa najčastejšie používala systémová analgézia. Pri ktorej sa dieťatko ešte ani nenarodilo, už malo v sebe derivát morfia. Z toho dôvodu sa vymyslela epidurálna analgézia. Nepichá sa, ani do žili, ani do svalu, ale do tzv. peridurálneho priestoru - medzi miešne obaly, tam kde vystupuje nerv z miechy anestetikum čiastočne preruší alebo skôr oslabí vodivosť nervu,
  • hlavnou výhodou je, že v krvi matky ani dieťaťa nie sú prítomné žiadne stopy medikamentov alebo toxickej látky. Je teda úplne ideálna na pôrod, neovplyvní centrálny nervový systém ani iné orgány, odoznieva tým, že sa zmetabolizuje,
  • najlepšie tlmí pôrodné bolesti bez toho, aby ovplyvnila hybnosť končatín rodičky,
  • nespôsobuje úplné znecitlivenie, nevedie k totálne anestéze, že by rodička nič necítila,
  • v úplných začiatkoch zavádzania tejto farmakologickej metódy tíšenia pôrodných bolestí spolupracovali pôrodnice s anesteziológmi, ktorí pracovali v danej nemocnici. A epidurálnu analgéziu pichal anesteziológ, ktorý bol práve v tej chvíli k dispozícii a nie pôrodnícky anesteziológ, ako je tomu dnes. Stávalo sa tak, že rodičke pichli viacej látky ako bolo potrebné, následne prestala cítiť nielen bolesť, ale aj kontrakcie. Čo bol veľký problém, hlavička dieťaťa uviazla, žena prestala spolupracovať a bolo potrebné riešiť situáciu cisárskym rezom, klieštami alebo vakuumextrakciou2, keďže žena nebola schopná dieťa pre neprítomnosť kontrakcií vytlačiť. Situácia v súčasnosti je však úplne iná. V pôrodniciach pracujú špeciálne zaškolení anesteziólógovia, ktorí vedia epidurál zručne pichnúť, vedia ho dávkovať a sledujú pôrod, kedy je to najvhodnejšie a naopak, kedy už nemá význam.
  • Epidurálna analgézia môže byť použitá aj pri cisárskom reze. V takom prípade musí anesteziológ znásobiť dávku a je nutné čakať minimálne 15 - 20 minút aby zabrala. Čo nie je vhodné ak sa napríklad strácajú ozvy bábätka a je nutné vykonať cisársky rez do 5 minút. V takom prípade neprichádza do úvahy ani spinálna anestéza, iba celkové uspanie rodičky.

Tíšenie bolestí


Zapamätajte si...

  • pôrod je bolestivá udalosť pre každú ženu,
  • v dnešnej dobe je k dispozícii množstvo liekov (epidurálna anestéza, petidín, oxid dusný) a techník proti pôrodným bolestiam,
  • pôrodník spolu s rodičkou zvolí najvhodnejší typ analgézie,
  • prirodzené metódy tíšenia bolesti sú len pomocné prostriedky, ktoré pomáhajú rodičke prekonať pôrodné bolesti. Lieky proti pôrodným bolestiam sú však na prvom mieste,
  • niektoré rodičky si vyberú pôrod bez použitia liekov, vtedy sa spoliehajú na relaxačné techniky a na riadenie dýchania,
  • počas pôrodu sa ženám podávajú aj lieky na uvoľnenie, tieto lieky upokoja rodičku a zmiernia úzkosť.

Použité zdroje

  1. MUDr. Antonín Pařízek, CSc.: Porodnická analgezie. Moderní babictví 3, 2004
  2. Verny Thomas Kelly John: Tajomný život dieťaťa pred narodením. SPN Bratislava 1993
  3. http://www.webmd.com/baby/
  4. http://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/
  5. https://www.betterhealth.vic.gov.au/
  6. http://kidshealth.org/parent/pregnancy_center/childbirth/childbirth_pain.html#
  7. Pain Relief for Labor and Delivery
  8. https://web.archive.org/web/20160322090920/http://www.bonella.cz/porod/jak-predejit-porodnim-bole...
  9. http://www.levret.cz/publikace/casopisy/mb/2007-12/?pdf=39

Hodnotenia a skúsenosti s pôrodnými bolesťami

Máš skúsenosť s pôrodnými bolesťami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
madeleine  4. mar 2017

Farmakológia a pôrod

Veľmi sa mi páči, ako väčšina článkov spojených s pôrodom začne tým, že žena nemá počas tehotenstva fajčiť, piť, väčšina z nás si nedá ani paralen proti bolesti, aby nedajbože nemal vplyv na dieťatko a v momente pôrodu necháme do seba natlačiť takú dávku drog, že je to až dych vyrážajúce. Ja som mala prirodzený pôrod, bolestivý - áno, no s plným vedomím, čo robím a prečo to robím. Mala som láskyplný doprovod partnera a veľmi úctivej a pokojnej pôrodnej sestry, čo pomôže mnohým rodičkám prekonať viac ako akákoľvek chémia. A áno, je to chémia, ktorá dieťa zasiahne, pretože toto je stresová situácia aj preň. Počas nej krv koluje rýchlejšie a látky prenikajú rovnako do tela matky, ako dieťaťa.

Tak si radšej dám pohár vína (po konzultácii s lekárkou, samozrejme, od nej mám to odporúčanie).

Držte sa a nedajte sa oblbnúť. V apríli idem na to znova a znova z čistou hlavou (zatiaľ aj bez pohára vína :-D )
7 ľudí považuje za užitočné
janana1612  1. dec 2014

Vyvolávané pôrody

Ja som mala oba pôrody vyvolávané. Prvý syn mal 4100g a pôrod bol pre mňa silný zážitok, aj čo sa týka bolesti. No, zvládla som ho bez epidurálky. Tak som si povedala, že aj druhý pôrod bez nej zvládnem.

Druhý pôrod trval necelé 3 hodiny, ale poslednú hodinu som kričala a prosila o epidurál...no už bolo neskoro, tak som to pretrpela. Nezaberalo ani predýchavanie, ani horúca sprcha, ani fitlopta. Hrozný pôrod, naozaj...Ale aspon už viem, že keby som niekedy ešte išla raz rodiť, tak sa nebudem hrať na hrdinku a tú epidurálku si určite dám ;-)
3 ľudia považujú za užitočné
snopkulka  16. dec 2013

Bolesť? Dalo sa to v pohode prežiť

Oba pôrody som mala bez epidurálky. Prvý pôrod trval od prvej kontrakcie po samotné narodenie malého necelých 6 hodín. Od začiatku som mala kontrakcie každých cca 5-7 minút, išlo to veľmi rýchlo. Na epidurálku ani nebol čas, rýchlo som sa otvárala... a ani som nechcela, bolesti to boli silné, nebudem klamať :-), ale dalo sa to zvládnuť.

Druhý pôrod trval od začiatku kontrakcií po narodenie prcka 2,5 hodiny, len tak-tak sme to stihli do pôrodnice :-D Nad epidurálkou som vôbec nerozmýšľala, nemala som ju ani zaplatenú. Druhý pôrod bol takmer bezbolestný, s prvým sa to nedá porovnať - kontrakcie som predýchavala s úsmevom na tvári, úplna malina, fakt ;-)

Odporučiť - neodporučiť epidurál? Ťažko povedať, každá žena má iný prah bolesti, takže je to individuálne :-)
7 ľudí považuje za užitočné
erifl  24. aug 2013

Epidurálku môžem len odporučiť.

Ja som mala epidurálnu anestézu. Pichali mi to do chrbtice, ale vôbec to nebolelo. Bolo to rýchle, len trošku nepríjemné, ale fakt rýchle. Zabralo to asi za 15 minút a bolo to ako spasenie na tie bolesti. Aj doktorka mi povedala, že som ako vymenená. Fakt môžem len odporučiť. Bez nej by som asi neporodila...
9 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke