Krvné testy na HIV

29. sep 2024

Dobrý deň. Viem že tato téma tu asi nepatrí ale potrebovala by som počuť názor iných žien. Pred necelým rokom som sa vyspala s jedným mužom. Bol to nechránený styk. Teraz po čase som sa dozvedela že strieda partnerky jednu za druhou. Chcem sa opýtať či by sa príznaky HIV mohli prejaviť takto po dlhšej dobe, skoro po roku. Nedávno som si objavila na tele také podivne vyrážky a pozerala som na internete ako vyzera taká vyrážka pri HIV a je to celkom podobne. Objavili sa mi aj ďalšie symptómy ktoré zodpovedajú príznakom tohto ochorenia. Prosím vss môžem mať toto ochorenie? Za akým lekárom ísť s týmto problémom? Cez týždeň idem ku kožnej práve s tými vyrážkami mizem ju pytat urobiť krvné testy na HIV? Ďakujem vám za odpovede

egonsk
29. sep 2024

povedz lekarke (aj obvodacke), ze si mala davnejsie styk s nezodpovednym chlapom a chces si overit, ci si od neho nechytila nieco, lebo o jeho spravani si sa dozvedela az teraz ... zobere ti krv a uvidis o par dni.

pribinak
29. sep 2024

Poslala som tu link, neciem odkiaľ si, ale na Slovensku je absolútna topka Mudr. Stanekova.
Veľmi príjemná lekarka, ak si z BA a okolie, kľudne sa jej ozvi

kiki68
29. sep 2024

Ved chod na test, robi sa to myslim v kazdej vacsej nemocke ako prakticky anonymne testy. Alebo to povedz lekarovi, ze chces tento test, nakolko si sa dozvedela zavazne fakty a chces mat istotu. Ja myslim, ze kazdy clovek, co nema 100% monogamny vztah aspon par rokov by mal absolvovat sem tam testy na HIV, ciste skrz to, ze je to perfektne liecitelna nemoc, teda aspon do tej podoby, ze ten Virus nie je v tele detekovatelny a liecba je dostupna pre kazdeho. Nemyslim, ze mas HIV, ale mat istotu je na nezaplatenie.

stellarstar
29. sep 2024

Keby si bola nakazena od neho by si už do 2 - 3 m málam príznaky niečo ako chrípka. Ale ani nemusíš mať príznaky. Naj bude ist na test, ale po roku keby tak to by si už bola častejšie chorá lebo vírus sa v tele rýchlo rozmnožuje

autor
29. sep 2024

@stellarstar ja som za ten rok bola dosť často chorá niečo také ako angína

stellarstar
29. sep 2024

Tu máš príznaky a test môžeš aj v lábaku urobiť

https://www.unilabs.sk/ake-su-priznaky-hiv-aids

dharmasanata
29. sep 2024

Ja som si dala spraviť stery na pohlavné choroby u svojho gynekológa. Platila som okolo 50 eur.

stellarstar
29. sep 2024

@dharmasanata lenže na hiv sa berie krv zo sterov nezistíš

earlgrey
29. sep 2024

@stellarstar Gynekológ odoberie aj krv 🙂

stellarstar
29. sep 2024

@earlgrey áno to viem ved nikde nepíšem ze nie

glade22
29. sep 2024

To ti môže vyšetriť aj obvodak ako samoplatcovi.

alenka58
29. sep 2024

ak si z BA tak bezplatne https://eszu.sk/centrum-pre-prevenciu-hiv-aids/ testy robia aj v Medirexe, sú platené, testy na HIV robia anonymne

autor
29. sep 2024

Stačí ak prídem ku obvodnej s tým čo som zistila a požiadala ju o tie testy? A ona mi ich urobí ? Lebo viem že niektorí majú s tým problém

dharmasanata
29. sep 2024

@stellarstar áno, ja len že tak by zistila zo sterov aj prípadné iné choroby..

martinmmartin
29. sep 2024

tak ake ked ten sudruh suknickar ma take mraky partneriek, zeby si to ziadna ina nevsimla? Za tie roky by sme tu mali uplne inu statistiku.

stellarstar
29. sep 2024

@dharmasanata iné pohl áno ale hiv nie v stere nie je toľko vírusu prítomných ako v krvi a z krvi sa ľahšie zisti aj hladina

stellarstar
29. sep 2024

@martinmmartin žiaľ na sk stúpol počet infikovaných aj keď sk patrí k štátom v eu s najnižším počtom pripadov

maranco
29. sep 2024

@martinmmartin sú aj muži ktorý taja že majú HIV

Mala som nechránený sex s mužom. Na druhý deň som sa dozvedela od kamarátky ktorej som ho spomenula že má HIV.
https://www.modrykonik.sk/forum/zdravotne-problemy/mala-som-nechraneny-sex-s-muzom-ktory-ma-hiv/

stellarstar
29. sep 2024

@maranco ja na tú kočku čakám že sa vráti a povie ako dopadla, dúfam ze dobre 🙏
Z druhej str keď ten chlap ma hiv a užívať lieky a je pod hranicou tak nie je infekčny

autor
29. sep 2024

@stellarstar môžem sa vás opýtať že ako sa to ochorenie lieči?

stellarstar
29. sep 2024

S tabletkami, presnejšie sa volajú antiretrovirotika. Dávajú sa už len 1 tbl v ktorých sú 2 - 3 účinné látky. Tbl sa väčšinou užívajú s jedlom. Znášajú sa veľmi dobre

autor
29. sep 2024

@stellarstar ale to sa nedá úplne vyliečiť či dá?

stellarstar
29. sep 2024

Nie úplne nie len s tbl sa " blokuje " rozmnožovanie vírusu v tele, vírus už navždy ostane v tele

glade22
29. sep 2024

Áno, stačí ak prídeš k obvodnému lekárovi a poziadas o testy. Občas tak ľudia chodia (pracujem v zdravotníctve)

martinmmartin
29. sep 2024

uplne vyliecit nie ale ludia co maju dnes HIV umieraju na starobu ( Magic Johnson pozdravuje) . Pri tej liecbe ( tabletka denne) mozes mat aj nechraneny styk, otehotniet , atd

kiki68
29. sep 2024

Uz je par pacientov, co uplne vyliecili nejakou prakticky experimentalnou liecbou ( kedy to bolo uverejnene ofiko, dva roky, mozno viac), ale standardne sa lieci antiretrovirotikami, potlacaju virus v tele tak ucinne, ze nemusis byt vobec infekcna, mat akekolvek prejavy a budes zit normalny zivot. Dnes sa uz vo vyspelych krajinach umiera na starobu aj s HIV, uz nie sme v roku 1992. Ale samozrejme musis sa liecit. Iba tak neohrozis dalej seba a ani moznych partnerov, pripadne zdravotnikov atd. Za mna mat istotu v tom, ze vies ci mas HIV je naozaj dolezite.

autor
29. sep 2024

@stellarstar ale môžu sa objaviť príznaky po skoro roku? Tie vyrážky napríklad?

kiki68
29. sep 2024

Mozu, ono zalezi aky to ma u koho priebeh. Aj v tych 80tych rokoch zili niektori ludia roky bez vacsich prejavov a niektori velmi kratko a hned mali velke problemy. Za mna jedine ist na test a vediet, ze co sa deje. Ta sanca dostat pri hetero styku HIV nie je velka, ale stale ta moznost tam je.

autor
29. sep 2024

@kiki68 a tie vyrážky sú také že zmiznú v priebehu par dni alebo nezmiznu vôbec a držia dlho?