Zmena práce

rutyruth
25. jún 2021

Idem sa Vás ženy spýtať, možno tu zaznie niečo čo mi pomôže v rozhodovaní. Pred cca troma rokmi som nastúpila do práce po 6 rokoch na materskej. Predtým sme mali náročné obdobie ohľadom rodinného domu, bola som neskutočne vyčerpaná. S nastupom do práce sa na mňa zosypalo ďalších milión nových veci a mňa proste vyplo. Panické záchvaty, úzkosti, možno aj depresie. Bolo to peklo ale žiadny z lekárov mi nepredpisal ad...možno ma nepovažovali za taký beznádejný prípad no môj duševny stav nemohol byť horší ako vtedy. Popri práci ktorú som veľmi zle zvládala podľa mňa (lebo inak všetko bolo na termíny urobené, ale veľmi ťažko sa mi s takým stavom rozmýšľalo) som sa dávala dokopy. Stále som hľadala príčinu a kúsok po kúsku, po malinkých krocikoch sa z toho dostávala. No stále ma trápila práca, mala som nízky plat aj sebavedomie. Popri tom som uvažovala či nezmenit prácu a ísť učiť na strednú školu, no nebola možnosť. Pred pol rokom sa to nejak utriaslo. Postúpila som vyššie aj keď viac roboty, platovo som sa posunula ďalej. Mám 1300 e v hrubom. Jednoducho som si zvykla na systém, náplň práce. Pred týždňom sa mi ale naskytla možnosť ísť učiť. Obnasalo by to zas nové poznatky. Urobiť si DPS. Terajšia práca má výhody ze už som zabehnutá, nemám v podstate žiadnu kontrolu nad sebou, voľnu pracovnu dobu, fakt mi nikto nedýcha na krk. Nevýhoda že plat chodí niekedy aj o dva mesiace ale zatiaľ stále prišiel no firma na tom nie je bohvieako dobre a v podstate som tu na firme stále sama. Robím si však v kľude, často bez stresu a nemám konflikty, môžem s deťmi ostať doma keď je treba. Chodím na obedy mimo. Dá sa mi aj domov zájsť a oddýchnuť dve hodky ak mi je zle. V škole by bol plat cca to isté, možno občas príplatok čo teraz nehrozi, ale musela by som si urobiť štúdium a v podstate sa najskôr učiť to čo budem žiakov ucit. Bol by veľký kolektív. Čo teraz neviem či je dobré alebo nie, ostať doma s deťmi by bol väčší problém cez šk. rok, avšak cez leto prázdniny....prosím o nejaké postrehy ako sa vymotať. Situáciu som obšírne uviedla aby bol prehľad o tom, že tam kde som, som musela prejsť dlhú a trnistu cestu a ťažká je predstava vzdať sa toho. A takisto ma ťaží predstava zas na sebe makať a zlepšovať sa v novom obore. Neviem usúdiť či by to nebola zas priveľká záťaž a môj stav by sa asi zhoršil, keďže stresom sa tieto veci zhoršujú. Ďakujem. ❤️

irusa
25. jún 2021

no ostala by som v terajšej....školstvo nikdy

rutyruth
autor
25. jún 2021

@irusa prečo?

annaanna
25. jún 2021

@rutyruth tiež by som chcela ísť učiť... neviem sa rozhodnúť

rutyruth
autor
25. jún 2021

@annaanna keď ja ani neviem čo by ma to bavilo 🤷 neviem si to proste vôbec predstaviť aké by to bolo

irusa
25. jún 2021

@rutyruth v dnešnej dobe pri tých deťoch nevidím školstvo ako výhru..máš teraz svoj kľud a ak si už mala panické ataky, úzkosti ...tie vznikajú zo stresu...práca v školstve už nie je ako za nášho detstva, kde učiteľ bol uznávaná autorita..to je môj názor samozrejme

dskjhfdlkdjhl
25. jún 2021

@rutyruth ja ucim cely zivot. Ak ucitel nema zdrave sebavedomie, tak potom sa cely cas trapi a co je horsie, niektori vdaka tomu trapia studentov. V skole je mozno aj viac stresu ako v kancelarii, ale toto neviem posudit uplne presne. Prazdniny su fajn, ale nemas ich cele, chodis do skoly na zaciatku, aj na konci, ale je to isto lepsie ako inde. V kazdom pripade, mna moja praca bavi, ja by som nemenila, ale ak tam niekto ide len preto, ze vidi tie prazdniny a nie je tam primarny dovod, ze chce ist pracovat s detmi/studentami, tak potom moze byt hodne sklamany.

janakuul
25. jún 2021

@rutyruth ja by som isla ucit...hop alebo trop,ale myslim,ze keby som to nevyskusala a fakt by som to chcela robit...by som to v buducnosti olutovala,ze som len neskusila. Ako vsetko a vzdy ma plusy a minusy.

irusa
25. jún 2021

a ako pozerám si okolie Prešov, tak myslím, že momentálne zarábaš nadštandardne

rutyruth
autor
25. jún 2021

@dskjhfdlkdjhl no a to ja presne nie som autoritatívny typ. Niekto ju má prirodzene v sebe. To veľmi obdivujem

rutyruth
autor
25. jún 2021

@irusa no nie je to najhoršie. Ale vždy môže byť lepšie 😁

dskjhfdlkdjhl
25. jún 2021

@rutyruth ja som o autorite nic nepisala, ale nevadi. A je rozdiel byt autoritativny typ a mat prirodzenu autoritu, ale to by bolo na dlhsiu debatu. Proste ak chces ist ucit a vies, ze by ta to bavilo, tak nevahaj a chod. Ak je tam len vidina tych prazdnin, tak to nerob.

irusa
25. jún 2021

@rutyruth tak už si si odpovedala... ja som mala ísť prednášať teraz do kurzu, kde by na mňa pozeralo 30 dospelých ľudí, no šéfovi som povedala , že to nedám..tiež mám tetániu a stavy mi prídu hlavne z nervozity

irusa
25. jún 2021

@rutyruth
to viem, no zvyčajne aj za vyššiu cenu zdravia

rutyruth
autor
25. jún 2021

@janakuul áno tiež som si hovorila. No ak by to nevyšlo tak je veľmi malá pravdepodobnosť že zoženiem pracu s podmienkami ako mám teraz

dskjhfdlkdjhl
25. jún 2021

@irusa toto sa da nacvicit, ja prednasam pre 300 studentov a som tremista, ale nikto to nevie, ked to niekomu poviem, tak sa cuduju, ze to na mne nie je vobec vidiet. Ale chce to trening a musi ta to bavit (teda to, co prednasas).

zupka33
25. jún 2021

Viem si predstavit, ze ta to taha ucit, svokra kedysi ucila a teda ked cloveka to bavi, naplna tak je to super, ale je fakt, ze nebudes tam mat taketo benefity jak mas v terajsej praci. Zalezi co je pre teba lepsie. Skus si spisat vyhody a nevyhody a to sa hned rozhodnes 😉

irusa
25. jún 2021

ono ísť učiť..ZŠ, SŠ, VŠ je veľký rozdiel

rutyruth
autor
25. jún 2021

@irusa ale paradox je že mám takú túžbu naučiť sa prednášať pred veľa ludmi

irusa
25. jún 2021

@dskjhfdlkdjhl no tak to by som nedala...mňa to baví no hubu neotvorím, keď na mňa niekto zíza 😀

rutyruth
autor
25. jún 2021

@zupka33 ozaj, to by som mohla

irusa
25. jún 2021

@rutyruth ono sa hovorí, že človek po 10 rokoch potrebuje zmenu..ja som v práci práve 10..no meniť nechcem, kde by som mala také výhody a tiež východné Slovensko

dskjhfdlkdjhl
25. jún 2021

@irusa da sa na to zvyknut. Ja som extremny tremista a netusim, ako vyzerali moje prednasky pred 20-timi rokmi, ale teraz udajne vobec nevidno ziadnu tremu-vraj si vsetci myslia, ze si to tam uzivam😀

rutyruth
autor
25. jún 2021

@irusa ja som kedysi učila na VŠ v rámci doktorandského štúdia. Veľmi ma to nenadchlo ale môj celý obor je úplne mimo toho na čo mám predpoklady. No dva tituly mi je ľúto zahodiť 🤦

nafka0483
25. jún 2021

@rutyruth Ako nekvalifikovany ucitel (kedze si musis dorobit DPS) by si mala rovnaky plat? 1300€?? To je sukromna skola alebo kde by si isla ucit ze by si sa tabulkovk ako nekvalifikovana dostala na 1300?

rutyruth
autor
25. jún 2021

@dskjhfdlkdjhl áno? Dá sa to naučiť?

irusa
25. jún 2021
dskjhfdlkdjhl
25. jún 2021

@rutyruth ano, len treba chciet a hlavne ta musi bavit to, co ucis.

rutyruth
autor
25. jún 2021

@nafka0483 to je v hrubom

rutyruth
autor
25. jún 2021

@nafka0483 a mám PhD. tam by som v tabuľke nebola úplne na spodu...učila som 2 roky na VS

irusa
25. jún 2021

@rutyruth takže skúsenosti máš, čiže vieš medzi čím sa rozhoduješ