Som tehotná a robím v hale, kde sa dýchajú chemické látky

danielapolacka
5. jún 2017

Ahojte zienky , chcem sa informovat mam taky problem vo februári som dala výpoveď z prvej prace deň na to som uz zacinala v novej robote so zmluvou do augusta cez agenturu , zistila som ze som tehotna bezi mi treti mesiac do prace som doniesla papier o tehotenstve a o preradeni na ine pracovisko no neuspela som povedali mi ze ma vyhodia z dovodu tehotenstva ale spravia to ked mi skonci zmluva v auguste ze do vtedy budem robiť na masine a v hale kde sa dychaju chemicke látky pretoze nemajú ľudí na prácu poradte mi prosim co mam spravit ci si mam dat výpoveď sama a nahlasit sa na urad práce alebo ako ? Ďakujem za všetky rady.

cuculiatko88
5. jún 2017

A keby idete na PN?vyhodit vas nemozu,pokial nemate v zmluve ze nesmiete byt tehotna

evittam
5. jún 2017

@danielapolacka Pozri si Zakonnik prace. Tam je jasne napisane aku pracu nesmie vykonavat tehotna a všetko ostatné. Ty si oznamila tehotenstvo tak mas narok na to aby ta preradili na pracu,kt.mozes vykonavat ak nechcú tak mas narok na nahradu mzdy a byt doma. A teba v auguste nevyhodia, tebe skončí zmluva a už ti ju nepredlzia.

evittam
5. jún 2017

@danielapolacka A kvoli tehotenstvu ta vyhodit nemozu.

anaj44
5. jún 2017

@danielapolacka zaujimavy prípad
tak ano pokial maš dobu určitu tak ta možu prepustiť ale nesmu uviešť že z dovodu tehotenstva

a to druhe nooo to su ale... dobra firma aka ak možem vedieť?
oznamenie ste dali pisomne ? to je podstatne jednu vám maju potvrdiť ako došlu poštu bez toho ste... v kaši ale da sa to napraviť. takze

1. ak ste to oznámili ústne - dajte to písomne v dvoj vyhotovení na jedno vám musia dať pečiatku o prijatí - došlej pošty a tu si odlošte
2. ak ste to oznámili písomne a nedali dvojmo tak chodte za nimi že potrebujete potvriť ešte papier že ste im uz taky dali

3. ak to budete mať pozrite si presne zakonik práce neviem teraz aký to je paragraf o ochrane tehotných alebo niečo take tam píše. a chodte za nimi zo žiadostou o preradenie z dovodu tehotenstva a odvolajte sa na presný paragraf. Samozrejme opať písomne v dvoch vyhotoveniach jedna im ostane druhu vám potvrdia.

4. ak to nepomože tak mate tak sa obratte z pisomnostami na inšpekciu práce

elysiacik
5. jún 2017

Tak ako napísali baby, z dôvodu tehotenstva ťa nemôžu vyhodiť. Oni ťa dokonca nemôžu vyhodiť ani počas materskej, teda tak by to malo byť ale pravda je, že firmy si veľakrát robia čo chcú a vôbec nedodržiavajú zákony a netýka sa to len postupu pri takýchto situáciach ale aj dovolenie, paragrafov a všetkého ostatného. Jednoducho zneužívajú, že ľudia sa boja o svoju prácu a tak sú radšej ticho :/

kondaska1
5. jún 2017

Nemožu ta vyhodit skor ako ti skonci zmluva, vdaka tomu že si im oznamila tehotenstvo o com by si mala mat doklad, bud podaci listok z posty alebo nejake podpisane potvrdenie že im to bolo oznamene, ta musia brat ako chranenu osobu a mas narok na nejake "ulavy" a dýchanie chemických výparov tam rozhodne patri a myslim že aj nocne a naročne prace. Ak nemas žiadne potvrdenie o tom že si im to oznamila, doporučujem im to okamžite, este dnes odoslat DOPORUCENE na sidlo firmy, preto aj ked o tom vedia, sa vdaka tomuto možu tvarit, že o nicom nevedeli a teba nic neochrani. ciže ako prve je doležite byt chranená tým že nemožu popriet že vedia o tvojom tehotenstve a to bude tvoj doklad o odoslani potvrdenia. Potom musia na teba brat ohlad a ak nie, daj sa vypisat na PN, bolesti a pichanie v podbrušku ti nikto nedokaže a posli na nich inspekciu prace. Zamestnavatelia ktorí by najradsej zamestnancov zdrali z kože toto radi zneuzivaju, nedaj sa!

evittam
5. jún 2017

@elysiacik Ak si na MD a mas zmluvu na dobu neurcitu tak ti len tak nemozu dat vypoved. A vtedy sa nemas coho bat.😉

evittam
5. jún 2017

@kondaska1 Prečo by mala ist hned na PN a musiet dodržiavat vychadzky? V ZP je jasne napísané co uz som napisala vyssie-ak ju nemozu preradit na pracu,kt.moze ako tehotna vykonávať tak jej patri nahrada mzdy s prac.volnom.😉

kondaska1
5. jún 2017

@evittam ano to vsetko je pekne a takto by to malo byt a verim že aj bude v jej pripade, že zmenia retoriku, ale vieme ako to tu chodi... možu jej tvrdit vselico, aj to že vypary nie su zdraviu skodlive (kto a kedy posudi ci ano a co dovtedy), pripadne ju preradit niekam kde to tiež nebude med lizat...a radsej ako byt v stresoch z konfliktu v praci ci dychat bohvie čo, by som bola na PN s primerane dohodnutými vychadzkami

evittam
5. jún 2017

@kondaska1 Tak ano mas v podstate pravdu. Ale myslím​ si,ze v ZP je to práveže pekne podchytene a dobre rozpisane.😉

fatima99
5. jún 2017

vedia sa firmy, pekne povykrucat co sa tyka takychto veci. myslim, ze teraz uz je na slovensku bezna prax, ze sa nedodrziavaju zakony co sa tyka takychto veci. malo by byt dane, ze pokial si na materskej tak ta nemozu vyhodit ale oni si vedia najs svoje cesticky, bohuzial to tak teraz je no

evittam
5. jún 2017

@fatima99 Ak si na MD vyhodit ta nemozu. Nenájdu len tak nejakú cesticku-nie je to az take jednoduche. Vypoved ti mozu dat len ak by sa rusila firma, cast firmy a tvoje prac.miesto-a aj tam su urcite podmienky kedy sa to da.😉
Ale jasne, "keď chces psa bit,palicu si najdes". Vies su ludia co radsej podpisu dohodu -nechaju sa zastrasit hocičím.

sasa1310
5. jún 2017

@evittam ale oni ju nevyhodia, oni jej nepredĺžia zmluvu a tým pádom u nich končí

sasa1310
5. jún 2017

@danielapolacka daj sa na PN do toho augusta a v auguste ti aj tak dajú prepúšťacie papiere, takže potom môžeš ostať rovno na PN až do materskej.
Inak si nepomôžeš

evittam
5. jún 2017

@sasa1310 No ved to ja viem. To som uz aj napisala.😉

zltyslonik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikol2906
6. jún 2017

Určite nedávajte výpoveď ..... keď tak sa dajte vypísať na PN ..... teta mala problém v práci ...tiež ju nechceli preradiť na iné oddelenie ..... a keďže práca ktorú robila bola fyzicky náročná lekárka ju vypísala na PN ... keď mala nárok na materskú tak prešla z PN na MD .... a tak isto to mala švagrina ....ale osobne by som tú vypoved nepodala keďže je to nové zamestnanie a nárok na materskú máte po odpracovaní 90 dní v novom zamestnaní....

evittam
6. jún 2017

@nikol2906 Narok na MD mas az ked mas 270dni NP za posledne dva roky pred porodom.😉
A ona nemusí dávať vypoved -v auguste jej konci zmluva.😉 Ostatne som uz napisala.

hanka1674
6. jún 2017

S tým preradením na inú pozíciu sa nenechaj odbiť, máš na to právo takže tam pekne choď a neodíď odtiaľ až kým to nespravia, normálne im surovo povedz či chcú mať na svedomí, že sa niečo stane tehotnej žene a zatlač na nich. A potom ako ti povedali baby, choď pekne na marodku pred tým ako ti bude končiť zmluva a aj keď ti skončí tak ti poisťovňa bude normálne ďalej preplácať pnku 🙂

evittam
6. jún 2017

@hanka1674 Presne tak. Vyssie som jej dala aj odkaz na ZP a paragraf,ktory to upravuje. A na PN moze ist kedykolvek do nástupu na MD a bude jej vyplacana-je totiž v ochrannej lehote.😉

nikol2906
6. jún 2017

@evittam Ja som to mala tak že som menila počas tehu zamestnanie aj zmluvu ..... novú zmluvu som mala na dobu neurčitú ale nastali komplikácie a namiesto 3. augusta kedy som mala termín sa mi dcérka narodila v júny ...... nová zmluva bola vtedy platná presne 88 dní ...... tým pádom mi matesrkú vyrátali na minimum aké sá dá .... a zvyšok mi doplácala sociálka aby sa materská rovnala aspoň rodičovskému príspevku ...... a pred tým som mala odpracované v celku viac ako 4 roky .... keď som sa radila o podpise novej zmluvy s právničkou a účtovníčkou firmy obe povedali to isté .... Minimálne 90 dní musím byť v novom zamestnaní aby mi MD rátali od nového zamestnávatela ..... preto som ju aj podpísala :( takže preto som spomenula tých 90 dní ....

evittam
6. jún 2017

@nikol2906 No veď ano to je pravda. Tu pises o tom ako sa da ovplyvniť VZ pre MD. Ale nie,ze ti staci mat 90dni v novom zamestnani a mas narok na MD. Narok na MD vznika az po 270dni NP za posl.dva roky pred porodom. Ina vec je VZ, z kt.sa MD bude pocitat.😉 Ten kto tomu nerozumie to mohol pochopit tak,ze mu staci 90dni NP.

evittam
6. jún 2017

@nikol2906 A sociálka ti nedoplacala ziadny zvysok. Od SP si dostavala riadnu MD,na kt.si mala narok a rozdiel do vysky RP ti doplacal UPSVaR. A tebe MD vypocitalu z predchadzajuceho zamestnania.....😉

evittam
6. jún 2017

*vypocitali....

natalienka12
6. jún 2017

Nedá sa to paušálne určiť lebo nevieme akú prácu presne robíš. Zoznam rizikových prác ktoré nesmú vykonávať tehotné ženy je v nariadení vlády. Je však ešte možnosť že ti lekár napíše napríklad že tvoje tehotenstvo ohrozuje práca v stoji čo predpokladám že máš takú prácu keď píšeš že robíš na masine. Inak buď budeš chodiť do práce alebo ti dá lekár PN.

nikol2906
6. jún 2017

@evittam Úrad práce sociálnych vecí a rodiny sa u nás slangovo nazýva sociálka .... keby mi rátali MD z predchádzajúceho zamestnania ..... tak je vyššia ako 156 € a dáke centy .... neviem z čoho ju vyrátali ale určite to nebolo s posledného zamestnania .....

natalienka12
6. jún 2017

@nikol2906 Áno postupovali správne. V čom je problém?

evittam
6. jún 2017

@nikol2906 Napis mi presne datumy ako si bola zamestnana....

nikol2906
6. jún 2017

@evittam a áno máte pravdu tých 90 dní ovplyvňuje výšku MD .... nárok máte po 270 .... ale myslené to bolo tak že by pani bola hlúpa keby dala sama výpoveď keďže tehotné sú zo zákona chránené voči výpovedi .... aj tak jej končí zmluva v auguste ale dobrovolnú výpoveď by som nedala ... ak ju lekár vypíše na PN ..... a zamestnávateľ nie je ochotný ju preradiť na inú pozíciu :(