Ahojte. Poprosím poradiť ak budete také zlate.
Zamestnávateľ sro chce prijať zamestnanca, čo ho vyjde najlacnejšie? Aká prác.zmluva, dohoda alebo stvrtinovy úväzok? Vôbec nejde o zarobenu sumu. Na papieri bude niečo a na ruku sa vyplatí zvyšok. Len sa musím rozhodnúť do akého pomeru zamestnanca prijať, aby ma to vyšlo co najlacnejšie ale aby zamestnanec mal všetko uplne v poriadku. Snáď som to zrozumitelne napisala😅 ak nie doplním. Ďakujem
@klip0, skrátený úväzok má presne taký istý nárok na dovolenku ako plný. 20/25 dní dovolenky je to vždy. Akurát pri plnom je deň osem hodín, pri polovičnom štyri. Ale dovolenková výmera zostava. V každom prípade je mimo platiť polovicu oficiálne a polovicu na ruku. Odhliadnuc od toho, že je to nelegálne, stačí blbý úraz a zamestnanec má problém. A keď sa na správnom mieste zveri, že mal pol výplaty na ruku, má problém aj firma. Že z nižšej sumy poistenia bude aj nižšie platenie, to je jasné.
@klip0
@vroni ďakujem za reakcie 🙂 a poradiť mi teda neviete? Na akú zmluvu ma vyjde zamestnanec co najlacnejšie co sa týka povinných odvodov? Ostatne veci absolútne riešiť nemusíte, pretože nejde celkom úplne o zamestnanca. Ide o papiere, aby to nebola práca na čierno a o to aby to vyšlo pre zamestnávateľa co najlacnejšie.
A čo to bude keď nie zamestnanec ? ;)
@klip0 rodinná firma 🙂 žiadna dovolenka, žiadna PN, žiadne OCR, to si ten "zamestnanec" zoberie keď bude chcieť mimo oficialit. Ale keďže kvôli nejakým úkonom ktoré robí musí byť oficiálne vedený, potrebujem ho nejako zamestnať, ale tak aby to co najmenej zatazilo rozpočet. Preto moja otázka, na akú zmluvu ho zamestnať aby zamestnávateľ platil za neho co najmenej.
Čiže keď bude na ocr tak mu zo svojho budeš doplácať čo by mu inak dal štát ? Aj na dôchodok mu budeš odkladať ? 🙂
My neriešime nič. Zamestnanec je vždy zamestnancom a odvodové zaťaženie je percentuálne vždy rovnaké bez ohľadu na to, či je to dohoda, vedľajší alebo hlavný pracovný pomer. Čiže je úplne fuk, aká zmluva. Pri dohode máš určenú maximálnu sumu, pri tpp minimálnu. Ten zvyšok je práca na čierno, daňový podvod a ešte zopár paragrafov, neriešim, informujem.
Chces verejnu radu ako odrbat nielen zamestnanca, ale aj stat? 🤷🤦🙈
na dohodu
zamestnanec ťa ako zamestnavatela vyjde oveľa drahšie, skus si vygoogliť kolko sa platí superhruba mzda len z minimálky...pre zamestnavatela je lacnejšia varianta ak zamestnanec ide na živnosť, odvody si plati sam (tie aj tak musí nech je hocikde) a čo sa tyka vyplacania je to už o dohode medzi vami, kolko sa bude fakturovať a kolko mu daš na ruku. Fakturovať by si mal čo najmenej aby mal zakladne odvody len..
@emka530 ďakujem veľmi pekne. Presne toto som si potreboval prečítať. Pouvažujem nad tou živnosťou. Vdaka ešte raz.
@emka530, jasné, lebo fingovana živnosť je úplne legálna 🤦🏼♀️🤦🏼♀️🤦🏼♀️, ty hejt. Autor/ka nehľadá spôsob optimalizácie nákladov ale spôsob, ako neplatiť. A taký legálny nie je. Že nejakým spôsobom odrbava množstvo radoby podnikateľov ešte stále neznamená, že je to legálne a že nie sú jednou nohou v base.
@emka530 neviem co je legalne na vyplacani na ruku.
Radšej tu ani nekomentovat...snáď som autorke pomohla a hejterky nejdem riešiť..tie sa tu riešia denne navzájom 😄
Od najlacnejsieho pre zamestnavatela:
Zivnost-ak druhy nie je moc ohladom takej formy zdatny, potom dohoda a nakoniec PP.
Ale, treba sa pozriet aj na to, co pri ktorej forme treba dodrzat, aby to bolo v poriadku smerom k uradom, neda sa to pouzit vzdy. Pri kazdej forme su urcite pravidla, napr.ani zivnost sa neda pouzit vzdy.
Podrobnosti nepisem, zisti si sama.
Tak zamestnanec bude mať v poriadku len ak bude trvalý pracovný pomer. Či ako si predstavujes že mu bude preplatená PN, ocr, priepustky na lekára, nárok na dovolenku, stravné lístky... V prípade nejakých skrátených úväzkov ?
Zamestnaj zamestnanca ak si to môžeš dovoliť a nie okrádať a načierno platiť na ruku