Prvý rok učiteľka - ako sa naučiť učiť?

6. jan 2020

Dobrý večer, viete mi poradiť tie čo ste učiteľky ,ako sa mám naučiť učiť na hodine ? Proste prednášať učivo a všeobecne ako začať byť učiteľka? Pretože myslim že učiteľky neabsolvujú žiadne zaucanie ako v iných zamestnaniach .tak mám z toho stres že ako mám vedieť presne čo mám robiť. Ďakujem 🙂

simsalabim
6. jan 2020

Pokial viem, pocas studia sa chodi na nacuvy a niekolko hodin s komentarom od skoliacej ucitelky tiez treba absolvovat. Niektore skoly maju tiez nastaveny taky system, ze si starsia kolegyna vezme mladsiu pod patronat, chodi sa na hospitacie... ale viac toho neviem, toto len z pocutia.

abbey1
6. jan 2020

Počas školy si musela mať povinnú prax. Keď nastupis, mala by si dostať skúsenú učiteľku, ktorá ťa vezme pod patronát. Neboj, za behu sa všetko naučíš. Hlavne si rob zo začiatku dôkladné prípravy na hodiny. Mne to veľmi pomohlo. Presne som si značková triedu, učivo, cvičenia, texty, hry,..ku každej hodine. Časom už nebolo treba. ;) Je to len o cviku. Časom zistíš, ktorá trieda ako reaguje, na čom treba popracovať. Kľudne sa pytaj skúsenejších kolegýň, hľadaj inšpiráciu na nete.
Držím päste.

autor
6. jan 2020

Mám pedagogické doplnkové štúdium a žiadne nacuvy ani návštevy školy sme neabsolvovali preto sa pýtam . @abbey1 takže stačí sa pripravovať podľa plánov čo sú dané ?

tortelinka
6. jan 2020

na začiatok príprava, prípadne keď začneš učiť, skús sa opýtať kolegov, či by si im nemohla ísť na hodinu, odkukáš nejaké finty

abbey1
6. jan 2020

Plán je jemný návod. Dobre sa zoznam s učebnicami, pozri, v čom ti vyhovujú, čo by si rada doplnila. Priprav si celú hodinu. Čo chceš s nimi zopakovať, vo nové budete preberať. Hlavne vnimaj, ako reagujú, chápu učivo. Ja som používala veľa doplnkového materiálu, nútila nenásilne rozprávať. Učila som jazyk.Dookola trénovala, čo išlo ťažko. Hlavne som sa snažila, aby ten predmet mali radi, aby sa nebáli pýtať, hovoriť.

astika
6. jan 2020

V prvom rade buď sama sebou, decká veľmi rýchlo vycítia, kde sú Tvoje silné stránky a slabé stránky. Dnes je to jama levová, treba mať na to i trochu talentu, to nie je iba o tom, čo sa píše v metodikách a iným učebniciach. Plán a príprava Ti pomôžu, aby si nestratila niť. Hlavne nedaj na sebe znať, že by Ťa niečo zaskočilo, i keď sa to stane, treba vykorčuľovať. držím palce.

gelifil
6. jan 2020

ved musis mat pridelenu uvadzaciu ucitelku

autor
6. jan 2020

@gelifil ja vôbec neviem ako to chodí preto sa pýtam . Ak vies o tom viac tak mi to pribliz prosim

gelifil
6. jan 2020

kazdy zacinajuci ucitel ma uvadzajuceho ucitela prideleneho...ty len studujes zatial?

hettinka
6. jan 2020

Budeš mat adaptačné vzdelávanie a uvadzajuceho učiteľa. Mal by veľa poradiť. Neviem, aký predmet učíš, aké ročníky, na akej škole, ale Napr ja na jazyky mám skvele metodiky, veľa nápadov na nete. A ucivo sa dnes už neprednáša, sú modernejšie metódy. Na vysokej škole vás neučili učiť?

autor
6. jan 2020

@gelifil a čo s ním robí ? Normálne sa zauca na hodinách ? Lebo keď som aj chodila na strednú tak vždy nová učiteľka bola hneď sama .ja už nestudujem ,už som skončila ale este som na materskej .

hettinka
6. jan 2020

Plány nie sú dane, len obsahový a výkonový štandard (nájdeš na nete) a plány si robis sama. Dokonca už nie sú povinne, ale zvycajne ich v rámci predmetovej komisie učitelia vypracúvaju.

autor
6. jan 2020

@hettinka áno teóriu nás učili .ale reálna prAx býva v každom zamestnaní niečo iné ako teória . Mám z toho stres tak chcem zistiť čo najviac.modernejšie metódy myslíš prezentáciu alebo niečo iné?

basullinka
6. jan 2020

Tak v prvom rade byt ucitelkou musis mat v sebe, resp. ja som sa postavila a sla som pocitovo. Naviac nechapem, kde si robila DPS. Ja som mala na DPS 10 hodin hospitacnych a 40 vystupovych, kde som mala cvicnu ucitelku, ktora mi po kazdej hodine povedala, co a ako, kde som robila chybu, co zlepsit, naopak, co bolo fajn. Ked som nastupila minuly sk. rok ako zacinajuca ucitelka, pridelili mi uvadzajucu ucitelku, ona mi vysvetlila ako s dokumentaciou, dala rady ako s pripravami a cely rok mi hovorila co sa ako ide diat, co to znamena pre mna, ake mam povinnosti, ked som nieco vypracovala zo zaciatku mi to skontrolovala, cca prvy stvrtrok, potom, ked uz videla, ze to zvladam, uz ma nekontrolovala, iba sa spytala, ci je vsetko ok. Chodila na hodinu mi pozret, ale nie na celu, tak na 10-15 min, ako zacinajuca som dostala aj triedu, chodila som sa radit s nou ako riesit vychovne problemy. Hlavne sa treba vela pytat kolegyn. Ja som si robila prezentacie, tie mi vela pomohli, kde som si spisala celu hodinu, do poznamky vyznacila, co urcite nemam zabudnut povedat ziakom. A potom sla pocitovo. Kde vidim, ze im ucivo robi problemy, opakujem opakujem a opakujem. Treba sa vela pytat, vela diskutovat, aby ziaci co najviac rozpravali.

katulienkax
6. jan 2020

To je divne ja Somík kedysi zacala robit pedagogické minimum ale hned nás poslali na nacuvy do skoly kde sme sedeli a pozerali ako učí daný predmet a potom sme aj museli pár hodin oducit. To bola podmienka k zápočtu. Kedže som sa nato vykašľala tak ucit oficiálne nemôžem .

vulka
6. jan 2020

No veru aj ty budeš sama.

vulka
6. jan 2020

Prezentácia je veru v dnešnej dobe už riadna starina.

autor
6. jan 2020

@vulka a čo je teda moderné?

marinecka95
6. jan 2020

Aj na DPŠ sa robí prax. Navyše po nástupe začínajúceho pedagóga by mal dostať svojho uvadzajuceho učiteľa, s ktorým všetko konzultuje. Určite mu aj príde na niekoľko hospitácií, ktoré potom spolu rozoberú. Z týchto sedení sa robí záznam a taktiež uvádzajuci učiteľ vypracuje záverečnú správu. Ak “zaučenie” zvládne - dostane papier na ktorom bude uvedené, že je samostatný pedagóg.

autor
6. jan 2020

@marinecka95 všade sa asi nerobí . Ale nevadí hádam to zvládnem aj bez toho .ďakujem za opis 🙂

hettinka
6. jan 2020

Skôr skupinová práca, projektové vyučovanie, heuristické metódy... aký predmet chceš učiť? Aj od toho sa to odvíja.

lenocka12345
6. jan 2020

ako prvé držím palce , chodí to takto , dostaneš učiteľku skúsenú ( moja bola tupá ako botaska !!!! Tá si nevšimla , že 2 roky bol zmenený Isced ) , tej sa budeš veľa veľa pýtať , ak budeš mať šťastie , odpovie 🙂))) ideš podľa knihy , tie si naštuduj z každej strany , neviem aký predmet učíš , ale snaž sa byť kreatívna 🙂 ak máš tabuľu využi ju 🙂 pri výklade použi logiku , skús si pozrieť alternatívne formy vzdelávania , ak sa dá , absolvuj kurz , to ti naozaj pomôže 🙂

autor
6. jan 2020

@hettinka no ja vôbec neviem čo mi s DPS dovolíš učiť ale chcela by som učiť na strednej telesnú etiku a náuku o spoločnosti a na základnej asi všetko by som mohla zvládnuť hlavne na prvom stupni . Takže asi si musím veľa vygooglit ,vytlačiť a spraviť si vlastné materiály.

autor
6. jan 2020

@lenocka12345 dobrý nápad pozrieť si alternatívne formy a využiť z toho čo mi bude vyhovovať a vlastne učebnice sú asi najdôležitejšie tam vidím čo treba preberať .

marinecka95
6. jan 2020

Je to zvláštne .. a takto vyzerá potom to školstvo .. 😫 som z praxe tak viem čo hovorím .. niekto ide učiť - a nevie ako 🤦🏼‍♀️

tortelinka
6. jan 2020

@marinecka95 no ja si myslím, že nikto kto začína nevie ako...veď sa to musí nejako naučiť

tortelinka
6. jan 2020

inak nerozumiem aké štúdium máš keď nevieš aký predmet ideš učiť

autor
6. jan 2020

@tortelinka vysokú školu sociálna práca a doplnkové pedagogické studium

autor
6. jan 2020

@marinecka95 školstvo tak nevyzerá pre toto . Ja napr chcem vedieť ako učiť a chcem to robiť dobré len bohužiaľ ma to nikto nenaučil . Čiže áno takto potom vyzerá školstvo ale začína to inde ako ty hovoríš

basullinka
6. jan 2020

Praveze, ked socialnu pracu ty mozes ucit len to, z coho mas statnice.