Pracujete počas tehotenstva?

5. jún 2024

Ahojte ako to máte vy, pracujete počas tehotenstva? Ja som pred tyzdnom zistila že som tehotna a mám dosť namáhavú pracu pracujem v automobilke na 3 zmeny môj Gynekolog povie že nikde nie je potvrdené že nocna práca zle vplýva na plod 😄a asi ma pravdu zeny sa zbytocne stresujú lenže v januári som potratila nechcem aby sa to zopakovalo opäť 😒 mám pracu takú že stále sadám do autá vyveziem ho a idem pre ďalšie zdvíhať kapoty zohýbam sa a je pravda že v tu nie je ani vhodne odvetrávania na to že sa tu nonstop štartujú autá, rozmýšľam že pôjdem radšej na PN nejako v 8tt muz by bol najradšej keby som šla hneď na PN lenže na druhej strane doma sa budem nudiť žiaden pohyb možno ani vychadzky nechcem sa úplne strániť čo by ste robili vy zienky? 🙂

butterflyeffect
5. jún 2024

Ja nemam fyzicku pracu, ale psychicky narocnu a stresujucu, som na PN. Vychadzky mam 2 hodiny doobedu, 2 poobede, prve tyzdne mi bolo tak zle ze vychadzky mi boli zbytocne, lebo som bola rada ked som sa dostala mimo postele 🤣ale popravde nepotrebujem ich casto vyuzivat, byvame v dome a mame velku zahradu, nenudim sa doma, na nakupy sem tam…Som rada ze mi bolo umoznene.

rozculena
5. jún 2024

"Gynekolog povie že nikde nie je potvrdené že nocna práca zle vplýva na plod" 😲
Bože,to je idiot....

really8
5. jún 2024

Tiez som mala sice sedavu pracu ale dost stresujucu. Na pn som nesla aj ked som mohla. Uz len tych 6t co som bola doma pred porodom bolo pre mna nekonecnych. Strasne som aj zlenivela a citila sa hrozne. Mozno preto ze bola zima. V lete by som fungovat iba o vychadzkach uz duplom nechcela.
Sama si ale musis zvazit ako to v praci mas. Chapem tvoju opatrnost po potrate ale predstav si, ze budes cakat druhe. Tiez budes v tehotenstve zdvihat tazke (to starsie dieta) a zohybat sa vela atd atd. Opatrnost treba ale vsetko s mierou.

arexka
6. jún 2024

Ja som tiež robila vo fabrike na tri smeny hluk smrad z olejov a aj s olejom som robila v rukaviciach plus riziko že mi ruku chyti mašina ..ale ostala som do 5 mesiaca lebo som si chcela zarobiť a mať lepšiu matersku ja som nastupila a na 4 den zistila že som tehotná..nova praca ja som im nepovedala že som tehotná aby ma neprepustili..ale bala som sa celý čas o male .. nič sa mu nestalo tehotenstvo v pohode bez problemov mala sa narodila zdravá ešte som ju prenašala.. ale hej keby mam byt doma na pn cele tehotenstvo asi by ma porazilo lebo to neni choroba mne stačilo aj to od toho 5 mesiaca to už som sa na to vykašlala a ostala doma lebo som sa bala a nechcela som tam pracovat do konca s bruchom to by som nedala ..ono ked sa ma narodit zdravé dieťa je asi jedno aka praca je ja som mala tiež dva potraty a vtedy som nemala náročnú pracu jeden bol ked som bola doma na materskej s prvou takže to záleží od toho či je dieťa zdravé

olimuc
6. jún 2024

Neviem co to mas za gynekologa asi by som hladala ineho … ale napr v DE by si nemala ako tehotna pracovat po 22.00 atd je tam viacero pravidiel. Mas moznost ziadat o preradenie na lahsiu pracu a upravu pracovneho casu. Samozrejme najskor musis oznamit pisomne, ze si tehotna .

kika193
6. jún 2024

mas pravo odmietnut nocnu pracu a na upravu pracovneho zaradenia, tak to vyuzi!

anajka266
6. jún 2024

Ja som PN cca od 11.týždňa. Išla by som aj sķôr (bývalo mi strašne zle),ale gynekológ ma odmietal vypísať a moje ťažkosti zľahčoval. Až jedno ráno som začala krvácať a utekala na pohotovosť. V papieroch som mala hroziaci potrat. Až vtedy ma bol doktor ochotný vypísať. Takto som doma už viac ako mesiac a vôbec neľutujem. Neviem si predstaviť ako by som fungovala v práci,kde musím byť celý deň na nohách, riešiť problémy, stresy a rýchle tempo plus cestovať denne xy kilometrov.

diewcatqoo
6. jún 2024

Ano, pracovala som az do odchodu na matersku, aj ked lekarka mi na kazdej kontrole navrhovala PN kvoli predchadzajucim potratom. Aktualne som na materskej, za 3 tyzdne by som mala rodit a zostala som este vypomahat na dohodu na par hodin tyzdenne z domu.
Keby som bola doma PN cele tehotenstvo, zblaznila by som sa. V prvom tehotenstve som bola PN od 6. mesiaca a bolo to hrozne. Ale nocne by som urcite odmietla.

stvura
6. jún 2024

zavisi co robis - urcite to co pises a po skusenosti co mas by som neriskovala a sla na PN..ja som mesiac pred porodom bola na sluzobnej ceste, ale nerobila som ziadnu namahavu pracu

sissy27
6. jún 2024

Pracovala som na nocnych do konca 7.mesiaca bez problemov, sice iny druh prace ale tiez nie uplne vhodne prostredie. Ale - tehotenstvo bezproblemove a mne to vyhovovalo.
PN nie je pre teba riesenie - prides o peniaze a este budes musiet aj sediet doma. Riesenie pre teba ma zakonnik prace - treba najprv zamestnavatelovi oficialne pisomne oznamit tehotenstvo a zaroven poziadat na inu, vhodnejsiu pracu. Ak taku nema, je to prekazka na strane zamestnavatela a ostavas doma a ide ti normalne plat bez obmedzeni.

autor
6. jún 2024

Ja sa bojím iba toho že keď vystupujem z aut tak úplne akoby cez brucho a stále dookola 8h vkuse, kolegom nechcem nič vraviet lebo sa to zase rozšíri po “celej fabrike” a náhodou sa cosi Stane a zase to všetkým vysvetľovať bude extrémne tazke😖 nočné zvladam dobre nie som unavená dobre si pospím cez deň a v noci vládzem asi zostanem v praci do konca mesiaca aj kamoska mi radi že mám byt radšej doma v klude a ak tak sa vypisem opäť do prace ale iba na ranné 🙂

slavka1988
6. jún 2024

Ja mám takeho gynekológa že sám ponúkne zene či nechce ostať doma na PN podľa neho ma na to pravo oddýchnuť si a vychadzky od 7-21 takze za mna by som na nočné určite nechodila a ani fo automobilky nie je práca ako práca

tramtada31
6. jún 2024

Ja som robila do 6 mesiaca, potom som bola 2x 3 týždne na PN a zvyšok dovolenka. Praca skôr psychicky narocna (robila som dva úväzky za jeden plat, čiže bežne v robote 12-14 hodín, počas náporu aj viac. Ja mám gastro autoimunitne ochorenie, ktoré sa mi spustilo v 4 mesiaci, chcela som ist na pn skôr, ale nikto má nechcel vypisat. Gynekolog má odkazoval na gastroenterologa, ten vravel, že má musí vypisat obvodak a obvodak zas má posielal za gynekologickou. Proste komédia. Lebo tu citam, že PNky sa vypisujú pri každej blbosti, ja som mala spustené ochorenie, pri ktorom veľa žien ani nedonosi dieťa.

slavka1988
6. jún 2024

@sissy27 tehotným sa dávajú vychadzky od 7-21 takze nie sedieť doma nemusí a Ano príde o peniaze ale ani peniaze nie sú vsetko

trgypadl
6. jún 2024

Necitam vsetky komentare,ale pozdravujem gynekologa…cisty vol!

kiki68
6. jún 2024

V Rakusku mas nocne pri tehu zakazane zakonom, takze asi to nejaky vplyv mat bude.

rozovykon
6. jún 2024

skús požiadať preradenie na inú prácu rešpektujúc tvoj stav.

tanyan
6. jún 2024

@slavka1988 Aj pri tehotných závisí od dôvodu PN. Ak je tehotenstvo rizikové v zmysle, že je odporúčaný pokoj na lôžku, tak určite nedá rozsiahle vychádzky.

slavka1988
6. jún 2024

@tanyan samozrejme

sissy27
6. jún 2024

@slavka1988 urcite to neplati pausalne. Tehotenstvo samotne nie je choroba, takze nejaku dg jej dat musi a od toho sa odvija aj moznost vychadzok.
A ze peniaze nie su vsetko napis tym, ktore tu kazdy mesiac vyplakavaju kedy pride rodicak, ze sa z neho neda zit a kto im da pozicku na rd lebo “len 300€ a vedia vratit hned z rodicaku” 🤷‍♀️

tanyan
6. jún 2024

Akonáhle oznámiš zamestnávateľovi písomne, že si tehotná, tak môžeš požiadať o úpravu pracovných podmienok, napríklad preradenie na inú pozíciu (ak aktuálna pozícia nie je vhodná pre tehotnú) alebo vylúčenie práce v noci, čo má oporu v zákonníku práce...
https://www.epi.sk/zz/2001-311
Preradenie na inú prácu § 55
(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak
m) tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu.

slavka1988
6. jún 2024

@sissy27 neviem paušálne ja som gynekológovi povedala že nevladzem pracovať diagnózu nemám a mám vychadzky take ako som pisala 🙂 a veru osobne by som radšej klesla s príjmom ako pracovať aj za podmienok ktoré sú nevyhovujúce 🙂

sissy27
6. jún 2024

@slavka1988 nejaku dg ti urcite vymysliet musel, lebo na “nevladzem pracovat” sa jednoducho PN vypisat neda.
Ako pisem vyssie, mohla si to vyriesit inak a mat plny plat, tvoja hlupost 🤷‍♀️

slavka1988
6. jún 2024

@sissy27 pozri zo že ty nechápeš je tvoj problém ja som si urobila tak ako to vyhovovalo mne ,mám muža s dobrým príjmom takze o peniaze sa nejedna 🙂 a ty to chápať von koncom nemusíš

butterflyeffect
6. jún 2024

@sissy27 no s tou PN to nie je vzdy tak ze zena ma nizsi prijem ja napriklad mam vyssiu PN akoby som teraz chodila do prace🤷🏻‍♀️ minuly rok som pracovala aj vikendy plus odmeny tak mi to zvysilo priemer. ( samozrejme ze tehotenstvo sme roky planovali takze pocitam aj so znizeny prijmom na rodicaku) Samozrejme suhlasim ze doktor musi nieco do PN napisat. Hoci v dnesnej dobe si myslim ze kazda druha zena ma nejaky problem. Niekto uz aj tlak povazuje za dovod na PN v tehotenstve. U mna sa lahko obhaji PN kedze mam resekovnu cast maternice, za sebo dve gyneko operacie takze som na PN od prveho dna.

sissy27
6. jún 2024

@slavka1988 očividne ty nechápeš, že na PN musí byť oficiálne nejaká diagnóza, inak soc.poist PN neuzná... ale tak to už naozaj nie je môj problém, že nie je v tvojich možnostiach toto pochopiť.

slavka1988
6. jún 2024

@sissy27 ja som pisala o sebe že môj lekar keď som mu povedala že nevladzem mi diagnózu napísal aj keď tu diagnózu nemám a nikdy nerobil problém s pn a mám vychadzky od 7-21 samozrejme že niaku diagnózu lekar napisat musí a to je problém? Ty asi medzi lekármi nemáš žiadnych známych však ?vsade to už beží tak kto nemá známosť nevybaví ani vyšetrenie ani nič žiaľ

lenkakravcova
6. jún 2024

Nočná práca poškodzuje zdravie i netehotneho človeka. Je to vyššia fyzická záťaž na mozog lebo nie sme stavaní tak aby sme po nociach nespali.
Ten gynekológ má ozaj titul MuDr? 😄

autor
6. jún 2024

@lenkakravcova takto on sám o sebe je dobrý Gynekolog ma už dosť rokov a milióny skúsenosti ešte moja starká bola jeho pacientka a jej zachránil život tak preto som u neho zostala 🙂 a to s tou nočnou nebiem či mysli zo srandy alebo vážne ale keby si popýtam že nechcem robiť nočné tak by nemal problem mi vystaviť na to papier 😄 aj keď som si popytala výmenný lístok na kadejaké vyšetrenia bez problémov mi vytlačil on je inak dobrý len akosi stara škola

lenkakravcova
6. jún 2024

Tak to potom snáď len vtipkoval. 🙂
Na nočnej a vo fabrike by som šla na PN v tehotenstve. O to viac keď si už mala jeden zlý priebeh.