Práca na železnici - napr. rušňovodič

tynto
12. máj 2023

Ak by sa chcel neikto spýtať niečo ku práci na železnici v doprave a láka ho to a chce niečo vedieť viac tak sa môže spýtať keďže pracujem ako rušňovodič a mám už s tým skúsenosti.

solange7
12. máj 2023

@tynto ďakujem za info, zvážim... 😀

vkatush
12. máj 2023

@tynto prosím ťa, a ako dlho už robíš na železnici, keď si myslíš, že poradíš??

tenerifka
12. máj 2023

@tynto myslim, ze MK je uplne adekvatne forum na tvoj prispevok, urcite je tu kvantum zien, ktore chcu byt rusñovodicky a potrebuju rady

jaga18
12. máj 2023

Náhodou. Máme dieťa s dyspraxiou a vsetkymi možnými inými diagnozami. Práve niečo takého nám bolo pre neho odporučené. Takže áno, zaujímalo by ma par vecí. Hlavne aké vzdelanie je na výkon tohto povolania potrebné. Či je náročné, čo konkrétne je tam náročné. Aké predpoklady, schopnosti musí mať uchádzač? Kľudne aj do správy. Ďakujem

tenerifka
12. máj 2023

@jaga18 rusñovodic s dyspraxiou, co zodpoveda za stovky zivotov?
Je kopec dalsich povolani, ktore by mohol vykonavat, ale akoze fakt vam toto doporucili?
https://sk.wikipedia.org/wiki/Dyspraxia

ruxandra
12. máj 2023

Ja som chcela byt rusnovodicka, ale pokial si dobre spominam, musim mat elektrotechnicke vzdelanie. Este stale to plati, vsak?

vkatush
12. máj 2023

@jaga18 no to by aj ja som chcela vedieť, kto odporučil toto dieťaťu.
Mám železničiarsku familiu, takže viem, čo to obnáša a nič v zlom, ale nemyslím, že človek s takou diagnózou prejde jednak fyzickými testami a zrejme ani psychotestami.

mpg
12. máj 2023

@jaga18 Na tých dopravných alebo železničných školách sa študujú rôzné odbory, to asi mysleli niečo ako mechanik-opravár, ak má o to záujem, ale rozhodujúce je to, čo môže robiť ak má nejaké dg., či by dostal potvrdenie o zdr.stave, to vyžaduje každý zamestnávateľ.

jaga18
12. máj 2023

Nie konkrétne rušňovodiča 🙈 ale všeobecne doprava, železničná doprava. Mňa by všeobecne zaujímalo štúdium a aj o aké konkrétne pozície sa môže následne uchádzať a aké sú požiadavky na uchádzačov. Nepoznám nikoho, kto pracuje na železnici. A tento smer nám odporucil psychológ z centra, ktorý mal k dispozicii všetky lekárske správy.

jaga18
12. máj 2023

@mpg mechanik opravár žiaľ neprichádza do úvahy, žiadna fyzická práca, kde je potrebná precíznosť, keďže má poruchu jemnej motoriky.

hiro
12. máj 2023

@ruxandra Hmm, ma prekvapuje ze kvalifikacia elektrotechnik? Sa teraz usmievam ze ked sa pokazi niekde rusen tak ten vodic odoberie riadiaci panel a zacne tam merat napatia a prudy na drotikoch ze kde sa stala chyba 🙂 Akoze chapem ze vela vlakov chodi na elektrinu ale podla mna to je vec co rusnovodic nemusi ovladat 🙂

20erika07
12. máj 2023

@ruxandra alebo aj strojnícke.

suzitok
12. máj 2023

@jaga18 SOŠ Dopravy a služieb

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
suzitok
12. máj 2023

@anita1978 môj teraz maturuje, ten chce byť sprievodca a neskôr výpravca 😀

sense
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jaga18
12. máj 2023

@suzitok je štúdium náročné prosím? Ako je to s matematikou napríklad? Koľko cudzích jazykov sa učia? On napríklad matematiku, fyziku a chémiu vôbec nedá. Naukove predmety zvládá fajn, v slovenskom a anglickom jazyku je dobrý. Bojím sa, že to štúdium nezvládne, hlavne sám na internáte sa ťažko prinúti.

sense
12. máj 2023

@hiro my robíme s chlapom obaja na železnici nie slovenskej a teda ani jeden z nás toto nemusel ovládať. Som prekvapená ze na Svk to pozaduju.

zuzanockamt
12. máj 2023

@hiro Veru musí vedieť čítať schémy.

zuzanockamt
12. máj 2023

@sense Ty ako rušňovodič nemusíš vedieť čítať schému a nemusíš vedieť posúdiť, kde je problém pri poruche?

tynto
autor
12. máj 2023

Nečakal som až takú veľkú diskusiu na túto tému no som rád že je záujem 🙂. Tak v prvom rade ja som na pozícií rušňovodič jeden rok a som absolvoval som celý zácvik aj so všetkými skúškami. Takže nehovorím, že som veľmi veľa skúsený no mám už nejaké skúsenosti s tým. Tento príspevok som napísal hlavne pre ľudí ktorí nemajú skúsenosti s prácou na železnici a týmto im poradiť a pomôcť keďže aj ja som začínal s prácou na železnici bez predchádzajúcich skúseností.

zuzanockamt
12. máj 2023

@tynto A vari chceš niekoho zlanáriť a dostať ten finančný bonus, ktorý sľubujú? 🤭

tynto
autor
12. máj 2023

Na prácu rušňovodiča treba mať maturitu no netreba už elektrotechnické alebo technické zameranie stačí vyučenie v hocijakom odbore lebo podmienku elektrotechnicého zamerania už vypustili. Pred nástupom treba prejsť psychotestami a lekárskou prehliadkou kde treba mať slušný zdravotný stav hlavne čo sa týka zraku (okuliare nevadia) a sluchu, pretože je to samozrejme dôležité aby človek videl dobre hlavne aj farby a aj počul.

suzitok
12. máj 2023

@jaga18 majú slovenčinu a angličtinu, poprípade nemčinu, cestná doprava a preprava, logistika v doprave, colníctvo, účtovníctvo, železničná doprava a preprava, údržba motorových vozidiel a vlakových súprav, aplikovaná informatika, obchodné právo, cestné vozidlá. Matematika je primeraná, zvlada ju, chémia a fyzika nie je. Na povinnú prax chodili na železnicu, v škole sa učili vypracovávať aj grafikony napríklad, učili sa návesti, ktoré sú súčasťou tratí atď.

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
suzitok
12. máj 2023

@anita1978 áno, vždy chcel ísť týmto smerom. môj chodí do Nových Zámkov

tynto
autor
12. máj 2023

@zuzanockamt veru o nič také mi nejde, a nehovorím že práca na železnici je ako výhra v lotérii no je to celkom v poriadku zamestnanie aj keď ako asi všade je dosť toho čo treba zlepšovať.

zuzanockamt
12. máj 2023

@tynto Je to veľmi, veľmi náročné, hlavne časovo, mám osobnú skúsenosť.

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tynto
autor
12. máj 2023

@zuzanockamt podľa toho kde robíte no vie to byť aj náročné. Preto som chcel skôr poradiť a informovať aspoň to čo viem.