Odmietam po 3 nočných ťahať 3 denné zmeny

23. aug 2023

Robim v jednej firme kde robime na smeny. Ja mam koncom mesiaca 3 nocne a hned zas denne. Osobne mi to pride vela a naozaj odmietam po 3 nocnych tahat 3 denne.
Nocne chcem odrobit ale premyslam,ze na denne nepridem do prace myslim si ze mam na to pravo.
Dala 2 kolegynam volno a ked som jej hovorila povedala, ze oni maju prednost lebo maju deti, ze ked si spravim decko potom mozno bude aj mna uprednostnovat. Mna to.stve lebo ja stale.zastupujem kolegyne ktore chodia.po.dovolenkach a mne uz 2x.zrusila dovelnku lebo Lenka ide predsa na.dovolenku s detmi. My mame teraz zaplatenu dovolenku a.mm mi povedal, ze nech sa opovazim to zrusit.

babulkomale
23. aug 2023

Oooo, konecne firma kde beru ohlad na deti, daj kontakt 😃
Samozrejme, ironia, nikto by nemal byt diskrimimovany.

martul
23. aug 2023

Čo to znamená, že neprídeš do práce? Musíš mať od toho nejaké potvrdenie, ošetrenie u lekára napr. Nemôžeš ostať doma len tak.

zuzana9393
23. aug 2023

Šak ako na preventívku k zubárke ak sa dá a v práci povedz ako tá strašne bolel zub 😉

sense
23. aug 2023

Nemáte ziaden fixný pracovný plán alebo rozpis služieb?
A tiež ak máš pisomne schválenú dovoľte ku ti ju tiež nemôžu len tak zrušiť.
Osobne by som hľadala inu prácu. Keby mi len tak menili pracovný plán.

autor
23. aug 2023

Ja neviem ale Vam pride ok po 3 nocnych hned ist do 3 dennych? Mne osobne nie. Ved je to protizakone

zuzinka888
23. aug 2023

Nie, nie je to ok. Ale ak chces zmenu - musis to povedat zamestnavatelovi, nie Konovi. Alebo este mozes zmenit pracu.

kluska
23. aug 2023

no co som citala, tak medzi smenami ma byt volno 12 hodin po sebe, ale ze zamestnavatel moze to skratit na 8 hodin. Kedy koncis nocnu a kedy zacinas dennu? Inak u nas v Irsku je po nocnych tusim den volna.

janai1
23. aug 2023

ak máš 3 nočné a hneď potom 3 denne takto to ten jeden deň tahas 24 hodín?

martul
23. aug 2023

Ale veď si tu nikto nezastáva zamestnávateľa, len to všetko musí byť podľa zákona. Keď ostaneš ,,len tak" doma, môže ti dať výpoveď zo dňa na deň.

martul
23. aug 2023

A baby majú pravdu, koľko máš časový odstup medzi jednotlivými smenami?

o__o
23. aug 2023

Ja som robila 5 dni ranne, 1 den volno, 6 dni poobedne, 1 den volno a 6 dni nocne, 2 dni volno

mima1608
23. aug 2023

Ak máš zaplatenú dovolenku a zamestnávateľ ti ju zruší (keď si ju mala dopredu nahlásenú) tak sa mi zdá, že je povinný ti preplatiť náklady, ktoré ti vznikli 🤔 informuj sa na toto určite. A ja by som si išla porobiť preventívky. Jeden deň zubár, druhý deň obvodný (2 paragrafy) a ten tretí deň by som šla do práce. Paragrafy sú povinní ti uznať

bluecapybara
23. aug 2023

Inšpektorát prace hovorí, že:

“Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal medzi koncom jednej a začiatkom druhej zmeny minimálny odpočinok v trvaní 12 po sebe nasledujúcich hodín v priebehu 24 hodín a mladistvý zamestnanec aspoň 14 hodín v priebehu 24 hodín.”
https://www.ip.gov.sk/odpocinok/

Ale neviem, možno je aj iný predpis.. ale nič take som zatiaľ nenasla - že by to nebolo legislatívne ok
“Pokiaľ sa s vami zamestnávateľ nedohodne inak, nemôžete pracovať v nočných zmenách 2 po sebe nasledujúce týždne.”
https://www.peniaze.sk/mzda-a-zamestnanie/9752-...

Čo teda nič nemení na tom, že aj mne sa to zdá celkom veľa. Ale mám nejaké zdravotné obmedzenia k práci v noci - tak možno ľudia bez nich to majú inak.

misicka92
23. aug 2023

@mima1608 súhlasím že paragrafy musia uznať ale ja som robila napríklad vo firme kde pýtali 2 paragrafy na 1 deň v prípade že som v ten deň neprišla..a keď som doniesla len 1 paragraf na celý deň tak mi strhli pol dňa dovolenky :(

kitycat
23. aug 2023

Hadam, ze dovolenku mas po tych dennyxh a nocnych?

viestta
23. aug 2023

Autorka, ak mas zaplatenu dovolenku, tak staci sa odvolat na Zakonnik prace. Zamestnavatel ti dovolenku sice zrusit moze, ale potom si opravnena pozadovat preplatenie nakladov, ktore ti z toho vznikli.

autor
23. aug 2023

Mam sluzbu 29.8, 30.8 a 31.8 nocne a 1,9, 2,9 a 3.9 mam denne

miricka77
23. aug 2023

To je dala blbosť,31.mas nočnú a 1.9 dennú?to ako?Nocnu skončíš 1.9 ráno,nie?

jaskolka
23. aug 2023

Nemôžeš mať 31.8 nočnú a potom 1.9. Dennú, to by si robila 24 a to je neprípustné. Nemohlo sa stať, ze sa pomýlila vedúca?
Stalo sa to aj nám na oddelení, bol rozpis služieb, vrchná robila na nový mesiac a nevšimla si, ze jedna kolegyňa má posledný deň nočnú. Proste ju dala hneď 1.dna nového mesiaca do dennej služby.
Potom keď si to všimla dotyčná, normálne ju upozornila a hneď to bolo upravené.
Chod za vašou vedúcou a upozorni ju ná to.

lulu1812
23. aug 2023

Nadriadeny to vedia? Aspon u nas fungoval planovaci pocitacovy system kde isiel do konca mesiaca a novy mesiac planoval znovu ale ake smeny si mal do konca mesiaca. Cize skor mi pride ze to slo systemovo a nebolo pozerane na smenu 31.8. Skus riesit v praci..
Ja myslim ze tam je chyba

jaskolka
23. aug 2023

@lulu1812 tiež myslím, ze to je len chyba v plánovaní.

mima1608
23. aug 2023

@misicka92 ale veď pokiaľ ti dá lekár celodenný paragraf, tak nemajú právo pýtať 2. Ale aj u nás v bývalej práci sa párkrát také stalo - že napríklad vedúca paragraf roztrhala, že pre ňu je to zdrap papiera a neuznala ho (odvtedy som jej do ruky paragraf nikdy nedala, vždy smeroval na HR a tam ho vždy aj uznali).

@autorka - to máš teda ťahať 24ku? Jedna moja rodina robievala 24ky, ale 24hod predtým a 24hod potom mala vždy voľno. Neviem či je to tak aj v Zákonníku, ale toto môžeš odmietnuť. Ja som tiež tak párkrát odmietla.

misicka92
23. aug 2023

@mima1608 ja viem žeby mal platiť a to som chodila do iného kraja k dr čiže to bolo na celý deň ešte som aj deň predtým išla k mame prespať aby som nemusela vstávať ešte skôr ako treba...pritom som tam mala kolegyňu ktorej ten 1 paragraf na celý deň uznali vždy bez problému..lebo vraj ona je iný prípad ako ja...asi kvôli tomu že ja som chodila autom a ona autobusom alebo ja neviem...

najslonik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bambulka98765
23. aug 2023

@mima1608
@misicka92 paragraf, myslite priepustku od lekara?

misicka92
23. aug 2023
vkatush
23. aug 2023

@mima1608 muž robí v ussteele. Jeden paragraf/potvrdenie od lekára je na pol dňa.
A nemôže mať od toho istého lekára 2 papiere. Takže ak ide k zubarke v polke dňa, že nemôže ísť do roboty, potrebuje potvrdenie od nej a ešte od niekoho iného, napr obvodnej.

00momo
23. aug 2023

@najslonik ja som v jednej nemenovanej firme robila 8h ti 75h. 2x ráno, 2x poobede, 2x noc, 2xvolno

lopka1313
23. aug 2023

@vkatush to je aka blbost... Od takychto velkych firiem by som prave cakala, ze pojdu vsetko podla zakona, aby nemali ziadne opletacky... Mne minule zubar tahal (necakane) zub osmicku, kebyze mam ist potom este niekde robit, tak bud doseriem vsetku pracu, alebo im tam niekde zaspim (brala som lieky od bolesti a sla spat)

lopka1313
23. aug 2023

Inak @autor ozvi sa veducej smeny. Urcite si nedovol len tak neprist do prace (to by bola absencia a dovod na ukoncenie pracovneho pomeru) ale ries to. 1.9. ranka je blbost a podla mna doslo k chybe u toho, co robil smenovku a po upozorneni to zmeni. Len ich treba upozornit, lebo sami si to nevsimnu...