Návrat do práce po rodičovskej dovolenke a zvýšenie platu

27. júl 2024

Pred RD som pracovala v korporate na senior pozicii. Teraz sa po 4.5 roku (2 deti) chcem vratit. Mzda sa vsetkym plošne zvysuje kazdy rok minimalne o inflaciu + potom kazdemu sa este moze individualne ale to skor pri povyseni na inu poziciu. Dozvedela som sa od kolegyn ze na mojej pozicii maju teraz minimalne o 400€ v hrubom viac.
Co robit v pripade, ze mi ponuknu len moj povodny plat? Nehovorim ze musim mat 400€ viac, rozumiem ze predsa aj tie skills su trochu pozabudane ale tak nie je to nic co nedobehnem v priebehu par mesiacov a nechcem potom zarabat v podstate tak ako nastupujuci junior.
Ake mate skusenosti vy, zvysili nam plat po navrate z RD?

anjelicek26
27. júl 2024

4.5 roka si tam nebola.. daj tomu rok a požiadaj o dorovnanie.

tanyan
27. júl 2024

Všetky plošné zvyšovania (infláciu) som dostala automaticky. Individuálne zvýšenie si treba individuálne zaslúžiť.

lienka.7
27. júl 2024

@autorka rozhodne by som si nepýtala 400€ hneď po návrate. Predsa len, kolegyne sa za ten čas, čo si ty bola doma na sebe makali a povedz si ty sama, keby si bola v ich pozícii, páčilo by sa ti to? Ruku na srdce, ale asi nie... ja by som to urobila tak, že čím skôr by som sa snažila opäť co najlepšie "zapracovat" a po takých 3 mesiacoch sa ozvala. Neviem, ako je to vo vašej firme, ale u nás takto. Automaticky zvýšené dostaneš len to co ti patrí zo zákona.

autor
27. júl 2024

@tanyan ano o tu inflaciu sa zaujimam,lebo oni mali vsetci plosne okolo 100€ ročne bez ohladu na vykon. ok diky

autor
27. júl 2024

@anjelicek26 no dobre ale zase mam plat ako clovek ktory teraz aktualne zacne pracovat ako novacik, proste byvam vo velkom meste (nie na slovensku) a tie platy sli naozaj vsetkym hore. ja tie systemy ovladam - hovorim, urcite sa mam co doučiť ale nejdem tam ako uplny novacik a oni ma ani tak brat nebudu, po mesiaci uz budu cakat ze ovladam vsetko ako predtym. a rok mam zarabat menej ako vsetci? keby som teraz isla na rovnaku poziciu v inej firme na 100% mi ponuknu vyssi plat. Nehovorim ze to ma byt hned tych 400€ ale nepaci sa mi ani vratit a s platom sa nijako nepohnut - hovorim, to je ta minimalna hranica. Su tam ludia ktori maju aj 600-800€ viac (to su zvysenia mimo to plosne zvysovanie a to samozrejme chapem ze je za vykon).
Zase politika firmy je taka ze kazda pozicia by sa mala pohybovat v nejakom rozpati od-do a ja som teraz hlboko pod (viem to lebo moja kolegyna je na HR a tie rozpatia mi povedala).

mk1111111111
27. júl 2024

Ak sa Ti nepaci, poziadaj. Ak nedaju, tak chod inam.

jazula
27. júl 2024

Asi závisí od korporátu, u nás (korporát na SK) žiadne plošné zvýšenia bez ohľadu na výkon nikdy neboli. Pri návrate z RD sa každý (máme aj dosť mužov na otcovskej/rodičovskej, aj keď kratšie ako 4,5r) vracia s pôvodným platom, ale máme systém na podchytenie podhodnotených pozícií, pre tie je extra run prehodnocovania platu. Plus ak sa človek chytí, ťaháme ho hore hneď, ako sa dá.
Keď sa chytíš, požiadaj svojho mgr o zvýšenie platu. Podľa mojej skúsenosti trvá plný zábeh na senior pozícii v priemere tak 3-6 mesiacov. Na to inflačné zvýšenie sa kľudne opýtaj hneď, kedy sa dá očakáva zohľadnenie u teba. Otvoríš tým diskusiu s mgr.

mamina7070
27. júl 2024

ved vyskusaj aktualne na svk korporaty dost prepustali za posledny rok - rok a pol takze tam by bolo treba byt pripraveny ze proste 4,5 roka je dost a najma ak nie si obsadena na externy zakaznicky projekt

anjelicek26
27. júl 2024

Niekto,kto tam 4.5 roka nebol je prakticky nováčik. Strasne veľa vecí sa za takú dobu zmení. Ja by som suchala nohy a po pár mesiacoch keď ukážeš "co vies" požiadala o dorovnanie.. mozno budeš prekvapená,aku úroveň majú kolegovia za tu dobu...

lenkakoc444
27. júl 2024

Tebe teda nezvysili vobec? Ci len sa obavas vopred? Zalezi ako to u Vas vo firme funguje. Ja robim tiez v korporate na sr a u nas davaju za kazdy vymeskany kal. rok percentualny priemer co sa zvysoval vo firme

autor
27. júl 2024

@anjelicek26 ako nehnevaj sa na mna ale vobec sa mi nepaci co pises, ja som roky studovala, na danej pozicii roky pracovala urcite nie som ako novačik - mam urcite skills a nechapem preco fakt ze som mala deti ma ma diskriminovat a mam suchat nohami? ja nehovorim ze tam idem ako najvacsia frajerka ze tu ma mate ale zivotna uroven sa zvysuje vsetkym, potraviny sa zvysuju vsetkym, a aj vydavky sa zvysuju vsetkym. Hovorim ze platy sa zvysovali plosne aj novo zacinajucim tak nechapem preco akoze nemam mat pravo na to aby mi ten plat dorovnali. Lebo som zena a mam deti tak mam drzat hubu a krok?
Moji “seniorni” kolegovia su uz davno na uplne inych vyssich poziciach,samozrejme ze maju ine skills, ine platy atď.
Mna skor zaujimaju ludia ktori sa vracaju do korporatu ake maju skusenosti ci im to dorovnali alebo nie ale uz mi napisali.

autor
27. júl 2024

@lenkakoc444 bola som sa dohodnut na nastupe, povedala ze platy sa este prehodnocuju a da mi vediet v auguste. Takze neviem konkretne. Predpokladam ze nieco mi navysia len medzitym som sa dozvedela aj tu informaciu o tych 400€ co teda vobec neocakavam ale verim ze aspon o 200€ mi to zvysia. Dakujem za info tvoje 🙂

autor
27. júl 2024

@mamina7070 nepracujem na slovensku a u nas prave ludia chybaju lebo pracujeme v specifickom jazyku, ale jasne rozumiem, treba sa na to pripravit 🙂

autor
27. júl 2024

@jazula ok dakujem ti za skusenost

anjelicek26
27. júl 2024

Proste si tam nebola dlhu dobu, počkaj. Budeš mať po nástupe do roka pohovor z manažérom a tam sa na to popýtaj. Ale riešiť to ešte pred nástupom cez personalne je no.. drzé? Nič si nespravila ešte a chceš 200-400e odrazu viacej ako aby sa ti racilo nastupit? Aspoň ja to tak vnímam a zamestnancov som mala za tie roky dosť.. rada dorovnam, rada pridám. Ale až keď vidím výsledky niekoho, kto aktívne pracuje. A s tým, že si žena a máš deti to nemá absolútne nič, tuto kartu vyťahovať fakt nemusíš.. ja ich mam 5 🫣

lenkakoc444
27. júl 2024

@anjelicek26 u nas sa plat po navrate z rd dojednava s hr nie mamazerom. Nie je na tom nic drze. Ked som este robila bola som len informovana o tom kolko bude moja nova baba v time po navrate z rd mat. Zalezi ako to funguje vo firme, ale zda sa ze v autorkinej je to podobne.

autor
27. júl 2024

@anjelicek26 ma to s tym a vela pretoze platy su totalne nevyrovnane presne preto ze zena ma pauzu v kariere.
Mne ten plat zvysia - to je uplne normalna vec, nenechamu ma pracovat za nizsi ako nastupny plat len som sa informovala ako to je v inych firmach. Nesuhlasim vobec s tvojim nazorom, treba troska aj vediet kedy ma clovek sa za seba postavit a kedy suchat nohami,dorovnavanie inflacie je uplne bezny jav, nie aby sa mi racilo nastupit ale aby som bola ferovo ohodnotena. Asi sa platy vsade vyvijaju postupom času nie ? Aj priemerna mzda rastie. Ak to ty takto nevnimas ok, uz si svoj nazor napisala ok respektujem,nesuhlasim a hotovo.

timilv
27. júl 2024

@autorka mne automaticky po návrate ponúkli vyšší plat a dohodli sme si podmienky za ktorých sa vrátim
Podľa mňa je to vec komunikácie, Ty to musíš mať nastavené a hlavne ujasnené za akých podmienok sa vrátiš. Oni majú tiež určité očakávania od Teba, tak si to vydiskutujete a budeš vedieť na čom si

eliska13
27. júl 2024

Zvýšili automaticky a po roku znova o málo.

andrejkap123
27. júl 2024

Urcite mas pravo o dorobnanie platu o inflaciu tak ako kolegovia dostali resp ako maju tvoji kolegovia na tvojej pozicii momentalne. A viem ze to tak chodi v korporate kde som momentalne.

basska_b
27. júl 2024

Ja si myslim, ze toto je velmi individualne... vo velkej firme je riziko, ze ty ako clovek pre nich nemas nejaku velku hodnotu. Vedia ta nahradit. A na vsetko maju tabulky... ja tiez zvazujem, ci ziadat dvihnutie aspon o inflaciu, alebo radsej rok pockat, nech sa zapracujem a potom...

anjelicek26
27. júl 2024

Áno najprv ukázať co vies a potom dorovnaju,pridajú.. ale po 4.5 roku tam poznáš koľko kolegov na tvojej úrovni? Kto za to zabojuje okrem ty z domu s personalistov, ze to chceš dorovnať? Bud už odišli,alebo sa posunuli ďalej.. suhlasit nemusíš, ale aby si neprestrelila tou požiadavkou- pred nástupom.. o tom po určitej dobe sa nebavime samozrejme.. S dvoma malými deťmi a s takou pauzou nie si zrovna atraktívny zamestnanec objektivne povedane...

olimuc
27. júl 2024

Po navrate mas narok na dorovnanie inflacie (aspon v DE/ES sa zvysil plat o to co bola inflacia alebo IG Metall percenta, nic ine - aj ked 4,5 roka si teda nedovolil nikto, lebo by sa nemal kam vratit - max rok na dieta alebo je “lukrativne miesto” prec) myslim, ze to Ti pridaju bez nejakych dotahovaciek, ak je to normalna firma ….

autor
27. júl 2024

@timilv ano dakujem, suhlasim. dovolili mi 6h uvazok za co som vdacna, a tesim sa na nastup. vnutorne som len premyslala nad tym platom, viem ze urcite zvysenie chcem ale som ochotna pristupit na kompromis, je to o komunikacii ako hovoriš ano.

autor
27. júl 2024

@andrejkap123 ďakujem za info, pomaha mi to lepsie sa rozhodovat keď viem ako to funguje inde

autor
27. júl 2024

@basska_b no prave ta politika penazna vzdy bola taka ze by si sa mala pohybovat v nejakom rozpati od-do. aj muz to tak proste ma: developer 1 od do, developer 2 od do (obrazne hovorim), ked presiel do ineho tímu tak mu “museli” zvysit o viac ako 20% plat aby bol na tom minimalnom zarobku v danom rozsahu. takze iba o toto mi ide,dorovnat to a nebyt na zaciatocnickom plate

autor
27. júl 2024

@anjelicek26 pocuj, ja chapem ze vies vela o mnohych temach. Velakrat poradis fajn, ale o tomto nevies nic. Nevies dokonca ani co konkretne robim a co konkretne na to musim vediet. Ked som pisala na HR ze by som sa chcela vratit do prace skor, povedali mi ze hned ano na vsetky moje poziadavky. O plate sme sa nebavili lebo sama z HR mi povedala ze robia reviziu platov a preto mi to da vediet az blizsie k nastupu,nepovedala mi ze moj plat ostava rovnaky. Nechapem preco sa ma snazis presvedcit o tom aka som neschopna,mam suchat nohami a mam byt vobec rada ze mam pracu. Ja to takto necitim. A vela zien aj tu napisalo ze je to bezne ze plat sa dorovnava o inflaciu, ja ani nic ine nechcem.

autor
27. júl 2024

@olimuc tak ano, v DE/ES su pre matersku ine podmienky, chapem ze tam si 4 roky nemozu dovolit byt doma. Dakujem za info ale 🙂

anjelicek26
27. júl 2024

Písala som,že by som počkala, nie,ze by som o to nepožiadala, alebo to nechala tak. Ved uvidíš, co ti navrhnú.

janababana
27. júl 2024

Je smutne ze zeny samotne tu maju nazor aky maju. Bola si 4,5 roka doma, starala si sa o deti. Ak praca, ktoru mas robit v sucasnosti ma cenu x+400€, mala by si to dostat. Pretoze keby nastupil novacik na tu poziciu, tak tych x+400€ dostane. Ty sa zapracujes mozno za mesiac, dva, novacik tak za polroka az rok. Cize ked budes mat prilezitost opytaj sa aj na upravu platu o inflaciu za tie roky