Nastúpila som do novej práce a zistila som, že som tehotná

kika_76
6. máj 2022

Poraďte mi, začiatkom aprila som nastúpila do novej prace ( predavačka ) na zástup počas dlhodobej pn , no netušila som , že som tehotná .. čo robiť v takej situácii ? Môže ma zamestnávateľ vyhodiť ak sa to dozvie ?

loginexistuje
6. máj 2022

Pocas skusobnej doby moze aj keby si sla na PN

zara1357
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anjelicek26
6. máj 2022

Tak v skusobnej dobe ta moze vyhodit s akehokolvek dovodu... ak nemas skusobnu dobu - tak pisomne oznamit tehotenstvo co najskor, nech si chranena... normalne sa porozpravaj zo zamestnavatelom, na kase to problem nebude, len navlacovat tazky tovar proste nebudes moct.

dadis
6. máj 2022

Baby, nie je pravda. V skusobnej dobe tehotnej moze dat vypoved len v odovodnenych pripadoch. "Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je takéto skončenie neplatné."

kacena4
6. máj 2022

@dadis skusobna doba je podla mna prave ta "vynimocna" situacia. mne sa toto presne stalo a tahala som do zaciatku materskej a potom som sla z firmy

sense
6. máj 2022

@dadis tak nájde si iný dôvod ak ju bude chcieť prepustiť, určite by jej nenapísal ze preto ze je tehotna

dadis
6. máj 2022

@sense To je jasne, ale moze potom podat na sud zneplatnenie vypovede. Inak si myslim, ze ma zmluvu na dobu urcitu, take sa teraz davaju najcastejsie. Takze by som v skusobnej oznamila a predpokladam, ze ju nevyhodia ale kontrakt po roku nebudu predlzovat. A ak by ma vyhodili v ramci skusobnej, tak by som to dala na sud, len by som si to sama spisala a podala, je velka sanca, ze by uspela a dostala by nahradu mzdy.

loginexistuje
6. máj 2022

@dadis ale
Rozumies ze staci ze uvedie ze nedosahuje normy alebo cokolvek ze je proste nevhodna na danu pracu
Proste skusibna doba je na obojstranne vyskusanie tazko by tam uspela

dadis
6. máj 2022

@loginexistuje Ak si tehotna v skusobnej dobe, moze ti dat vypoved len v odovodnenych pripadoch. Ze nedosahuje normy v skusobnej dobe ako predavacka? No s tym by na sude neobstali..

melanta
6. máj 2022

@dadis šanca, žeby uspela na súde je minimálna. Musela by totiž dokázať, že ju vyhodili pre tehotenstvo. V skúšobnej dobe môžu vyhodiť aj tehotnú, len dôvodom nemôže byť tehotenstvo. Všetky ostatné dôvody sú možné. Ako napríklad dôvod že sa neosvedčila alebo že zistili, že ju nepotrebujú. Takže nezavádzaj ju tu falošnými nádejami, že má veľké šance. Nemá.

melanta
6. máj 2022

@dadis obstáli.

dadis
6. máj 2022

@melanta Ze ju nepotrebuju? Tak potom by museli dokazat, ze tuto pozicou v nasledujucej dobe neobsadili.

dadis
6. máj 2022

@melanta Moze dostat vypoved za dokazatelne veci. Ako dokazes, ze ako predavacka nedosahuje potrebny vykon? Dochadzka, chybanie penazi a pod. je vec ina, samozrejme.

kika_76
autor
6. máj 2022

@loginexistuje a čo ak im to zamlcim že som tehotná

martinkatinka
6. máj 2022

@dadis ale ak nic neoznami, mozu ju prepustit aj tak. Staci, ak sa dozvedia skor ako to pisomne oznami.

sense
6. máj 2022

@kika_76 nie je povinnosť oznamovať tehotenstvo ale vtedy si nie brana ako tehotná. Ak si tam od apríla a máš 3mesaxnu skúšobnú dobu, a zistila si ešte len teraz že si tehotna, tak zrejme ešte bude nejaký ten týždeň trvať kým ti gynekológ potvrdí tehotenstvo.

beata_k
6. máj 2022

@dadis Asi nerozumies pojmu skusobna doba. Aj zamestnavatel ma pravo ta preverit, ci sa na danu poziciu hodis. To nie len zamestnanec sa moze rozhodnut, ci ostane. Je to obojstranne.

stanulienkat
6. máj 2022

@dadis preco ma mat podla teba prava len zamestnanec? Zamestnavatel nema ziadne prava? Len povinnosti a platit? Ked budes raz zamestnavat ludi, tak budes mat pohlad aj z druhej strany. A ver mi, ze by si bola na nervy.

ddaassuullaa
6. máj 2022

Premyslam...ak si na zastup pocas dlhodobej PN, tak asi nie si v skusobnej dobe, ci? A zamlcat, ze si tehotna nie je fer, ved si len na zastup. Tvoj PP skonci momentom navratu toho, koho zastupujes. Pokial budes robit svoju pracu v pohode, nie je dovod ta vyhodit.

svettii
6. máj 2022

@kika_76 a to bude ako k čomu dobré???

dadis
6. máj 2022

@stanulienkat A ja som niekde pisala nieco take?

dadis
6. máj 2022

@beata_k Rozumiem tomu pojmu

dadis
6. máj 2022
dadis
6. máj 2022

@kika_76 Nie nezamlcuj. Normalne to oznam. Ved si len na zastup pocas pn. Pisomne oznam, ze si tehotna, a osobne im povedz, ze si to nevedela, ale ze sa budes snazit chodit do prace, pokial ti to zdravie dovoli az do nastupu na matersku. Stavaju sa take veci, ak si sa osvedcila nemaju dovod ta vyhadzovat. A mozno dovtedy nastupi aj ten, koho zastupujes a i tak budes koncit..

moonlight1210
6. máj 2022

@kika_76 ak to zatajis, tak ta prepustia ako normalneho zamestnanca v skusobnej dobe bez udania dovodu, ak to zistia aj bez oznamenia. Ono, kolegyne si isto vsimnu a sprava sa rozsiri.

Ak to oznamis, tak ta prepustia aj ako tehotnu zamestnankynu, len s nejakym dovodom, ktory sa netyka tehotenstva. To mozu.

A mozno ta neprepustia vobec. To nemozes vediet.
Radsej to oznam, aby ta nepridelili na nejake tazsie prace, ako dvihanie tazkych bremien.

katkatonkova
6. máj 2022

Pokiaľ si otehotnela v tejto novej práci a pred tým si tiež robila alebo bola na rodicaku....tak môžeš ísť na PN a budeš mať aj materskú aj keď dáš výpoveď alebo dostaneš.... ja som bola na rodicaku, ten mi skončil....na druhý deň som nastúpila do roboty....bola som tam len 1,5mesiaca....lebo som mala všelijaké pracovnú dobu tak som dala výpoveď....hneď na druhý deň som zistila ze som tehu a môj gynekológ ma hneď dal na PN až dokiaľ som nešla na materskú....a potom som už normálne dostávala materskú

martinkatinka
6. máj 2022

@katkatonkova pokial ma dovod na PN, ak nie tak tazko...

katkatonkova
6. máj 2022

@martinkatinka ni ja som môjmu povedala, ze som skončila v robote....a nebol problém s PN....

martinkatinka
6. máj 2022

@katkatonkova ale ukoncenie PP nie je diagnoza.

katkatonkova
6. máj 2022

@martinkatinka no ja keďže som mala 40 tak mi dal hroziaci potrat......ale nič také nehrozilo.....